Dom za 150 tys. zł. Małe, tanie domy wg projektów gotowych Muratora

2022-07-15 14:03
Dom za 150 tys. zł
Autor: Katalog Murator Projekty Gotowe Miarodajny (C333) to jeden z najpopularniejszych projektów gotowych opracowany w wielu wariantach. Na zdjęciu wariant IX o powierzchni 42 m2. Projekt arch. Przemysław Biryło

Dom za 150 tys. zł - czy uda się zbudować za taką kwotę! Mały, tani dom to propozycja dla osób młodych na starcie w dorosłe życie lub odwrotnie - dla seniorów, którym nie potrzeba już wielkich pokoi, które trzeba utrzymać i posprzątać. Nieduży dom wystarczy dla niedużej rodziny. Budowa niewielkich domów jest popularna także w związku z trudnościami z uzyskaniem kredytu oraz kosztami jego obsługi. Nieduży dom jest także tani w eksploatacji. Takie projekty cieszą się wielkim powodzeniem.

Na starcie lub u schyłku życia może wystarczyć naprawdę niewielki parterowy dom, w którego skład wchodzi kuchnia z salonem i sypialnią oraz łazienka i pomieszczenie gospodarcze. Ale za ok. 150 tys. zł można zbudować większy dom z poddaszem użytkowym i dwiema sypialniami tam umiejscowionymi.

W projektach gotowych Muratora jest dużo propozycji niewielkich i tanich domów. Nie do każdego zostały opracowane szczegółowe kosztorysy inwestorskie. Dlatego w tekście prezentujemy tylko 4 wybrane projekty. Przeglądając katalog projektów gotowych Muratora, warto zwrócić uwagę na pozycję "Stan surowy zamknięty", w której jest podany szacunkowy koszt netto zbudowania domu aż do etapu wstawienia okien i drzwi (fundamenty, mury, wylewki, dach z pokryciem i orynnowaniem). Znajdziemy tam jeszcze inne propozycje małych i tanich domów, które można zbudować do tego etapu za 50-70 tys. zł. Kwota brakująca do pułapu dom za 150 tys. zł powinna wystarczyć na jego wykończenie.

Zobacz także: Projekty małych i tanich domów >>>

Dom za 150 tys. zł
Autor: Katalog Murator Projekty Gotowe Dom Przejrzysty C365b - wariant II - można zbudować do stanu surowego zamkniętego za 74 tys. zł Link: Sprawdź szczegóły projektu domu do 150 tys.>>>

Dom za 150 tys. - szacowanie kosztów

W tekście podajemy kwoty z dokładnych kosztorysów inwestorskich (bez instalacji), które zostały opracowane na podstawie średnich cen netto z serwisu Sekocenbud. Są to średnie ceny zbierane z całego kraju. Trzeba sobie zdawać sprawę, że w wielu rejonach Polski mogą się one znacznie różnić, także na korzyść inwestora. Żeby obniżyć koszt budowy domu, zamiast korzystać z najbliższego składu, wiele materiałów można kupić bezpośrednio u producentów albo w sklepach internetowych, często po znacznie niższych cenach.

Dużo zależy też od konstrukcji domu i sposobu jego wykończenia. Jeśli podoba nam się jakiś projekt domu, można go zmodyfikować w celu obniżenia kosztów budowy. Na przykład zamiast stropu gęstożebrowego można zastosować strop drewniany albo pokryć dach blachodachówką zamiast dachówek ceramicznych czy dachówek cementowych. Jako wykończenie można zastosować płytki gresowe za 30-50 zł/m2 i takie za 130-150 zł/m2. Drogie jest także dekoracyjne wykończenie na elewacji. Zdecydowanie mnie zapłacimy z zwykły tynk.

Domy za ok. 150 tys. zł

Wybraliśmy 4 projekty domów o powierzchni od 29,4 do 69 m2. Ich koszt budowy (bez instalacji) wynosi od 100 do 180 tys. zł. 

1. Dom ze świetlikami - EC400

Dom za 150 tys. zł
Autor: Katalog Murator Projekty Gotowe Projekt domu Ze świetlikami (EC 400) z wentylacją i rekuperacją. Autor: arch. Marek Dąbrowski Link: Sprawdź Dom ze świetlikami EC400 >>>

Powierzchnia użytkowa - 29,4 m2

Powierzchnia zabudowy - 42,1 m2

Kubatura: 176,5 m3

Minimalne wymiary działki - 18,50 x 13,50 m

Sprawdź szczegóły: projekt Dom ze świetlikami EC400 >>>

Dom za 150 tys. zł
Autor: Katalog Murator Projekty Gotowe Projekt EC 400 - Ze świetlikami - rzut parteru Link: Zobacz plany domu >>>

Program domu

Dom parterowy składa się z pokoju dziennego z aneksem kuchennym, sypialni i łazienki. Jest w nim nieduży hol umożliwiający wygodną komunikację oraz taras od strony ogrodu. Z boku budynku umiejscowiono wiatę na samochód.

W skład domu wchodzą:

1 przedsionek - 2,1 m²

2 łazienka - 4,5 m²

3 sypialnia - 6,7 m²

4 pokój + aneks kuchenny - 16,1 m²

Razem 29,4 m2

Do budynku przynależą także:

5 wiata - 13,7 m²

6 taras - 6,8 m²

Technologia budowy domu

Dom jest zaprojektowany w technologii dwuwarstwowej. Ściany z bloczków betonu komórkowego mają być ocieplone 20 cm styropianu i wykończone tynkiem cienkowarstwowym.

Zobacz także:

Ściany wewnętrzne zaprojektowano z bloczków gipsowych i w technologii szkieletowej. Podłoga na gruncie wykonana tradycyjnie na płycie betonowej ocieplonej 15 cm styropianu. W budynku nie ma tradycyjnego stropu betonowego. Nad parterem należy wykonać sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych zamocowany do belek drewnianych. Na suficie od strony poddasza powinna zostać ułożona termoizolacja w postaci 30 cm wełny mineralnej. Dach o konstrukcji krokwiowo-jętkowej z poszyciem z tarcicy ma być pokryty blachą płaską na rąbek. W budynku przewidziano kominek z płaszczem wodnym i kolektor słoneczny na dachu do ogrzewania ciepłej wody użytkowej latem.

Dom za 150 tys. zł
Autor: Katalog Murator Projekty Gotowe Projekt domu EC 400 Ze świetlikami - elewacja ogrodowa Link: www.muratorprojekty.pl

Koszty domu

Zbudowanie tego domku do stanu surowego zamkniętego oszacowano tylko na 41 tys. zł. Dom wykończony (bez instalacji) ma kosztować 100 055 zł. Można powiedzieć, że to dużo za tak niewielki budynek. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że jest on zaprojektowany w wysokim standardzie, który zwiększa koszty. W kosztorysie ujęto drewniane okna i drzwi (17 051 zł), które są przeciętnie dwa razy droższe od plastikowych. Dach wykończony blachą płaską na rąbek (13 662 zł) to jedno z najdroższych rozwiązań. Wymaga ono zastosowania specjalnych materiałów i technologii wykonania. Samo deskowanie dachu tarcicą kosztuje 2673 zł. Ponadto w kosztorysie ujęto także wiatę na samochód, której wzniesienie oszacowano na prawie 8000 zł.

2. Dom Pod tęczą - wariant II - EC01b

Dom za 150 tys. zł
Autor: Katalog Murator Projekty Gotowe Dom Pod tęczą - wariant II - EC 01b jest zaprojektowany z uwzględnieniem wentylacji mechanicznej i rekuperacji. Autor: arch. Marek Dąbrowski Link: Zobacz projekt domu >>>

Powierzchnia użytkowa - 52,2 m2 Powierzchnia zabudowy - 68,6 m2

Kubatura - 277,6 m3

Minimalne wymiary działki - 17,70 x 15,20 m

Sprawdź szczegóły: projekt Dom Pod tęczą - wariant II - EC01b >>>

Dom za 150 tys. zł
Autor: Katalog Murator Projekty Gotowe Dom Pod tęczą - wariant II - EC 01b - rzut parteru Link: Zobacz plany domu >>>

Program domu

Dom parterowy zaprojektowano z myślą o małej rodzinie. Obejmuje z jednej strony część dzienną - salon z kominkiem i wyjściem na taras połączony z aneksem kuchennym. Część prywatna złożona z dwóch sypialni jest oddzielona od strefy dziennej przedsionkiem, holem i łazienką usytuowanymi centralnie na osi. Dom w stylu tradycyjnym przykryty dość płaskim dachem wyróżniają liczne okna z okiennicami. 

W skład domu wchodzą:

1 przedsionek - 1,4 m²2 hol - 4,7 m²3 pokój + aneks kuchenny - 20,8 m²4 łazienka - 3,6 m²5 sypialnia - 9,6 m²6 sypialnia - 12,1 m²

Razem 52,2 m²

Ponadto do budynku przynależy:

7 taras  - 5,7 m

Technologia

Dom Pod tęczą - wariant II jest zaprojektowany w technologii dwuwarstwowej. Ściany zewnętrzne wykonane z bloczków betonu komórkowego mają być ocieplone 12 cm styropianu i pokryte tynkiem elewacyjnym cienkowarstwowym. Ściany wewnętrzne należy wykonać z cegły dziurawki i pełnej. Jako pokrycie dachowe przewidziano blachodachówkę na konstrukcji krokwiowo-jętkowej z łatami.

Dom wyróżnia zastosowanie elementów drewnianych. Przede wszystkim na elewacji znajduje się 10 okien z tego materiału z dwustronnymi okiennicami. Podłoga z desek ma konstrukcję z płyt wiórowych ułożonych na drewnianych legarach wspartych na ocieplonej od spodu płycie betonowej. Strop z belek drewnianych jest ocieplony 25 cm wełny mineralnej i wykończony płytami gipsowo-kartonowymi.

Dom za 150 tys. zł
Autor: Katalog Murator Projekty Gotowe Dom Pod tęczą - wariant II - EC 01b - elewacja ogrodowa Link: www.muratorprojekty.pl

Koszty

Wzniesienie domu Pod tęczą wariant II do etapu stanu surowego zamkniętego oszacowano na 71 tys. zł. Kosztorys inwestorski opiewa na kwotę 114 791 zł. To budynek, którego 1 m2 jest znacznie tańszy niż we wcześniej przedstawionym domu. To zasługa popularnych tanich rozwiązań. Elementem podrażającym koszt tego domu są drewniane okna z okiennicami. Jest ich dużo. W każdym pomieszczeniu po 2 (w łazience tylko 1). Koszt stolarki w tym domu wynosi aż 24 tys. zł. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają