Jaki kolor powinien mieć płomień gazu? Ma to znaczenie dla kaloryczności gazu ziemnego

2024-10-08 9:58

Okazuje się, że kolor gazu spalany w domach czy mieszkaniach ma znaczenia. Świadczy o kaloryczności dostarczanego gazu ziemnego. Jest to o tyle ważne, że mniejsza kaloryczność gazu powoduje jego większe zużycie, a co za tym idzie wyższe rachunki za gaz. Czy kolor płomienia gazu powinien być niebieski? Czy może lekko pomarańczowy? Wyjaśniamy.

gaz ziemny
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Gaz ziemny przy spalaniu powinien mieć kolor jasnoniebieski. Zdarza się, że nie ma

Spis treści

  1. Jaki kolor powinien mieć spalany gaz ziemny?
  2. Jak kolor gazu wpływa na wysokość rachunków?
  3. Jakość gazu w urządzeniach grzewczych
  4. Zbyt niska kaloryczność to większe zużycie paliwa
  5. Jak samemu sprawdzić jakość gazu?

Jaki kolor powinien mieć spalany gaz ziemny?

Gaz spalany w domowych urządzeniach powinien mieć kolor jasnoniebieski. Taki kolor świadczy o prawidłowym procesie spalania. Jeśli podczas palenia gazu widzimy np. płomień koloru pomarańczowego lub żółtego, oznacza to nieprawidłowe spalanie, a to wpływa na zwiększenie zużycia gazu. Nie musimy chyba dodawać, że większe zużycie, to wyższe rachunki za gaz.

Jak kolor gazu wpływa na wysokość rachunków?

Dostawcy gazu utrzymują, że płomień koloru innego niż jasnoniebieski, oznacza niezupełne spalanie gazu, a nie złą jakość gazu. Przyczyną niezupełnego spalania w przypadku kuchenek gazowych mogą być zabrudzone palniki czy nawet niedomyta powierzchnia garnków. Spalanie resztek zanieczyszczeń znajdujących się pod garnkami i patelniami może spowodować zmianę koloru płomienia i być przyczyną niewłaściwego jego spalania.

Powinniśmy też sprawdzić regulację dysz palnika. Jeśli dysze są wykrzywione, do gazu dostaje się nieodpowiednia ilość powietrza, co również zmienia kolor płomienia i powoduje nieoptymalne spalanie gazu.

Inną przyczyną mogą być zanieczyszczenia w instalacji. Zatem, jeśli kuchenka gazowa jest w odpowiednim stanie technicznym, a kolor gazu budzi wątpliwości, należy wezwać serwisanta z odpowiednimi uprawnieniami.

Ogrzewanie domu – o co zadbać, żeby nie mieć kłopotów?
Materiał sponsorowany

Jakość gazu w urządzeniach grzewczych

Brudną kuchenką nie da się wytłumaczyć korozji rurek miedzianych w gazowych urządzeniach grzewczych. Serwisantom urządzeń grzewczych także zdarza się podważać jakość gazu w instalacjach domowych.

Zjawisko korozji w instalacjach miedzianych jest bardzo rzadkie. Gaz dostarczany do instalacji domowej powinien mieć parametry zgodne z obowiązującymi normami. Wspomnianą wyżej korozję miedzi może powodować zbyt duża zawartość siarki w paliwie gazowym. Siarka wpływa także na zanieczyszczenie elementów instalacji gazowej.

Zbyt niska kaloryczność to większe zużycie paliwa

Inną kwestią jest właśnie kaloryczność gazu ziemnego. Gaz dostarczany do naszych domów jest tak naprawdę mieszaniną różnych gazów.

Prawie w całej Polsce trafia do odbiorców gaz GZ50. Powinien zawierać 97,8% metanu. Metan jest gazem palnym i to głównie on on odpowiada za kaloryczność paliwa (w dużym skrócie). Wystarczy, że metanu będzie mniej, np. poprzez większe zaazotowanie, wtedy kaloryczność gazu spada.

Im mniejsza kaloryczność, tym więcej gazu musimy spalić, aby otrzymać tę samą ilość energii, potrzebnej np. do ogrzewania pomieszczeń czy gotowania.

Jak samemu sprawdzić jakość gazu?

Niestety, nie ma takiej możliwości. Jeśli mamy podejrzenia, że dostarczany gaz ma niewłaściwą jakość, możemy jedynie zlecić kosztowne badanie.

W przybliżeniu można wyliczyć kaloryczność gazu wykorzystując dane z licznika gazu, ciepłomierza i sprawności kotła gazowego, ale zapewne nie każdy sobie z tym poradzi.

Sieci przesyłowe mają zainstalowane analizatory automatyczne, które na bieżąco powinny analizować skład i parametry gazu. Na tej podstawie ustalany jest tak zwany współczynnik konwersji widoczny na rachunku za gaz. Zwróćmy bowiem uwagę na to, że płacimy nie za ilość zużytego gazu w metrach sześciennych, ale za liczbę kilowatogodzin energii, której nośnikiem jest paliwo gazowe.

Murator Google News
Autor:
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają