Studnia chłonna na deszczówkę lub ścieki z oczyszczalni biologicznej

2022-03-22 10:01
Studnia chłonna
Autor: Asdrain Studnia chłonna służy do rozsączenia wody lub ścieku

Studnia chłonna na deszczówkę to dobra inwestycja. Jeśli masz problem z zagospodarowaniem nadmiaru wody deszczowej lub wykorzystujesz na działce biologiczną oczyszczalnię ścieków, zbuduj studnię chłonną.

Oczyszczone ścieki często odprowadza się do gruntu za pośrednictwem studni chłonnej. Można ją zbudować z betonowych kręgów studziennych albo kupić gotową studnię chłonną z polietylenu. W skład studni chłonnej wchodzi zbiornik na wodę opadową lub oczyszczone ścieki oraz warstwa drenażowa. Dzięki nim woda lub ścieki zostaną odprowadzone w głąb gruntu. Studnia chłonna musi mieć pojemność wystarczającą do zmagazynowania wody w czasie intensywnego opadu. Można ją wyliczyć ze wzoru albo określić orientacyjnie na podstawie wykresów. Potrzebne do tego dane nie są powszechnie dostępne, więc obliczenia trzeba powierzyć specjaliście.

Spis treści

 1. Studnia chłonna służy do rozsączania:
 2. Kiedy przyda się studnia chłonna
 3. Studnia chłonna - jakie warunki gruntowe
 4. Studnia chłonna z czego się składa
 5. Studnia chłonna drenaż
 6. Jak działa studnia chłonna
 7. Gdzie na działce może być studnia chłonna - odległości
 8. Czy studnia chłonna wymaga pozwolenia?
 9. Jak dbać o studnię chłonną

Studnia chłonna służy do rozsączania:

Kiedy przyda się studnia chłonna

 • studnia chłonna przyda się właścicielom domów niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej,
 • właścicielom działek, z których nie można odprowadzić wody deszczowej do rowu melioracyjnego lub zbiornika wodnego,
 • posiadaczom zbiorników na wodę opadową (jako przelew awaryjny),
 • właścicielom biologicznych oczyszczalni ścieków.
Studnia chłonna
Autor: Delfin Studnia chłonna z tworzywa sztucznego kosztuje od 500 do 1500 zł, zależnie od pojemności

Studnia chłonna - jakie warunki gruntowe

Żeby zbudować studnię chłonną, trzeba mieć odpowiednie warunki gruntowe. Na głębokości, na której będzie ona posadowiona, musi znajdować się grunt przepuszczalny, żeby woda mogła w niego wsiąkać. Poziom wód gruntowych powinien być co najmniej 1 m niżej niż podstawa warstwy drenażowej.

Jeśli na działce mamy glebę gliniastą – nieprzepuszczalną, woda będzie stać w studni chłonnej, więc nie będzie ona działać. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być wymiana gruntu na dużej powierzchni i głębokości wokół planowanego miejsca osadzenia zbiornika.

Studnia chłonna
Autor: Bioires Nad zbiornikiem ustawia się kominek z wywiewką i klapą. Zbiornik ustawia się na warstwie drenażowej

Studnia chłonna z czego się składa

Studnia chłonna to zbiornik o dużej pojemności (300-1000 l) wykonany z tworzywa sztucznego (najczęściej twardy polietylen) lub z betonowych kręgów. Jego średnica to nie mniej niż 1 m. Studnie chłonne betonowe są wyższe, mają nawet 3 m głębokości. Zbiorniki plastikowe są zdecydowanie niższe. Mają kształt dzwonu - rozszerzają się ku dołowi, żeby zwiększyć powierzchnię rozsączania wody. Nad zbiornikiem ustawia się kominek z klapą. Może w niej być umieszczona wywiewka odpowietrzająca, który poprawi też spływ w razie silnego deszczu.

Przeczytaj też:

Przydomowe oczyszczalnie ścieków: rodzaje, sposób działania, ceny >>>

Materiał na studnię chłonną musi być trwały, odporny na nacisk oraz oddziaływanie wilgoci i wody oraz związków chemicznych znajdujących się w gruncie. W dolnej części zbiornika – na dnie i po bokach - są otwory, którymi ścieka woda. W betonowej studni drenaż umieszcza się w jej wnętrzu i po bokach. W przypadku zbiorników plastikowych, drenaż jest pod ich dnem.

Studnia chłonna
Autor: Tolen W dolnej części i na spodzie zbiornika powinny być otwory, którymi może przedostawać się woda

Studnia chłonna drenaż

Drenaż to gruba warstwa kruszywa o różnej wielkości, przez którą następuje rozsączenie wody (z jednoczesnym końcowym doczyszczeniem, jeśli to ściek z oczyszczalni biologicznej lub zbiornika gnilnego). Warstwa drenażu jest szersza niż podstawa studni chłonnej. Jej wysokość zależy od pojemności studni. W studniach betonowych drenaż może mieć ponad 1,5 wysokości. Pod dnem plastikowych zwykle jest to nie mniej niż 80-100 cm. Na dnie układa się drobniejszy żwir lub pospółkę. Ta warstwa stanowi mniej więcej 2/3 całości. Wyżej powinno znaleźć się grubsze kruszywo, np. łamany kliniec. Od góry drenaż osłania się geowłókniną.

Jak działa studnia chłonna

Do zbiornika jest odprowadzana woda opadowa zbierana z systemu orynnowania lub oczyszczony ściek z oczyszczalni. Wprowadza się ją rurą z boku zbiornika. Rury powinny być umieszczone poniżej poziomu przemarzania gruntu, czyli - zależnie od lokalizacji - na głębokości 1,2-1,5 m. Woda stopniowo przesącza się między kamieniami, klińcami, otoczakami, żwirem, piaskiem. Po drodze następuje jej oczyszczenie mechaniczne, ponieważ drenaż działa jak filtr. Substancje mineralne i organiczne przekształcają się w rozpuszczalne w wodzie związki, którymi żywią się bakterie glebowe.

Gdzie na działce może być studnia chłonna - odległości

Jeśli do studni chłonnej odprowadza się ścieki z oczyszczalni, powinna się ona znajdować na działce w odległości co najmniej 30 m od najbliższego ujęcia wody. Ponieważ ze studni chłonnej mogą wydobywać się nieprzyjemne zapachy, jej minimalna odległość od granicy działki lub drogi wynosi 2 m. Jeśli służy ona do rozsączania wody opadowej na działce może znajdować się kilka studni chłonnych. Żeby były skuteczne, odległość między nimi to minimum 2 m.

Przeczytaj też:

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym >>>

Drenaż rozsączający na działce - sposób na wodę deszczową

Czy studnia chłonna wymaga pozwolenia?

Budowa studni chłonnej musi być przeprowadzona zgodnie z przepisami. Ponieważ instalacja ta wprowadza wodę do gruntu, zamiar jej zbudowania należy zgłosić do właściwego terytorialnie urzędu miasta lub starostwa. Jeżeli po zgłoszeniu budowy studni chłonnej w ciągu 30 dni inwestor nie otrzyma odmowy, może rozpocząć roboty budowlane. Budowa studni chłonnej podlega nie tylko przepisom Prawa budowlanego, ale przede wszystkim przepisom Prawa wodnego, które wprowadza obowiązek uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Organem właściwym do wydawania powyższych pozwoleń jest starosta bądź marszałek województwa. Dobrze jest przed budową sprawdzić w urzędzie konkretne wymagania, które będą konieczne do budowy studni chłonnej.

Studnia chłonna
Autor: Haba RL Należy kontrolować stan studni chłonnej. Jeśli są do niej odprowadzane ścieki, co pół roku warto do studni wrzucić preparat rozkładający tłuszcze, a następnie odkamieniacz
Ważne!

Jak dbać o studnię chłonną

Jeśli będzie ona obsługiwać ścieki powinno się od czasu do czasu oczyścić studnię chłonną z osadów. Najpierw należy zastosować preparat rozkładający tłuszcze, a potem odkamieniacz.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE