Wymiana kopciucha: spiesz się! Dotacje w programie "Czyste powietrze"

2021-08-25 15:57
Wymiana kopciucha i termomodernizacja
Autor: Piotr Mastalerz Wymianę kopciucha powinna poprzedzić termomodernizacja domu. Nasza akcja „Czyste powietrze z Muratorem” ma na celu popularyzację wiedzy o tym, jak najlepiej przeprowadzić inwestycję, która sprawi, że wydatki na remont zwrócą się w niedługim czasie dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie

Program „Czyste powietrze”, stworzony w celu likwidacji kopciuchów, ma założony budżet 103 mld zł. Przedsięwzięcie ruszyło 19 września 2018 r., a do tej pory złożono ponad 283 tys. wniosków, na które wypłacono z budżetu programu niecałe 2 mld zł.

Smog zabija w Polsce ponad 40 tys. osób rocznie, co często jest obrazowo opisywane jako znikanie z mapy kraju miasta średniej wielkości. Jesień to sygnał dla służb strzegących czystego powietrza, wyposażonych w urządzenia pomiarowe i drony, że zaczyna się czas planowych kontroli potencjalnych trucicieli oraz akcji doraźnych (głównie za sprawą sąsiedzkich donosów), bo dla ukarania sprawcę trzeba złapać na gorącym uczynku. Sypią się mandaty, recydywiści mogą trafić przed sąd. Warto przeliczyć, na co bardziej się opłaca wydać pieniądze. Tym bardziej że Unia Europejska zastanawia się nad kolejnymi sankcjami finansowymi.

Według szacunków Instytutu Ekonomii Środowiska w polskich domach są jeszcze ponad 3 miliony kotłów na paliwa stałe, głównie tzw. kopciuchów, czyli kotłów węglowych. Przyspieszeniu likwidacji nieekologicznych, smogotwórczych kopciuchów pomagarządowy program dotacyjny „Czyste powietrze” z budżetem 103 mld zł.

Dotacje "Czyste powietrze": zostało jeszcze 100 miliardów zł

Od początku uruchomienia programu „Czyste powietrze” do grudnia 2020 r. złożono 142 443 wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ogrzewania. W pierwszym półroczu 2021 r. ta liczba wynosi 72 098. Jeśli obecne tempo składania wniosków utrzyma się, a może nawet wzrośnie, bo od lipca 2021 r. zmieniły się na bardziej korzystne (średnio tygodniowo w lipcu składano ok. 4 tys. wniosków), to w tym roku zdeklasowany zostanie poprzedni ponaddwuletni wynik. Program „Czyste powietrze” osiągnął następujące wyniki:

  • złożone wnioski ‒ 283 382;
  • dofinansowanie wynikające z wniosków - 4 925 770 637 zł;
  • podpisane umowy ‒ 224 382;
  • dofinansowanie z umów - 3 785 339 186 zł;
  • wypłacone dofinansowanie - 1 795 251 211 zł.

W budżecie pozostało jeszcze (stan na 23 lipca 2021 r.) 99 241 660 814 zł. To dużo czy mało, biorąc pod uwagę szacowaną liczbę 3 milionów kopciuchów do wymiany? To oczywiście pytanie retoryczne. Wnioski w programie „Czyste powietrze” można składać do 30 czerwca 2027 r. Zatem na podjęcie decyzji zostało niecałe 6 lat, a minęły już prawie 3 lata. Ta wyliczanka ma jeden cel – unaocznić, że czas leci, a kopciuchów do wymiany są miliony. Ostatnie umowy będą podpisane 31 grudnia 2027 r., chyba że coś się jeszcze zmieni w zasadach programu.

Termomodernizacja: ocieplenie ścian Termo Organika

Na co wymienić kopciucha?

Wybory beneficjentów programu "Czyste powietrze" podawane są w procentach, a bazowe 100% stanowi liczba 248 770 sztuk źródeł ciepła (stan na 30 czerwca 2021 r.). Jak do tej pory stare kopciuchy są najczęściej wymienione głównie na kotły gazowe kondensacyjne ‒ 45,6%. Całe zestawienie prezentuje się następująco:

Przeczytaj też:

Koniec dotacji na kotły węglowe w programie “Czyste powietrze” >>>

Nie ma co komentować dokonywanych wyborów, bo często najważniejszym kryterium na co wymienić kopciucha jest tu cena. Dlatego w ostatnio wprowadzonych regułach programu (od 1 lipca 2021 r.) podniesiono próg dochodowy do 2189 zł dla gospodarstw jednoosobowych i 1564 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych, co ma dodatkowo zachęcić do pozbycia się kopciucha. Warto dodać, że od 1 lipca 2021 r. możliwe jest ubieganie się o wsparcie na zakup i montaż kotła na pelety ‒ to może być dotacja do 9 tys. zł (nie więcej niż 45% poniesionych kosztów) w podstawowym poziomie dofinansowania lub 12 tys. zł w podwyższonym (nie więcej niż 60% kosztów).

Przeczytaj też:

Pozytywnie też należy odnotować, że – jak twierdzą eksperci – zwiększa się nasza ekologiczna świadomość, bo rośnie zainteresowanie nie tylko pompami ciepła, ale i instalacjami fotowoltaicznymi, nie mówiąc już o kompleksowej termomodernizacji. Przypominamy, że na takie rozszerzone przedsięwzięcia są kolejne dotacje i ulgi, np. ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu podatkowym.

Zielona lista programu „Czyste powietrze”

Zielona lista programu „Czyste powietrze” to wykaz zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). To nowe narzędzie ma zaoszczędzić czas zainteresowanych i przyspieszyć weryfikację wniosków w programie. Pod adresem lista-zum.ios.edu.pl znajdują się urządzenia grzewcze na paliwa stałe, ciekłe i gazowe, a także urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła).

Po więcej informacji na temat termomodernizacji zapraszamy na stronę czystepowietrze.murator.pl. Ogólnopolska infolinia programu„Czyste powietrze”: 22 340 40 80 - konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.

Murator
Murator nr 9

Autor: archiwum serwisu

Artykuł znajdziecie we wrześniowym numerze Muratora. Ponadto w najnowszym Muratorze przeczytasz między innymi o: instalacji grzewczej, ogrodzeniach, nowych dopłatach do fotowoltaiki, odprowadzaniu spalin z kotła gazowego, systemach alarmowych, projektach domów na szeroką działkę. W magazynie znajdziecie też dodatek specjalny "Wygodne poddasze".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie