Grzejniki dekoracyjne. Wybieramy grzejnik, który będzie atrakcyjnym elementem wyposażenia
Grzejniki dekoracyjne, nie tylko dostarczają ciepła, ale są także ciekawym elementem wyposażenia. Wybierz grzejniki, którym będziesz się chwalić we wnętrzu.
Kiedy w pomieszczeniu nie ma okna (na przykład w przedpokoju) albo jest, lecz na tyle duże, że grzejnik się pod nim nie mieści (w salonie), trzeba go zamontować w innym, często dobrze widocznym miejscu. A skoro tak, powinien być ładny. Dlatego coraz częściej bywa tak, że funkcja dekoracyjna grzejników wysuwa się na pierwszy plan. Producenci korzystają z usług renomowanych projektantów, a grzejniki powstające w wyniku tej współpracy bardziej przypominają dzieła sztuki niż wymienniki ciepła, którymi są w rzeczywistości. Grzejniki dekoracyjne mogą mieć nietypowe rozmiary oraz kształty i dzięki temu łatwo je dobrać do charakteru wnętrza i sposobu jego wykończenia. Wiesza się je na ścianie albo – gdy mają nóżki - ustawia na podłodze, w miejscach, w których można lepiej dostrzec i wykorzystać ich walory estetyczne i użytkowe.
Jaki kupić grzejnik dekoracyjny? Zacznij od ustalenia mocy
Grzejniki dekoracyjne grzejąc zdobią. W sprzedaży znajdziemy duży wybór modeli, w różnych kolorach i stylach. Można kupić grzejniki dekoracyjne w formie obrazów, ławek, półek, luster, a nawet tablic do rysowania. Uzupełnieniem oferty są odpowiednie zawory, wyglądające znacznie ładniej niż zwykłe. Aby łatwiej było dopasować grzejniki dekoracyjne do wystroju wnętrz, stosuje się powłoki wykończeniowe inne niż typowy biały lakier. Lakierowanie proszkowe wprawdzie dominuje, ale kolory bywają różne (błyszczące, matowe, metaliczne). Wiele grzejników ma powierzchnię chromowaną, ze stali nierdzewnej, mogą być też pokryte mosiądzem (i zabezpieczone lakierem bezbarwnym).
Szukając grzejników, możemy spotkać informację o tym, że mają moc uzależnioną od tego, z jakiego są materiału – na przykład grzejnik chromowany jest nawet o 50% mniej wydajny od takiego samego polakierowanego na biało. Nie oznacza to jednak, że z tego powodu musimy zrezygnować z grzejnika, który nam się podoba. Ważne jest, aby znaleźć model grzejnika o wymaganej w danym przypadku mocy grzewczej. Informację o niej znajdziemy w danych technicznych grzejnika. Trzeba jednak umieć ją zinterpretować.
Zadaniem grzejnika jest przede wszystkim dostarczanie do pomieszczenia wymaganej ilości ciepła, dlatego to ona powinna być podstawą doboru odpowiedniego modelu. Gdy wybieramy grzejniki do nowo budowanego domu, potrzebną moc cieplną znajdziemy w projekcie instalacji grzewczej. Jeśli chcemy wymienić stary grzejnik w domu, w którym nie zmieniło się zapotrzebowanie na ciepło (nie został ocieplony), moc nowego grzejnika powinna być taka sama jak starego. Poszukując odpowiedniego modelu grzejnika w katalogu producenta, musimy jeszcze uwzględnić parametry wody grzejnej (temperaturę zasilania i powrotu). Jeżeli w naszej instalacji są inne niż w katalogu, dobierając grzejnik, powinniśmy zastosować współczynniki korygujące. Ich wartości znajdziemy także w informacjach podawanych przez producenta grzejnika. Moc zamiennika nie musi być identyczna, ale powinna być zbliżona (różnica do 5% nie ma znaczenia). Grzejniki o zbyt małej mocy nie dostarczą do pomieszczenia wymaganej ilości ciepła w okresach największego zapotrzebowania (przy temperaturze na zewnątrz zbliżonej do obliczeniowej).
Grzejnika o mocy większej niż obliczona nie warto kupować – nie odczujemy z tego korzyści, a będzie on większy i w związku z tym droższy. Natomiast nie trzeba się obawiać, że z powodu zastosowania większego grzejnika w pomieszczeniu będzie za ciepło. Nad tym, by tak nie było, czuwa montowany przy grzejniku zawór z głowicą termostatyczną automatycznie regulujący przepływ czynnika grzewczego tak, by w pomieszczeniu była utrzymywana zadana temperatura.
Grzejnik dekoracyjny ozdobą wnętrza
Wśród grzejników dekoracyjnych są takie, których forma i konstrukcja są zbliżone do tradycyjnych grzejników płytowych, ale wyróżniają je niestandardowe wymiary i atrakcyjny sposób wykończenia, a także takie, które budową i wyglądem zupełnie nie przypominają grzejników. Grzejniki dekoracyjne najczęściej robi się ze stali, czasem z miedzi, aluminium i ze stopów różnych metali. Te materiały dobrze przewodzą ciepło i stosunkowo łatwo z nich ukształtować rozmaite formy.
Grzejniki dekoracyjne są często, tak jak zwykłe płytowe, przeznaczone do powieszenia na ścianie. Ciekawe kształty niektórych grzejników ozdobnych stwarzają wrażenie, że mamy do czynienia nie z urządzeniem grzewczym, lecz z oryginalną rzeźbą. Ich duża powierzchnia oddawania ciepła – podobnie jak w grzejnikach z dodatkowymi panelami osłaniającymi elementy grzejne – sprawia, że większa część emitowanego przez nie ciepła jest przekazywana do otoczenia przez promieniowanie, a mniejsza przez konwekcję (ruch powietrza). Ma to dobry wpływ na komfort cieplny osób przebywających w ogrzewanym w ten sposób wnętrzu.
Montaż grzejnika nie tylko pod oknem
Grzejniki zwykle umieszcza się pod oknami. Tam występują największe straty ciepła i ze względu na sposób, w jaki rozchodzi się ono od grzejników, takie usytuowanie jest najkorzystniejsze. Gdy na zewnątrz jest zimno, wewnętrzna powierzchnia szyb ma temperaturę niższą niż ściany, podłoga i sufit, do tego zimne powietrze może napływać z zewnątrz przez szczeliny lub nawiewniki w oknie. Ciepłe powietrze unoszące się znad gorącego grzejnika może sprawić, że tego nie odczujemy. Od razu miesza się bowiem z zimnym z okolic okna i w rezultacie do pomieszczenia trafia już wyłącznie podgrzane.
Gdy zamierzamy zamontować grzejnik przy ścianie przeciwległej do tej z oknem, pamiętajmy, że zanim zimne powietrze do niego dotrze, musi przepłynąć przez całe pomieszczenie. Przy oknie pozbawionym grzejnika może nam być chłodno, bo ciepło z naszego ciała wypromieniowuje w kierunku zimnej powierzchni.
Aby uniknąć dyskomfortu cieplnego, moc grzejnika zainstalowanego na ścianie wewnętrznej przeciwległej do ściany z oknem powinno się zwiększyć o 10%, a jeśli ma być zawieszony wysoko (pod sufitem) – nawet o 25%.
Grzejniki dekoracyjne najczęściej umieszcza się przy ścianach pokoju dziennego; uzupełnione lustrem i wieszakami na okrycia sprawdzają się w holu. Właściwy wybór koloru grzejnika pozwala idealnie wkomponować go w otoczenie. Pionowy grzejnik z idealnie płaską płytą czołową będzie się doskonale prezentował na ścianie i stanie się elementem dekoracyjnym, który na pewno warto wyeksponować.
Grzejniki ozdobne mogą wyglądać jak rzeźba lub lampa. Patrząc na nie, trudno się niekiedy domyślić, że mogą być elementem instalacji c.o. Wydaje się, że niektóre grzeją właściwie tylko przy okazji.
Ważne zawory z termostatem
Standardem w nowoczesnych instalacjach jest wyposażanie grzejników w zawory regulacyjne z termostatem. Głowice termostatyczne samoczynnie zmniejszają lub zwiększają stopień otwarcia zaworu tak, by do grzejnika dopływała taka ilość gorącej wody, która umożliwi utrzymanie w pomieszczeniu żądanej, stałej temperatury. Każda zmiana temperatury na zewnątrz lub dodatkowe zyski ciepła (na przykład od nasłonecznienia) sprawiają bowiem, że zmienia się zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu. Zawór z termostatem reaguje na te zmiany, dzięki czemu w pomieszczeniu nie powinno się robić zbyt gorąco lub zbyt zimno. Stosowanie takich zaworów pozwala nie tylko osiągnąć komfort cieplny, ale umożliwia także ograniczenie zużycia energii do ogrzewania.