Wykopy wąskoprzestrzenne czy szerokoprzestrzenne? Roboty ziemne

2018-05-21 10:01
Wykopy wąskoprzestrzenne czy szerokoprzestrzenne
Autor: Andrzej T. Papliński Deskowanie ław często buduje się na dnie wykopu. Nie jest ono wtedy zagłębione w gruncie.

Wykopy wąskie czy szerokoprzestrzenne?

Wykopy wąskie czy szerokoprzetrzenne: jakie zrobić? Są dwie szkoły - albo robi się duży wykop z płaskim dnem, na którym będzie wznoszone deskowanie ław, albo wykopuje się tylko szerokie rowy w miejscach przebiegu ław i ścian. Jest to logiczniejsze w przypadku dużych budynków.

Wykopy szerokoprzestrzenne

Pierwszy przykład, czyli tak zwane wykopy szerokoprzestrzenne, polecane są na przykład wówczas, gdy działka znajduje się na gruntach niezbyt spoistych, bądź wtedy, gdy dom ma być w całości lub częściowo podpiwniczony. Skarpy takiego dużego wykopu powinny być nachylone pod kątem 35-40°. Dno wykopu powinno się znaleźć poniżej poziomu przemarzania gruntu. W zależności od tego, w której strefie przemarzania gruntu znajduje się dana działka, poziom ten wynosi od 0,8 do 1,4 m. Deskowanie ław będziemy robić na wyrównanym dnie wykopu szerokoprzestrzennego. Niektórzy wykonawcy proponują tu rozwiązanie pośrednie i na dnie takiego wykopu szerokoprzestrzennego robią łopatami wykopy pod same ławy.

Warto wiedzieć

Bezpieczeństwo podczas robienia wykopów

Pracami ziemnymi zajmuje się najczęściej ekipa, która będzie budować dom. Po usunięciu humusu, czyli żyznej warstwy gleby, robi wykop aż do głębokości, na której znajdą się ławy. Dlatego do wykonania wykopów, o ile tylko będzie to możliwe, lepiej zatrudnić pracownika z minikoparką. Wykopy pod same ławy (zazwyczaj nie są głębsze niż 0,5 m i szersze niż 0,6 m) najtaniej jest zrobić ręcznie. Mechaniczne wybieranie ziemi powinno przebiegać z zachowaniem ostrożności, aby nie naruszyć gruntu rodzimego znajdującego się poniżej planowanych ław, bo stanowi on oparcie dla fundamentów. Ostatnią, kilkunastocentymetrową warstwę gruntu lepiej więc wybrać łopatą.

Sprawdź też:

Wykopy wąskoprzestrzenne pod same ławy

Jeśli dom nie musi być głęboko posadowiony, po zdjęciu humusu i wierzchniej warstwy gruntu kopiemy szerokie rowy o głębokości równej łącznej wysokości ław i ścian fundamentowych. W rowach tych buduje się deskowanie ław. Dno takich rowów musi być na podanej w projekcie głębokości i oczywiście poniżej poziomu przemarzania gruntu. Głębokość wykopów wąskoprzetrzennych pod same ławy wynosi 30-50 cm. Ich szerokość musi być o mniej więcej 30 cm większa niż szerokość planowanych ław, ale generalnie robi się tak szerokie wykopy, żeby dało się wygodnie zbudować szalunki.

Sprawdź też:

Zarówno w przypadku wykopów szerokoprzestrzennych, jak i wąskoprzestrzennych dno wykopu w miejscu przebiegu ław powinno być ustabilizowane. Tradycyjnie układa się na nim cienką warstwę chudego betonu. Ma on zabezpieczyć przed wsiąkaniem w grunt wody z mieszanki, co powoduje osłabienie wytrzymałości betonu.

Wideo: grunt pod płytą fundamentową 

Czy płytę fundamentową można posadowić na każdym gruncie? Radzi Dariusz Karolak, inżynier konstruktor. Pytania, jakie zadaliśmy ekspertowi:

  • Jak bardzo projekt płyty zależy od warunków gruntowych?
  • Czy płyta fundamentowa z racji płytkiego zagłębienia nie jest narażona na wysadzenie z powodu przemarzania gruntu?
  • Dlaczego na podsypce dobrze wykonać warstwę chudziaka?
Grunt pod płytą fundamentową
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie