Zasypywanie fundamentów: jak prawidłowo zasypywać fundamenty

2020-11-30 11:44
Wykop fundamenty
Autor: Wiktor Greg Fundamenty można zrobić bez deskowania, pod warunkiem że grunt jest wystarczająco spoisty

Zasypywanie fundamentów to ostatnia praca podczas ich budowania. Jest to ważny etap, często nonszalancko traktowany przez inwestorów, a może mieć to poważne następstwa.

Rodzaj materiału zasypowego powinien być starannie dobrany do rodzaju gruntu, drenażu opaskowego i poziomu wody gruntowej.

Do zasypywania fundamentów przystępujemy wtedy, gdy wszystkie warstwy zostaną już odpowiednio umocowane oraz wszystkie zaprawy i kleje całkowicie wyschną. Jeżeli grunt z wykopu jest w całości piaszczysty, możemy wykorzystać go do zasypania fundamentów. W przypadku gruntu spoistego, czyli nieprzepuszczalnego, wykop powinno się wypełnić także niespoistym gruntem rodzimym.

Zasypywanie fundamentów: gdy grunt nie jest spoisty

W przypadku gruntów niespoistych (przepuszczalnych), np. gliniastych, do zasypania funda­mentów również trzeba użyć materiału niespoistego,­ np. piasku lub żwiru. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego grunt rodzimy pochodzący właśnie z wykopu, pozbawiony humusu, czyli warstwy żyznej. Nie trzeba więc kupować żadnego kruszywa. Grunt taki należy układać w wykopie warstwami, odpowiednio go zagęszczając i pilnując, aby nie uszkodzić ewentualnej izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych bądź piwnicznych.

Płyta fundamentowa czy tradycyjny fundament?

Zasypywanie fundamentów: gdy grunt jest spoisty

W gruntach spoistych (nieprzepuszczalnych) wykop można wypełnić zarówno materiałem spoistym, jak i niespoistym (żwirem). Żwir jest jednak dopuszczalny tylko wówczas, gdy wokół fundamentów rozprowadzony jest drenaż. Woda przesiąknie przez żwir i dostanie się do rur drenarskich, a gdyby ich nie było, zalałaby fundamenty. Pamię­tajmy, że przy takim rodzaju­ zasypki rury drenarskie powinny być ułożone poniżej dolnej krawędzi ław fundamentowych. Jeśli rury nie są tak ulokowane, a do tego woda z drenażu nie ma ujścia do kanalizacji, zbiornika wodnego lub dobrze wykonanych studzienek chłonnych, które bez kłopotu odprowadzą ją w bezpieczne miejsce, lepiej nie robić zasypki niespoistej, tylko wypełnić wykop gruntem spoistym.

Przeczytaj także:

Gwarancja na suchą piwnicę. Jak zrobić drenaż zewnętrzny i wewnętrzny>>>

Taka zasypka będzie też wymagana wówczas, gdy wokół domu nie ma drenażu. Do zasypywania używamy tu spoistego gruntu wydobytego wcześniej z wykopów. Ważne jest, aby go odpowiednio zagęścić (szczególnie wierzchnią warstwę). Jeżeli zasypka nie zostanie dokładnie zagęszczona, to w wykopie zacznie się gromadzić woda opadowa i stworzy się tak zwany basen, który zagrozi zawilgoceniem ścian fundamentowych. Grunt do zasypki nie powinien zawierać frakcji iłowych, które zwiększają swoją objętość pod wpływem wilgoci. Aby to w najprostszy sposób sprawdzić, wystarczy pozostawić go na kilka dni na słońcu. Po tym czasie dobry grunt powinien łatwo dać się rozkruszyć.

hydroizolacja ścian fundamentowych
Autor: RADBET Izolację pionową układa się ją po obu stronach ściany fundamentowej. Najpopularniejsze są wodorozcieńczalne masy bitumiczne. Izolacja pionowa ławy fundamentowej jest konieczna tylko w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych lub w gruntach spoistych

Po zasypaniu fundamentów teren wokół budynku należy ukształtować ze spadkiem minimum 5% od strony ścian. Woda opadowa będzie wówczas spływać poza obrys domu i nie dojdzie do zalania fundamentów.

Przeczytaj też:

Zalane fundamenty. Usuwanie wody: motopompa lub igłofiltry >>>

Warto również pamiętać, że jeśli w trakcie robienia wykopu pod fundamenty (zanim jeszcze ułożymy na jego dnie warstwę chudego betonu), spadnie deszcz, zamieniając wykop w basen, to po odpompowaniu wody należy niezwłocznie usunąć rozmiękłą glinę do głębokości od 5 do 15 cm (w zależności od stopnia plastyczności gruntu).­ Po takich zabiegach trzeba od razu ułożyć warstwę chudego betonu, który zabezpieczy grunt przed ponownym rozmięknięciem.

Sonda
Własny dom - na jakim fundamencie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie