Piec gazowy kondensacyjny - zalety. Współpraca z grzejnikami i podłogówką

2019-02-04 10:55
Kotły Beretta
Autor: Beretta

Piec gazowy kondensacyjny jest droższy od pieca konwencjonalnego. Na czym zatem polega jego wyższość? Wszystko sprowadza się do niższego o kilkanaście procent zużycia paliwa. Czy do pieca gazowego kondensacyjnego najlepsza jest podłogówka? Co w sytuacji, gdy decydujemy się na instalację grzejnikową?

Piec gazowy kondensacyjny a ogrzewanie podłogowe

Dla spalin powstałych ze spalania gazu ziemnego temperatura punktu rosy wynosi około 56°C. Aby temperatura powierzchni wymiennika była niższa od tej wartości, odpowiednio niska musi być temperatura wody w instalacji. Dlatego często słyszy się, że jedynym rodzajem ogrzewania, które może być wykorzystywane do współpracy z piecem gazowym kondensacyjnym, jest ogrzewanie podłogowe, ponieważ:

  • temperatura wody zasilającej i powrotnej w ogrzewaniu podłogowym jest wtedy zawsze poniżej granicy wykraplania pary wodnej (56°C),
  • instalacja ma dużą pojemność wodną, co gwarantuje długie cykle pracy palnika z mocą minimalną, co w konsekwencji prowadzi do wydłużonej pracy w cyklu "mokrym", to znaczy z kondensacją (przy małej pojemności wodnej instalacji palnik po włączeniu szybko podgrzewa wodę i wyłącza się).

Piec kondensacyjny z grzejnikami

W praktyce jednak często piec kondensacyjny wybierany jest do współpracy z instalacją grzejnikową. Czy warto wtedy projektować instalację o niższych parametrach? Jest to równoznaczne z koniecznością zakupu znacznie większych grzejników. Wprawdzie wtedy kondensacja w kotle będzie zachodzić przez cały sezon grzewczy, ale czy zysk z wyższej sprawności kotła zrekompensuje większy koszt inwestycji?

W naszym klimacie, przy dzisiejszych cenach okazuje się, że nie. W instalacjach, w których obliczeniowa temperatura zasilania nie przekracza 75°C (a takie projektuje się dzisiaj do współpracy z nowoczesnymi kotłami niekondensacyjnymi), kondensacja będzie zachodzić przez ponad 90% okresu grzewczego, bo automatyka kotła będzie utrzymywać w instalacji odpowiednio niską temperaturę. Nie trzeba obawiać się niedogrzania pomieszczeń, bo instalacje projektuje się tak, aby zapewniły w domu temperaturę +20°C podczas dwudziestostopniowych mrozów. W praktyce temperatura zewnętrzna bardzo rzadko spada poniżej -10°C, więc temperatura wody w grzejnikach może być znacznie niższa od obliczeniowej.

Także instalacje wykonane w starej technologii, po starannym wypłukaniu lub zastosowaniu wymiennika pośredniego, przy swojej znacznej pojemności wodnej oraz powszechnie spotykanym przewymiarowaniu (zwłaszcza po termomodernizacji budynku) mogą współpracować z kotłami kondensacyjnymi.

W czasie kilkunastostopniowych mrozów kocioł kondensacyjny może zasilać instalację wodą o temperaturze tak samo wysokiej jak kocioł niekondensacyjny. W tym czasie nie będzie kondensował, więc jego sprawność będzie mniejsza, ale sprawność średnioroczna i tak pozostanie o kilkanaście procent większa od sprawności kotła niekondensacyjnego.

Porównanie sprawności kotła konwencjonanego i kondensacyjnego
Autor: archiwum muratordom Porównanie sprawności kotła konwencjonanego i kondensacyjnego

Jaki komin przy piecu kondensacyjnym?

Z powodu niskiej temperatury spalin z pieców kondensacyjnych w kominie nie powstaje naturalny ciąg. Dlatego wszystkie kotły kondensacyjne mają zawsze zamkniętą komorę spalania i są wyposażone w wentylator zasysający powietrze niezbędne do spalania i jednocześnie wypychający spaliny przez dołączany do kotła przewód spalinowy. Jeśli moc takiego pieca nie przekracza 21 kW, to w domu jednorodzinnym przewód ten może być wystawiony na zewnątrz przez ścianę. W przypadku kotłów o większej mocy trzeba go wyprowadzić nad dach.

Piece z zamkniętą komorą spalania wyposaża się na ogół w specjalne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe, którymi jednocześnie doprowadza się powietrze i odprowadza spaliny. Ze względu na skropliny pojawiające się także w przewodach spalinowych materiał, z jakiego się je wykonuje, musi być odporny na agresywne kwasy. Gdyby podłączyć kocioł kondensacyjny do murowanego komina, szybko uległby on zniszczeniu. Dlatego trzeba go wyposażyć we wkład ze stali kwasoodpornej.

Czasem do odprowadzania spalin z kotłów kondensacyjnych oferuje się przewody z tworzywa sztucznego. Są one całkowicie odporne na działanie agresywnych substancji chemicznych, ale ulegają zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury. Wprawdzie spaliny z kotłów kondensacyjnych mają temperaturę niższą niż 60oC, jednak - jak twierdzą kominiarze - zdarzały się przypadki pożarów, których przyczyną był plastikowy przewód spalinowy.

Zobacz koniecznie:

Wymiennik stalowy czy aluminiowy?

Cena nie powinna być jedynym argumentem przy wyborze pieca gazowego. Warto zwrócić uwagę, z czego jest wykonany jego bardzo ważny element - wymiennik ciepła spaliny-woda. O ile wymienniki ze stali nierdzewnej gwarantują długotrwałe bezawaryjne użytkowanie kotła, o tyle w przypadku wymienników aluminiowych pokrytych ochronną warstwą krzemu mogą się pojawić problemy. Jest bowiem ryzyko mechanicznego uszkodzenia krzemowej powłoki ochronnej podczas produkcji wymiennika lub corocznych przeglądów konserwacyjnych. Wtedy w wyniku bezpośredniego kontaktu aluminium z agresywnym kondensatem może łatwo dojść do uszkodzenia wymiennika.

Za co dopłacamy

Piec gazowy kondensacyjny jest droższy od niekondensacyjnego. Na czym polega jego wyższość? Wszystko sprowadza się do niższego o kilkanaście procent zużycia paliwa, przy czym największą różnicę odczuwa się w domu o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło, w którym kocioł tradycyjny pracowałby nieekonomicznie.

Zastanawiając się nad wyborem pieca, oprócz rachunku ekonomicznego warto wziąć pod uwagę korzyści dla środowiska wynikające z mniejszego zużycia paliwa przez nowoczesny kocioł kondensacyjny.

Sprawdź projekty gotowe domów z kolekcji Muratora:

Sonda
Czy uważasz, że lepiej ogrzewać dom:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają