Jak zrobić szalunki fundamentowe. Szalowanie fundamentów

2021-07-02 13:58

Zobacz, jak wykonać i z czego powstają szalunki fundamentowe. Szalunek z desek lub innych materiałów konieczny jest przy budowie monolitycznych elementów betonowych.

Szalunek z płyt OSB
Autor: LIPIŃSCY DOMY Szalunek fundamentowy z płyt OSB zbijemy szybciej niż z desek

W przypadku fundamentów deskowania wymagają ławy, stopy i żelbetowe ściany. Taki czy inny szalunek budowany jest także na potrzeby płyt fundamentowych.

Szalunki fundamentowe ław i ścian

Po zrobieniu wykopów na ich dnie ustawia się szalunki ław. Rozstaw ścianek deskowania odpowiada szerokości ław. Wysokość równa jest natomiast ich wysokości. To samo dotyczy deskowania ścian fundamentowych lub stóp. Szalunki najtaniej jest zbić z desek sosnowych grubości 2,5-3,2 cm. Mocuje się je podłużnie do wbitych słupków drewnianych. Te powinny się znajdować po stronie zewnętrznej. Słupki stabilizujące przeciwległe ścianki deskowania spina się drutem lub poprzecznymi deskami, aby forma nie rozjechała się pod naporem betonu. Deski szalunkowe można zastąpić płytami OSB grubości 12-15 mm, dociętymi na odpowiednie wymiary. Do kupienia są też specjalna sklejka szalunkowa lub sklejka zwykła – idealna, gdy w grę wchodzi uzyskanie kształtów łukowych, ponieważ można ją w pewnym zakresie wyginać.

Szalunki fundamentowe rozmontowuje się w najlepszym razie latem po kilku dniach, wiosną i jesienią po kilkunastu, ale zależy to od pogody. Znakiem wskazującym, że można zacząć demontaż, będzie wąska szpara, która pojawi się między betonem a deskowaniem. Po tygodniu od rozdeskowania ławy fundamentowe można obciążyć, czyli rozpocząć wznoszenie ścian fundamentowych.

Szalunki przestawne: szybkie szalowanie fundamentów

Nie tańszym, ale z pewnością praktycznym pomysłem jest wynajęcie szalunków przestawnych. Znacznie skracają one i ułatwiają pracę. Wykonane w ten sposób ściany fundamentowe będą mieć bardzo równą i gładką powierzchnię. Odpadnie też największy kłopot, jakim jest zagospodarowanie drewna pozostałego po rozbiórce deskowania. Szalunki przestawne mają formę paneli o konstrukcji z ramy metalowej, która jest obłożona jednostronnie sklejką szalunkową. Małe panele można ustawiać bez użycia dźwigu. Wystarczą do wykonywania ścian o wysokości do 3 m. Najmniejsze szalunki przestawne – 150 x 23 cm – ważą około 10 kg. Transport ułatwiają cztery uchwyty. Płyty łączy się klamrami, a w narożnikach stosuje specjalne profile metalowe. Biorąc pod uwagę czas wiązania betonu, szalunki przestawne trzeba wypożyczyć na mniej więcej 30 dni.

Szalunek tracony
Autor: LAMMI TASSU Deskowanie ław można zastąpić szalunkiem traconym będącym połączeniem prętów stalowych i folii
Grunt pod płytą fundamentową

Szalowanie płyty fundamentowej

Szalunek płyty fundamentowej może być wykonany podobnie jak szalunek ław. Z desek, płyt lub sklejki powstaje wtedy obramowanie płyty, które później wypełnia się betonem.

Przeczytaj też:

Szalunek tracony. Gdzie go wykorzystać? >>>

Często jednak systemy budowy płyt uwzględniają wykorzystanie specjalnych obrzeży termoizolacyjnych zastępujących tradycyjny szalunek. To kształtki ze styropianu dużej gęstości, które po zakończeniu betonowania pozostają na swoim miejscu, by służyć jako termoizolacja krawędzi płyty.

Szalunek przestawny
Autor: Andrzej T. Papliński Szalunki przestawne warto wypożyczyć, gdy w projekcie masz fundamentowe ściany żelbetowe

Fundament bez szalunku

Nieczęsto można się z nim zetknąć, bo – po pierwsze – fundament bez szalunku dopuszczalny jest dla budynków o niezbyt imponującej kubaturze, a po drugie – wymaga gruntu o dużej spoistości, najlepiej gliniastego. Robi się wtedy wykopy – albo pod same ławy, albo głębsze, także pod ściany, które siłą rzeczy będą wtedy wysokimi ławami, z uwagi na to, że nie da się tu zróżnicować ich szerokości.

Przeczytaj też:

Wykopy wąskoprzestrzenne czy szerokoprzestrzenne? >>>

Mieszankę betonową wylewa się wówczas bezpośrednio do wykopów wyścielonych wcześniej grubą folią hydroizolacyjną, pilnując, żeby nie została przy tym przebita, przerwana lub przecięta. W wykopie umieszcza się też zbrojenie fundamentów. Rozwiązanie to jest tańsze i mniej pracochłonne niż betonowanie w deskowaniu. Aby ocieplić fundament bez szalunku, przed betonowaniem w wykopie trzeba umieścić płyty termoizolacyjne, których ustabilizowanie w takich warunkach nie będzie rzeczą łatwą. Chcąc wyprowadzić ściany ponad poziom gruntu, trzeba zrobić częściowe deskowanie.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie