Koniec dotacji na kotły węglowe w programie “Czyste powietrze”

2021-05-24 9:22
Koniec dotacji na kotły węglowe
Autor: Piotr Mastalerz Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka zapowiada koniec dotowania kotłów węglowych w programie "Czyste powietrze"

W 2021 r. koniec dotacji na kotły węglowe w programie “Czyste powietrze”. Podwyższenie progów dochodowych. Zmiany w programie zapowiadane od 1 lipca 2021 r.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka zapowiedział, że od 1 stycznia 2022 r. w programie “Czyste powietrze” nie będzie można uzyskać dotacji na kupno kotła węglowego. Zaprzestanie wspierania kotłów węglowych było jednym z warunków, jakie postawiła Unia Europejska, która uczestniczy w finansowaniu programu. Podobne zapisy znalazły się w Krajowym Planie Odbudowy oraz Polskim Ładzie.

Mimo że obecnie można uzyskać dotację tylko na kotły spełniające wymogi dyrektywy unijnej Ekoprojekt oraz klasy 5 wg polskiej normy, uznaje się, że dalsze wspieranie korzystania z węgla jako opału nie jest w zgodzie z polityką ekologiczną i energetyczną Polski. Naukowcy i aktywiści ekologiczni przekonują, że czas najwyższy przestać korzystać z paliwa kopalnego, jakim jest węgiel. Poparcie dla tej idei wykazują samorządowcy, którzy doskonale zdają sobie sprawę ze złej jakości powietrza w wielu rejonach naszego kraju i co jest tego przyczyną. Przoduje pod tym względem Małopolska z Krakowem, gdzie samorząd uchwalił zakaz opalania kotłów, pieców i kominków węglem, a także drewnem.

Przeczytaj też:

Zakaz palenia w kominkach: gdzie i kiedy obowiązuje >>>

W ślad za Krakowem kolejne samorządy podejmują tego rodzaju uchwały lub je zapowiadają. Na przykład samorząd Warszawy planuje wprowadzenie własnej dotacji na likwidację kopciuchów.

Koniec dotacji na kotły węglowe
Autor: KPRM Program "Czyste powietrze" został uruchomiony w 2018 r.
Pogadane. Zbudowane. 1. Fotowoltaika

Spis treści

 1. Dotacja na kocioł węglowy do końca 2021 r.
 2. Podwyższenie progów dochodowych
 3. Uruchomienie ścieżki kredytowej

Dotacja na kocioł węglowy do końca 2021 r.

W ramach programu “Czyste powietrze” można wymienić przestarzałe technologicznie źródła ciepła na nowoczesne – o wysokiej sprawności energetycznej, a także emitujące jak najmniej spalin. Jeszcze w bieżącym roku można uzyskać dotację na kocioł węglowy. Warunkiem jest:

 • złożenie wniosku o dofinansowanie obejmującego kocioł na węgiel do 31 grudnia 2021 r.,
 • zakup kotła na węgiel do 31 grudnia 2021 r.,
 • wystawienia faktury za kocioł i montaż do 31 grudnia 2021 r.

Początek obowiązywania zmian jest planowany od 1 lipca 2021 r. po wprowadzeniu odpowiednich zapisów w programie “Czyste powietrze”

Celem programu Czyste powietrze jest likwidacja niskiej emisji
Autor: Andrzej T. Papliński

Podwyższenie progów dochodowych

Planowane jest także podwyższenie poziomu dofinansowania do wymiany starego kotła, tak żeby było ono na podobnym poziomie jak w programie “Stop smog”, czyli wynosiło do 37 tys. zł.

 • Dla gospodarstw jednoosobowych

próg dochodowy wzrośnie do 175% najniższej emerytury, czyli do 2189,04 zł (o ok. 229 zł wyżej niż obecnie).

 • Dla gospodarstw wieloosobowych

próg dochodowy będzie ustalony na poziomie 125% najniższej emerytury na osobę, czyli do 1563,60 zł (o ok. 164 zł więcej niż obecnie).

Przeczytaj też:

Uruchomienie ścieżki kredytowej

Minister Kurtyka zwrócił uwagę, że w połowie 2021 r. ma ruszyć ścieżka kredytowa w programie “Czyste powietrze”. Pożyczki gwarantowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego będzie oferować 7 banków:

 • Alior Bank,
 • BNP Paribas Bank Polska,
 • Bank Ochrony Środowiska,
 • Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze,
 • Credit Agricole Bank Polska,
 • Santander Consumer Bank,
 • Banki Spółdzielcze SGB.

Oprocentowanie w skali roku takich kredytów będzie konkurencyjne, maksymalna kwota kredytu większa, okres kredytowania wydłużony do 12 lat, prowizja i opłaty za udzielenie kredytu lub marża obniżone, a 80% pożyczki będzie gwarantowane przez BGK w razie niemożności spłacenia zobowiązania przez beneficjenta. Pożyczka będzie mogła być przeznaczona tylko na nowe inwestycje. Na ich przeprowadzenie będzie 18 miesięcy.

Warto wiedzieć

Program “Czyste powietrze” działa od 2018 r. W tym czasie około 15% beneficjentów skorzystało z dotacji, żeby zainstalować nowoczesny kocioł węglowy. Najpopularniejsze (ponad 50%) są inwestycje w kocioł gazowy. Od niedawna dynamicznie rozwija się rynek pomp ciepła, które wybiera jako nowoczesne źródło ogrzewania coraz więcej inwestorów. Rośnie popularność tych inwestycji zwłaszcza w parze z instalacją fotowoltaiczną.

Ile wiesz o pompach ciepła

Pytanie 1 z 10
Pompa ciepła służy do:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE