Nadzór nad budową - lista prac do sprawdzenie przez kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego

2021-09-13 14:44
nadzór budowlany
Autor: Tomasz Rybarczyk Dobrze prowadzony nadzór daje inwestorowi pewność, że budowa przebiegnie bez niespodzianek i na koniec nie trzeba będzie poprawiać fuszerek

Jeśli odpowiednio będziemy kontrolować budowę, unikniemy dodatkowych wydatków na naprawę fuszerek. Prowadząc nadzór nad budową można uniknąć wielu błędów, których nie da się później naprawić.

Na różnych etapach budowy wiele robót ulega zakryciu, dlatego tak ważne jest dopilnowanie kluczowych momentów każdej budowy, by wszystko było wykonane jak należy, czyli zgodnie z projektem, decyzją pozwolenia na budowę i sztuką budowlaną. Gdy sprawdza się efekty na bieżąco, można wychwycić błędy i je naprawić.

Kierownik budowy - czy jest potrzebny?

Lista robót do sprawdzenia na budowie

Mając na uwadze złożoność procesu budowlanego oraz występujące po sobie roboty, można sporządzić listę robót, które powinny być skontrolowane podczas budowy przez kierownika budowy i przez inspektora nadzoru inwestorskiego (jeśli jest ustanowiony). Ponieważ każda budowa jest unikatowa, to taką checklistę za każdym razem należy sporządzić w oparciu o projekt. Powinna ją przygotować osoba z uprawnieniami, z którą inwestor prowadzi rozmowy na temat przyjęcia funkcji kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego. To pozwoli określić podejście do sprawowania nadzoru oraz oszacować jego koszty przed podjęciem decyzji o wyborze osób sprawujących nadzór na budowie.

Obszerność checklisty (robót do sprawdzenia na budowie) zależy od wielu kwestii:

 • rzetelności, wiedzy i doświadczenia wykonawców;
 • dokładności projektu - czy jest to tylko projekt budowlany, który był potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę, czy jest to projekt wykonawczy;
 • skomplikowania budynku;
 • oczekiwań inwestorów;
 • podejścia zatrudnianych osób do sprawowania funkcji kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego.

Niestety nie zawsze inwestorzy dokonują właściwego wyboru. Niektórzy decydują się na sporadyczne wizyty kontrolne kierownika budowy na budowie. Formalnie mają zatem kierownika budowy, ale jest on bardzo rzadko na budowie. Zbyt rzadko, by móc stwierdzić, że nadzór jest dostateczny, a kluczowe elementy budowy są dopilnowane. Taki wybór naraża inwestora na problemy i większe koszty, niż gdyby kierownik budowy był zatrudniony w większym wymiarze i mógł pełnić nadzór według listy kontrolnej.

Przeczytaj też:

12 najczęściej popełnianych błędów na budowie. Jak ich uniknąć?

Z drugiej strony to wbrew etyce inżynierskiej, by osoba mająca uprawnienia decydowała się na takie warunki prowadzenia nadzoru, którego de facto nie jest w stanie się w ten sposób zapewnić. Taki quasi-nadzór na budowie to tylko problemy dla każdego inwestora, który się na to decyduje. Niestety niższe koszty zachęcają inwestorów do decydowania się na taki model. Część z nich szybko się przekonuje, że muszą ponieść dodatkowe nakłady na usuwanie usterek i poprawianie błędów, które popełniono w trakcie budowy.

Budowlana checklista - wykaz prac do sprawdzenia przez kierownika budowy

Oto przykładowy wykaz elementów do sprawdzenia przez kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego. Przygotowano go dla domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym i garażem w bryle budynku posadowionego na ławach fundamentowych i wznoszonego w technologii tradycyjnej.

 1. Organizacja budowy – przeszkolenie BHP, określenie zasad współpracy, wymiany informacji.
 2. Odsunięcie humusu na odkład, sprawdzenie wykonania wykopu.
 3. Sprawdzenie wytyczenia osi budynku po geodezyjnym wytyczeniu przez uprawnionego geodetę, ustalenie poziomu „0”
 4. Kontrola wykopu oraz konieczności wykonania chudego betonu pod ławami fundamentowymi. Określenie zasad wykonania i odbioru ław fundamentowych.
 5. Kontrola szalunków ław fundamentowych (drewnianych lub ziemnych). Kontrola i odbiór zbrojenia ław fundamentowych, przygotowania starterów elementów żelbetowych wyższych kondygnacji (trzpieni, słupów, schodów żelbetowych) - jeśli są.
 6. Kontrola wykonania hydroizolacji poziomej na ławach fundamentowych. Określenie zasad wykonania ścian fundamentowych. Rozpoczęcie murowania ścian fundamentowych z bloczków betonowych.
 7. Odbiór ścian fundamentowych. Określenie zasad odbioru wykonania hydroizolacji ścian fundamentowych. Rozpoczęcie wykonywania hydroizolacji pionowej ścian fundamentowych.
 8. Kontrola wykonania hydroizolacji. Omówienie zasad wykonania ocieplenia ścian fundamentowych płytami XPS.
 9. Kontrola wykonania ocieplenia ścian fundamentowych. Omówienie zasad zasypania piaskiem przestrzeni pomiędzy ścianami fundamentowymi oraz zasad wykonania instalacji wod.-kan. pod chudziakiem.
 10. Sprawdzenie zasypywania i zagęszczania piaskiem przestrzeni pomiędzy ścianami fundamentowymi.
 11. Kontrola rozłożenia instalacji wod.-kan. Próba szczelności przez zalanie wodą instalacji kanalizacyjnej. Kontrola wykonania dopływu powietrza do paleniska kominka (jeśli jest). Wylanie chudziaka.
 12. Sprawdzenie wykonania hydroizolacji poziomej ścian fundamentowych. Rozpoczęcie murowania ścian parteru, ustalenie zasad wykonania i odbioru robót murowych. Kontrola robót murarskich w trakcie murowania ścian i komina na parterze. Sprawdzenie rozłożenia zbrojenia pod oknami. Kontrola prowadzonych robót murarskich. Omówienie zasad wykonania i odbioru elementów żelbetowych parteru.
 13. Kontrola elementów żelbetowych parteru (słupów i nadproży) przed zalaniem.
 14. Kontrola wymurowanych ścian oraz odebranie zbrojenia podciągów, jeśli są do wylania przed wykonaniem stropu - parteru.
 15. Betonowanie elementów żelbetowych parteru (podciągów, nadproży), jeśli trzeba je wykonać przed wykonaniem stropu. Omówienie zasad wykonania i odbioru szalunków pod strop.
 16. Kontrola w trakcie wykonywania szalunków pod strop nad parterem oraz szalunków schodów (jeśli są). Omówienie zasad wykonania zbrojenia stropu, wieńców, biegów schodowych i odbioru zbrojenia.
 17. Kontrola montażu i zbrojenia stropu (żelbetowego lub gęstożebrowego) nad parterem oraz zbrojenia schodów w trakcie robót zbrojarskich.
 18. Kontrola montażu i zbrojenia stropu oraz schodów żelbetowych przez zalaniem wraz ze sprawdzeniem starterów pod słupy i trzpienie występujące na poddaszu.
 19. Kontrola w trakcie wylewania stropu i schodów żelbetowych. Omówienie zasad wykonania i odbioru ścian kolankowych i szczytowych. Sposobu ich wzmocnienia.
 20. Kontrola w trakcie wykonywania ścian i kominów na poddaszu wraz ze sprawdzeniem trzpieni żelbetowych.
 21. Sprawdzenie wykonania ścian i kominów na poddaszu oraz zbrojenia wieńców.
 22. Sprawdzenie wykonania murów, sprawdzenie zbrojenia kolejnych trzpieni i wieńców żelbetowych pod murłatę. Kontrola wykonania kominów na poddaszu.
 23. Sprawdzenie wykonania murów ścian szczytowych oraz zbrojenia usztywnień ścian szczytowych przed zalaniem.
 24. Ustalenie zasad warunków odbioru konstrukcji dachu.
 25. Kontrola w trakcie wykonywania konstrukcji dachu. Sprawdzenie wykonania ocieplenia kominów przy przejściu przez dach.
 26. Kontrola w trakcie wykonywania warstw dachu (warstwa 1 - wiatroizolacja). Sprawdzenie zakładów, naciągnięcia oraz ewentualnej perforacji.
 27. Sprawdzenie montażu okien połaciowych.
 28. Sprawdzenie dokonania napraw wiatroizolacji. Kontrola wykonania łacenia.
 29. Sprawdzenie wykonania pokrycia dachowego i obróbek blacharskich w trakcie robót.
 30. Sprawdzenie wykonania pokrycia dachowego i obróbek blacharskich po wykonaniu robót.
 31. Omówienie zasad montażu stolarki. Rozpoczęcie wykonania montażu stolarki.
 32. Sprawdzenie montażu stolarki okien i drzwi.
 33. Kontrola wykonania ciepłego montażu stolarki.
 34. Sprawdzenie montażu bramy garażowej.
 35. Sprawdzenie montażu rolet zewnętrznych (przy wcześniejszym omówieniu zasad wykonania).
 36. Omówienie zasad wykonania i odbioru robót ociepleniowych. Rozpoczęcie przyklejania styropianu.
 37. Kontrola w trakcie wykonywania ocieplenia ścian – przyklejania styropianu.
 38. Kontrola w trakcie wykonywania warstw zbrojących na ociepleniu – siatki z klejem.
 39. Kontrola w trakcie wykonywania tynku lub okładzin zewnętrznych.
 40. Kontrola montażu parapetów zewnętrznych.
 41. Rozpoczęcie murowania ścian działowych, ustalenie zasad wykonania i odbioru.
 42. Odbiór ścian działowych.
 43. Kontrole w trakcie wykonywania instalacji (po uprzednim omówieniu zasad wykonania i odbioru) - minimum dwukrotne.
 44. Kontrola w trakcie wykonywania tynków wewnętrznych (po uprzednim omówieniu zasad wykonania i odbioru).
 45. Sprawdzenie rozłożenia izolacji stropów i posadzki na gruncie (po uprzednim omówieniu zasad wykonania i odbioru).
 46. Sprawdzenie wykonania instalacji c.o. (po uprzednim omówieniu zasad wykonania i odbioru).
 47. Sprawdzenie wykonania posadzek (po uprzednim omówieniu zasad wykonania i odbioru).
 48. Kontrola robót na tarasie (po uprzednim omówieniu zasad wykonania i odbioru).
 49. Kontrole w trakcie wykańczania - trzykrotne.
 50. Kontrola zagospodarowania działki i uporządkowania terenu.
 51. Zakończenie robót, przygotowanie dokumentów do zgłoszenia zakończenia budowy budynku.

Czy nadajesz się na inwestora budowlanego?

Pytanie 1 z 14
Budowa systemem kontraktowym to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE