Zalane fundamenty. Usuwanie wody: motopompa lub igłofiltry

2019-10-28 10:05

Czasem podczas prac ziemnych i fundamentowania w wykopie może pojawić się woda. Podpowiadamy, jak osuszyć wykop za pomocą motopomy oraz jak działają igłoflitry.

Zalane fundamenty
Autor: Andrzej Szandomirski Zalanie fundamentów przez wodę opadową lub gruntową powoduje przerwanie robót budowlanych

Niespodziewana woda w wykopie fundamentowym może zdecydowanie utrudnić prowadzenie budowy, czasem nawet zmusić do zmiany sposobu posadowienia domu. Dlatego ważne jest, żeby wcześniej zrobić badania geotechniczne działki. Wcześniej, to znaczy nawet przed zakupem parceli budowlanej. Ale co zrobić, gdy już mamy działkę, zaczęliśmy budowę i nagle w wykopie pojawiła się woda.

Zalane fundamenty
Autor: Andrzej T. Papliński Tak wysoki poziom wód gruntowych uniemożliwi wykonanie ław i ścian fundamentowych

Zalane fundamenty po burzy

Bywa, że po gwałtownej burzy woda zalała nam wykopy. Nagły dopływ dużej ilości wody wypełnił wykopy. Jeśli grunt jest piaszczysty woda powoli weń wsiąknie, ale w efekcie mogą osunąć się ściany wykopów. Jeszcze gorzej jest, gdy na działce są grunty nieprzepuszczalne, np. iły, gliny. Wtedy woda może długo tam zalegać i uniemożliwić prowadzenie prac budowlanych.

Zalane fundamenty
Autor: Andrzej Szandomirski Fundamenty zalane przez nawałnicę można osuszyć, używając motopompy

Motopompa: usuwanie wody z wykopu

W takiej sytuacji można wezwać na pomoc strażaków albo firmę dysponującą motopompą. Motopompy są różnego rodzaju – przeznaczone do wypompowywania wody (czystej i brudnej) lub gęstszej cieczy (szlamowe). Do motopompy podłącza się węże strażackie. Przed uruchomieniem pompę trzeba zalać wodą. Gdy motopompa zassie, działa bardzo szybko i wydajnie. Zawsze trzeba znaleźć miejsce, w które woda z wykopu zostanie bezpiecznie odprowadzona.

Zalane fundamenty
Autor: Axam Motopompa Koshin Seh50 o wydajności 600 l/min.

Po wypompowaniu wody wykopów można przystąpić do dalszych prac budowlanych. Jeśli są już w nich wykonane ławy i ściany fundamentowe, ale niezabezpieczone hydroizolacją, lepiej odczekać z tymi pracami, aż fundamenty wyschną. Jeśli woda zalała pusty wykop, po jej odpompowaniu na dnie pozostało sporo luźnej brei. Trzeba ją usunąć, zanim zaczniemy układać chudy beton pod ławy fundamentowe. Żeby były bezpiecznie posadowione, trzeba usunąć luźny, mokry grunt, a wolną przestrzeń do poziomu ław wypełnić pospółką, którą dobrze jest zagęścić.

Instalacje igłofiltrowe

Zdarza się, że podczas wykonywania wykopów pojawi się w nich woda gruntowa, która dąży do wyrównania poziomów. Nawet jeśli ją odpompujemy, na wolne miejsce napłynie nowa porcja wody. W takiej sytuacji do odwodnienia wykopów stosuje się instalacje igłofiltrowe. Prace prowadzą firmy specjalistyczne, które jeżdżą po całym kraju.

W skład instalacji z igłofiltrami wchodzi zespół ssących kolektorów rurowych rozciągniętych dookoła wykopu, z których w odstępach co mniej więcej 100 cm są wyprowadzone igłofiltry. Po uruchomieniu igłofiltrów woda będzie odsysana z gruntu. Dzięki temu powstanie lej depresyjny – poziom lustra wód gruntowych zostanie czasowo obniżony. Igłofiltry, żeby były skuteczne, działają stale – dopóty, dopóki są potrzebne do osuszenia wykopu i prowadzenia prac budowlanych. Woda gruntowa przez igłofiltry jest zasysana przez pompy do kolektorów i dalej odprowadzana poza wykop.

Zalane fundamenty
Autor: Klaudia Zasada działania igłofiltrów

Igłofiltry do odwodnienia wykopu

W instalacjach z igłofiltrami są wykorzystywane specjalne pompy, które mogą odsysać wodę, a jednocześnie wytwarzać podciśnienie i zasysać powietrze. Najczęściej są to pompy wirowe ze wspomaganiem próżniowym i pompy tłokowe. Rury kolektorowe mogą mieć różną średnicę, np. 89, 108 lub 133 mm. Najczęściej stosuje się te ostatnie, ponieważ tworzą sprawny układ ssawny, który wykorzystuje w pełni moc 50-100 igłofiltrów stosowanych w przeciętnej wielkości wykopach pod dom jednorodzinny. W mniejszych wykopach, gdzie liczba igłofiltrów wynosi 20-30 sztuk, można zastosować mniejsze przekroje kolektorów.

Zalane fundamenty
Autor: Klaudia Do usunięcia wód gruntowych napływających do wykopu stosuje się instalacje igłofiltrowe

Jak działają igłofiltry

Igłofiltr to przewód rurowy zakończony odcinkiem, który jest perforowany. Igłofiltry mogą być wykonane z różnych materiałów. Znajdziemy igłofiltry stalowe, aluminiowe i z tworzywa sztucznego. Są igłofiltry sztywne i elastyczne. Dobór rodzaju igłofiltrów i wykonanie instalacji należy pozostawić specjalistom.

Igłofiltry rozmieszcza się wokół wykopu albo obok niego w odstępach mniej więcej 1 m. Każdy musi być osadzony w gruncie tak głęboko, żeby część perforowana, w której będzie zasysana woda, znajdowała się poniżej poziomu wód gruntowych, który chcemy osiągnąć. Pompa w systemie z igłofiltrami musi wytwarzać podciśnienie, żeby było możliwe zasysanie wody. System kolektorów połączonych złączkami odprowadza się poza obszar budowy.

Igłofiltry stosuje się do czasu usunięcia wody z wykopu. Jeśli woda nawraca, instalacja musi działać dalej. Po osuszeniu na dnie wykopu pozostaje grząski grunt, który nie może być podłożem pod fundamenty. Trzeba go usunąć i w razie potrzeby nawieźć świeżego i suchego piasku.

Zalane fundamenty
Autor: Klaudia Po usunięciu wody z wykopu trzeba przygotowac nośne podłoże pod fundamenty

Wideo: dom na górce – woda gruntowa w wykopie!

Dlaczego warto przeprowadzić badania geologiczne?

Dom na górce – woda gruntowa w wykopie!
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie