Odpływ liniowy w łazience: najczęściej zadawane pytania

2020-12-01 8:12 Materiał partnerski
Odpływ liniowy
Autor: Mariusz Bykowski Prysznic z odpływem liniowym to nowoczesne i wygodne rozwiązanie

Prysznic z odpływem liniowym zamiast brodzika to nowoczesne, wygodne i estetyczne rozwiązanie. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące odpływu liniowego w łazience.

Jaki podkład podłogowy pod odpływ liniowy?

Mam ułożony podkład anhydrytowy na całym parterze domu, łącznie z łazienką i prysznicem. Odpływ liniowy został osadzony w betonie klasy B20. Jak zabezpieczyć wylewkę anhydrytową?

W pomieszczeniach wilgotnych najlepiej jest stosować wylewki cementowe. Jeśli jednak został tam już ułożony podkład anhydrytowy, sytuacja nie jest bez wyjścia. Każdą wylewkę pod prysznicem należy zabezpieczyć warstwą hydroizolacyjną. W przypadku anhydrytu, który jest wrażliwy na wilgoć, należy zrobić to szczególnie starannie. Bardzo dokładnie należy uszczelnić narożniki oraz styk odpływu z posadzką. Firma Prevex oferuje odpływ liniowy EasyLine wraz z opatentowaną matą uszczelniającą i klejem systemowym. Prawidłowe ich zastosowanie zapobiegnie przeciekom.

Odpływ liniowy a mieszkanie w bloku

Czy można zrobić bezpiecznie odpływ liniowy pod prysznicem w łazience w bloku?

Odpływ liniowy EasyLine firmy Prevex ma regulowane nóżki oraz syfon, którego wysokość też można zmniejszyć w razie potrzeby. Ponadto syfon jest obrotowy, więc można go ustawić w dowolnej pozycji zależnie od kierunku odprowadzenia wody. Dzięki temu odpływ liniowy EasyLine można dopasować do prawie każdej sytuacji montażowej.

Odpływ liniowy
Autor: Prevex Zaletą odwodnienia liniowego EasyLine jest możliwość regulacji jego wymiarów w różnych płaszczyznach

Odległości przy montażu odpływu liniowego

Ile muszę zostawić miejsca od ściany na odpływ liniowy, żeby swobodnie można go było zamontować? Ile cm styropianu mogę położyć pod odpływem, żebym nie miał problemu z wysokością? Chodzi mi o jak najlepszą izolację pod nim. W całej łazience będzie 15 cm styropianu i 7 cm wylewki.

Przyjmuje się, że odległość od ściany do linii odpływu powinna wynosić mniej więcej 10 cm. Otwór w wylewce najlepiej przygotować, biorąc pod uwagę szerokość konkretnej konstrukcji. Odpływ liniowy EasyLine ma szerokość 15 cm. W jego centralnej części znajduje się ruszt o szerokości 2,8 cm. Otwór pod odpływ liniowy można więc wykonać bezpośrednio wzdłuż ściany.

Grubość ocieplenia ułożona pod wylewką nie ma związku z odpływem. Należy zadbać, żeby zapewniła komfort termiczny. Przy wysokości wylewki 7 cm instalator zmieści się z odpływem EasyLine, ponieważ jego wysokość  - do poziomu płytki - wynosi tylko 85 mm. Grubość posadzki powinna więc wynosić 1,5 cm.

Odpływ liniowy
Autor: Prevex W skład zestawu do instalacji odwodnienia liniowego EasyLine wchodzą koryto, ruszt, syfon z odpływem, nóżki oraz niezbędne akcesoria montażowe

Jak wykończyć ruszt odpływu liniowego?

Mam na podłodze płytki. Co jest lepsze - w ruszcie dać płytki czy zostawić stalowe wykończenie? Pytam o względy estetyczne.

Odpływ liniowy pod prysznicem to nowoczesne rozwiązanie doceniane przez projektantów wnętrz nie tylko ze względu na wygodę użytkowania, ale także ze względu na efekt wizualny. Rama odpływu jest wykonana ze stali. Wielu producentów oferuje kilka wariantów wykończenia rusztu. Na przykład odpływ EasyLine firmy Prevex może mieć klasyczny ruszt stalowy o wykończeniu polerowanym lub szczotkowanym. Łatwo go dopasować do stylu każdej posadzki.

Odpływ liniowy
Autor: Prevex Odpływ liniowy EasyLine z rusztem szczotkowanym

Duży prysznic – jak długi odpływ, jaka przepustowość?

W łazience będzie dość duży prysznic - 190 x 90 cm - i muszę zaplanować odpowiedni odpływ liniowy. Czy musi być on na całą szerokość ściany?

Odpływ liniowy powinien być dopasowany nie tylko do wielkości prysznica, lecz także do zużycia wody, czyli przepływu. Odpływ liniowy EasyLine ma ruszt o długości do 100 cm. Można go ustawić centralnie wzdłuż ściany i wyprofilować odpowiednie spadki. Jego przepływ wynosi do 48 l/min. To jest wielkość, która pozwala na swobodne korzystanie nie tylko z prysznica, lecz także z deszczownicy.

Odpływ liniowy
Autor: Prevex Odpływ liniowy EasyLine można przycinać na długość w przedziale 35-107 cm

Problem z powolnym spływaniem wody – jaki powinien być spadek?

Spadek na odcinku 77 cm ma 4-5 mm, przez co woda spływa bardzo powoli i nie do końca. Czy to nie jest za mało?

Spadek posadzki w kierunku odpływu jest zbyt mały. Zarówno w normie budowlanej, jak i w instrukcji montażu odpływu liniowego jest określone, że powinien on wynosić 2%, czyli w tym wypadku ok. 12 mm. Planując zastosowanie odpływu liniowego pod prysznicem, bardzo ważne jest odpowiednie wyprofilowanie podkładu podłogowego.

Odpływ liniowy w łazience
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE