Zasypywanie fundamentów: jak prawidłowo zasypywać fundamenty

2020-11-30 11:44

Zasypywanie fundamentów to ostatnia praca podczas ich budowania. Jest to ważny etap, często nonszalancko traktowany przez inwestorów, a może mieć to poważne następstwa.

Wykop fundamenty
Autor: Wiktor Greg Fundamenty można zrobić bez deskowania, pod warunkiem że grunt jest wystarczająco spoisty

Rodzaj materiału zasypowego powinien być starannie dobrany do rodzaju gruntu, drenażu opaskowego i poziomu wody gruntowej.

Do zasypywania fundamentów przystępujemy wtedy, gdy wszystkie warstwy zostaną już odpowiednio umocowane oraz wszystkie zaprawy i kleje całkowicie wyschną. Jeżeli grunt z wykopu jest w całości piaszczysty, możemy wykorzystać go do zasypania fundamentów. W przypadku gruntu spoistego, czyli nieprzepuszczalnego, wykop powinno się wypełnić także niespoistym gruntem rodzimym.

Zasypywanie fundamentów: gdy grunt nie jest spoisty

W przypadku gruntów niespoistych (przepuszczalnych), np. gliniastych, do zasypania funda­mentów również trzeba użyć materiału niespoistego,­ np. piasku lub żwiru. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego grunt rodzimy pochodzący właśnie z wykopu, pozbawiony humusu, czyli warstwy żyznej. Nie trzeba więc kupować żadnego kruszywa. Grunt taki należy układać w wykopie warstwami, odpowiednio go zagęszczając i pilnując, aby nie uszkodzić ewentualnej izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych bądź piwnicznych.

Płyta fundamentowa czy tradycyjny fundament?

Zasypywanie fundamentów: gdy grunt jest spoisty

W gruntach spoistych (nieprzepuszczalnych) wykop można wypełnić zarówno materiałem spoistym, jak i niespoistym (żwirem). Żwir jest jednak dopuszczalny tylko wówczas, gdy wokół fundamentów rozprowadzony jest drenaż. Woda przesiąknie przez żwir i dostanie się do rur drenarskich, a gdyby ich nie było, zalałaby fundamenty. Pamię­tajmy, że przy takim rodzaju­ zasypki rury drenarskie powinny być ułożone poniżej dolnej krawędzi ław fundamentowych. Jeśli rury nie są tak ulokowane, a do tego woda z drenażu nie ma ujścia do kanalizacji, zbiornika wodnego lub dobrze wykonanych studzienek chłonnych, które bez kłopotu odprowadzą ją w bezpieczne miejsce, lepiej nie robić zasypki niespoistej, tylko wypełnić wykop gruntem spoistym.

Przeczytaj także:

Gwarancja na suchą piwnicę. Jak zrobić drenaż zewnętrzny i wewnętrzny>>>

Taka zasypka będzie też wymagana wówczas, gdy wokół domu nie ma drenażu. Do zasypywania używamy tu spoistego gruntu wydobytego wcześniej z wykopów. Ważne jest, aby go odpowiednio zagęścić (szczególnie wierzchnią warstwę). Jeżeli zasypka nie zostanie dokładnie zagęszczona, to w wykopie zacznie się gromadzić woda opadowa i stworzy się tak zwany basen, który zagrozi zawilgoceniem ścian fundamentowych. Grunt do zasypki nie powinien zawierać frakcji iłowych, które zwiększają swoją objętość pod wpływem wilgoci. Aby to w najprostszy sposób sprawdzić, wystarczy pozostawić go na kilka dni na słońcu. Po tym czasie dobry grunt powinien łatwo dać się rozkruszyć.

hydroizolacja ścian fundamentowych
Autor: RADBET Izolację pionową układa się ją po obu stronach ściany fundamentowej. Najpopularniejsze są wodorozcieńczalne masy bitumiczne. Izolacja pionowa ławy fundamentowej jest konieczna tylko w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych lub w gruntach spoistych

Po zasypaniu fundamentów teren wokół budynku należy ukształtować ze spadkiem minimum 5% od strony ścian. Woda opadowa będzie wówczas spływać poza obrys domu i nie dojdzie do zalania fundamentów.

Przeczytaj też:

Zalane fundamenty. Usuwanie wody: motopompa lub igłofiltry >>>

Warto również pamiętać, że jeśli w trakcie robienia wykopu pod fundamenty (zanim jeszcze ułożymy na jego dnie warstwę chudego betonu), spadnie deszcz, zamieniając wykop w basen, to po odpompowaniu wody należy niezwłocznie usunąć rozmiękłą glinę do głębokości od 5 do 15 cm (w zależności od stopnia plastyczności gruntu).­ Po takich zabiegach trzeba od razu ułożyć warstwę chudego betonu, który zabezpieczy grunt przed ponownym rozmięknięciem.

Sonda
Własny dom - na jakim fundamencie?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie