Domy z płytą fundamentową. TOP 5 projektów gotowych Muratora

2019-10-29 14:35 Anna Kazimierowicz
Płyta fundamentowa
Autor: Piotr Mastalerz Płyta fundamentowa to nowoczesny sposób posadowienia domu

Wybraliśmy ciekawe projekty gotowe domów z płytą fundamentową. Jest to nowoczesny sposób posadowienia budynku. Płyta fundamentowa sprawdzi się na działkach o słabych gruntach lub wysokim poziomie wody oraz w domach z rozbudowaną bryłą. Jest coraz częściej stosowana w projektach architektonicznych, choć jest trudna do zaprojektowania.

Płyta fundamentowa jest prosta i szybka w budowie, zwłaszcza gdy dom ma skomplikowaną bryłę. Zamiast rozbudowanego układu ław i ścian wykonuje się jedną zwartą konstrukcję pod cały dom. To rozwiązanie pozwala uniknąć wielu błędów wykonawczych, zwłaszcza podczas robienia hydroizolacji części podziemnej budynku w postaci ław i ścian. Płyta fundamentowa jest powszechnie stosowana w projektach domów pasywnych, ponieważ pozwala uniknąć dublowania warstw betonowych. Jest też skutecznym i prostym sposobem na odizolowanie przyziemia budynku od negatywnego wpływu zimnego i wilgotnego gruntu. Płyta fundamentowa nie wymaga głębokich wykopów, wiec często jest rozwiązaniem polecanym na działki o wysokim poziomie wód gruntowych, gdzie byłyby problemy z tradycyjnym fundamentowaniem. Płyta jako sposób posadowienia bryły domu jest też polecana na działki o trudnych warunkach, np. tam, gdzie grunty są słabe albo niestabilne. Jest stosowana w projektach domów np. na terenach górniczych.

Płyta fundamentowa jest droższa niż tradycyjne ławy i ściany. Powinna być indywidualnie dostosowana do warunków na konkretnej działce. Ponieważ często jest rozwiązaniem specjalnym, wymaga określonego układu warstw. Jej koszt zależy też od tego, jako współczynnik przenikania ciepła U ma osiągnąć podłoga na gruncie, którą stanowi lub w skład której wchodzi.

Płyta fundamentowa
Autor: Piotr Mastalerz Płyta fundamentowa może być posadowiona dość wysoko, więc nie zależy od poziomu wód gruntowych na działce

Płyta fundamentowa: proste rozwiązanie

Budynek musi być zabezpieczony przed wpływem wilgoci podciąganej kapilarnie z gruntu. Ponieważ płyta jest posadowiona (na wyrównującej podsypce) na poziomie gruntu lub nieznacznie w nim zagłębiona, jest niewielkie prawdopodobieństwo, że wody gruntowe podejdą tak wysoko. Hydroizolacja może być ułożona pod termoizolacją bezpośrednio na wyrównanej podsypce z piasku albo na niej, albo na ułożonej wyżej płycie betonowej. Do zrobienia hydroizolacji używa się folii lub papy, lub mas bitumicznych. Płyta betonowa ma zawsze od spodu grubą warstwę termoizolacji, która odcina budynek od zimna pochodzącego z gruntu. W bardzo wielu projektach na płycie betonowej układa się jeszcze dodatkową warstwę termoizolacji i wykonuje betonowy podkład podłogowy.

Najprostsze płyty fundamentowe są projektowane w domach pasywnych. Na folii hydroizolacyjnej układa się grubą warstwę termoizolacji, a na niej robi się płytę betonową stanowiącą jednocześnie podkład podłogowy.

Płyta fundamentowa na trudną działkę

Płyta fundamentowa jest równomiernie obciążana przez cały budynek. Jej powierzchnia jest wielka, więc obciążenia liniowe są mniejsze niż w przypadku ścian fundamentowych. Przy słabym podłożu gruntowym osiadać będzie cała płyta, a nie miejscowo jedna ściana i ława, co może skutkować popękaniem budynku. Z tego powodu płyty fundamentowe (często dodatkowo wzmocnione) są projektowane w domach wznoszonych na terenach zagrożonych szkodami górniczymi.

Płyta fundamentowa
Autor: Piotr Mastalerz Hydroizolacja płyty fundamentowej

Płyta fundamentowa na mokrą działkę

Żeby wykonać płytę, nie trzeba robić głębokich wykopów. Czasem wystarczy zdjąć tylko wierzchnią warstwę gruntu organicznego (humus), czasem zagłębia się ją na 40-50 cm. Na takim poziomie grunt przemarza. Ale nie dotyczy to płyty, która od spodu jest całkowicie odizolowana od ziemi płytami termoizolacyjnymi, zwykle ciepłego polistyrenu ekstrudowanego XPS, który jest odporny na ściskanie. Żeby nie przemarzały jej brzegi, ocieplenie (płyty XPS ustawione na sztorc) układa się także wokół całej płyty. Można też zrobić fartuch ze styropianu dookoła całego budynku.

Płyta fundamentowa: gdy budynek jest skomplikowany

Czasem domy mają rozbudowaną bryłę, którą tworzy układ ścian nośnych i działowych. Pod wszystkimi nośnymi (zewnętrznymi i wewnętrznymi) muszą być ściany fundamentowej. To wymusza wykonanie gmatwaniny ław i ścian, które trzeba dokładnie uszczelnić hydroizolacją. Najbardziej newralgiczne miejsca to narożniki, a w takim układzie będzie ich bardzo dużo. W takiej sytuacji nietrudno o błąd. Zamiast tego można zbudować płytę fundamentową, która jest płaska. Hydroizolację układa się jako równą warstwę pokrywającą szczelną powłoką całą płytę. To jest proste wykonawczo.

Płyta fundamentowa
Autor: Paroc Płyta fundamentowa z warstwą betonową na wierzchu

TOP 5: projekty gotowe domów z płytą fundamentową

Przedstawiamy 5 projektów gotowych domów jednorodzinnych z kolekcji Muratora, w których wykorzystano płytę fundamentową. To domy o różnej wielkości, parterowe lub z poddaszem użytkowym. Budynki są zaprojektowane w różnym stylu: tradycyjnie i nowocześnie. Jeśli masz trudną działkę, wybierz jeden z nich. 

Projekt domu: Murator C367 - Szafirowy

Autor arch. Izabela Mandla

Powierzchnia użytkowa 91,2 m2
Powierzchnia garażu 23,5 m2
Liczba pokoi (z salonem) 4
Wymiary działki 15,90 x 22,00 m

Więcej szczegółów projektu>>>C367 - Szafirowy

Domy z płytą fundamentową
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C367 - Szafirowy - elewacja frontowa Link: Zobacz projekt domu >>>

Szafirowy to wymarzony dom na malowniczą działkę. Dzięki wykończeniu górnej części drewnem w miodowym kolorze i uroczej pergoli osłaniającej taras wygląda na wakacyjną posiadłość, która pięknie wpisze się zarówno w wiejski, jak i podmiejski krajobraz.

Domy z płytą fundamentową
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C367 - Szafirowy - elewacja ogrodowa

W rzeczywistości "Szafirowy" to idealny dom całoroczny. Jego niekwestionowaną zaletą jest duży taras okalający budynek z dwóch stron, na którym można będzie wypocząć, jak również zjeść obiad.

Domy z płytą fundamentową
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C367 - Szafirowy - rzut parteru

Wejście do domu znajduje się w funkcjonalnym podcieniu, który chroni przed deszczem i gwarantuje większą prywatność. Stamtąd przechodzi się do otwartej części dziennej, która przez brak podziałów wydaje się jeszcze większa, niż jest w rzeczywistości. W głębi domu zaplanowano praktyczne pomieszczenia gospodarcze, w tym jednostanowiskowy garaż, a także połączoną z nim kotłownię oraz dodatkowe pomieszczenie, które można wykorzystać np. jako składzik na narzędzia czy sprzęt sportowy.

Domy z płytą fundamentową
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C367 - Szafirowy - rzut poddasza

Na poddasze wstęp mają już tylko domownicy – są tam 3 wygodne sypialnie, w tym jedna z własną garderobą, oraz przestronna łazienka.

Projekt domu: Murator C369 - Kapitalny

Autorzy arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, arch. Miłosz Lipiński

Powierzchnia użytkowa 228,2 m2
Powierzchnia garażu 36,5 m2
Liczba pokoi (z salonem) 6
Wymiary działki 23,40 x 23,80 m

Więcej szczegółów projektu>>>C369 - Kapitalny

Domy z płytą fundamentową
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C369 - Kapitalny - elewacja frontowa Link: Zobacz projekt domu >>>

Kapitalny to duży, reprezentacyjny dom z użytkowym poddaszem dla licznej, nawet dwupokoleniowej rodziny ceniącej wygodę.

Domy z płytą fundamentową
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C369 - Kapitalny - elewacja ogrodowa
Domy z płytą fundamentową
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C369 - Kapitalny - rzut parteru

Mocną stroną projektu tego domu jest funkcjonalnie rozplanowane wnętrze. Jedną stronę zajmuje strefa dzienna z ponad 40-metrowym pokojem dziennym połączonym z obszerną kuchnią. Na granicy obu pomieszczeń jest miejsce na duży stół, który będzie idealny do rodzinnych posiłków i spotkań ze znajomymi.

Przedłużeniem salonu w ciepłe dni będzie z kolei zadaszony taras. Przy kuchni nie mogło oczywiście zabraknąć spiżarni, która przyda się szczególnie przy licznej rodzinie. Drugą część parteru zajmują 2 zaciszne sypialnie i 2 łazienki. Jedna z sypialni – z niezależnym wyjściem do ogrodu – będzie idealna dla seniorów. Druga – z oknem narożnym – może pełnić funkcję pokoju gościnnego lub gabinetu.

Domy z płytą fundamentową
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C369 - Kapitalny - rzut poddasza

Poddasze jest przestrzenią prywatną zarezerwowaną wyłącznie dla domowników. Są tam 3 duże, dobrze doświetlone sypialnie. Ta przeznaczona dla gospodarzy, ma nie tylko dostęp do własnej łazienki, ale też miejsce na pojemne szafy wnękowe. Dzieci będą miały z kolei do dyspozycji oddzielną garderobę i łazienkę, co powinno rozładować codzienne kolejki do łazienki.

Projekt domu: Murator 345a - Obiecujący - wariant I

Autor arch. Wojciech Drajewicz

Powierzchnia użytkowa 106,9 m2
Powierzchnia netto 126,7 m2
Liczba pokoi (z salonem) 5
Wymiary działki 19,50 x 16,40 m

Więcej szczegółów projektu>>>345a - Obiecujący - wariant I

Domy z płytą fundamentową
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C345a - Obiecujący - wariant I - elewacja frontowa Link: Zobacz projekt domu >>>

Ten kompaktowy dom o nazwie ,,Obiecujący’’ ma w sobie dość miejsca dla 4- lub 5-osobowej rodziny. Dzięki nieskomplikowanej bryle zapewne będzie tani w budowie i eksploatacji.

Domy z płytą fundamentową
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C345a - Obiecujący - wariant I - elewacja ogrodowa

Dom wyróżnia brak okapów, fragmenty elewacji wykończone deskami oraz dobre doświetlenie wnętrz, m.in. za sprawą okien dachowych i kolankowych. Wszystko to sprawia, że ma on współczesny wyraz, ale będzie się dobrze prezentował na każdej działce – zarówno w mieście, jak i na wsi.

Domy z płytą fundamentową
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C345a - Obiecujący - wariant I - rzut parteru

Wnętrze jest dobrze przemyślane – tuż obok wejścia architekt zaplanował przydatną garderobę, która ograniczy liczbę szaf w domu. Większą część parteru zajmuje otwarta strefa dzienna – kuchnia i salon z kominkiem. To on będzie gromadził domowników w chłodne wieczory. W bocznej części parteru znajdziemy też dodatkowy pokój z osobnym wyjściem na taras oraz łazienkę. Przez takie usytuowanie tego pomieszczenia idealnie nadaje się na zaciszny gabinet w domu lub niekrępującą sypialnię dla seniora.

Domy z płytą fundamentową
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C345a - Obiecujący - wariant I - rzut poddasza

Poddasze zajmują 2 mniejsze sypialnie z łazienką na korytarzu oraz większa sypialnia gospodarzy. Ta ostatnia to master bedroom z niezależną łazienką i garderobą.

Projekt domu: Murator EC317a - Dom oszczędny - wariant I

Autor arch. Piotr Lewandowski 

Powierzchnia użytkowa 141,7 m2
Garaż/wiata (stanowiska) 0/2
Liczba pokoi (z salonem) 5
Wymiary działki 27,60 x 23,30

Więcej szczegółów projektu>>>EC317a - Dom oszczędny - wariant I

Domy z płytą fundamentową
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator EC317a - Dom oszczędny - wariant I - elewacja frontowa Link: Zobacz projekt domu >>>

Dom oszczędny - wariant I to ciekawa propozycja dla zwolenników nowoczesnej architektury oraz niebanalnych rozwiązań. Z racji tego, że dom ma kształt długiego prostokąta, jeśli zrezygnujemy z wiaty garażowej, sprawdzi się idealnie na wąskiej działce.

Domy z płytą fundamentową
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator EC317a - Dom oszczędny - wariant I - elewacja ogrodowa

Co ważne, elewacja ogrodowa jest niemal całkowicie otwarta na ogród za sprawą ogromnych przeszkleń, dlatego warto, aby dom stanął w jakimś urokliwym zakątku. Elewacja frontowa prezentuje się z goła inaczej – jest maksymalnie zamknięta dla postronnych spojrzeń, ma tylko kilka niezbędnych wąskich okien. Dom jest utrzymany w duchu minimalizmu. Jego wykończenie stanowi biały tynk, który zestawiono dla kontrastu z szarą dachówką ceramiczną. W tym samym szarym kolorze jest cała stolarka okienna i drzwiowa, urozmaicenie tej kompozycji stanowi drewno o przyjemnej miodowej barwie, które pojawia się w strefie wypoczynku na tarasie oraz w strefie wejścia w postaci malowniczej pergoli, która może też służyć za wiatę garażową.

Domy z płytą fundamentową
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator EC317a - Dom oszczędny - wariant I - rzut parteru

Układ wnętrza jest bardzo dobrze przemyślany – z jednej strony znajduje się przestronna strefa dzienna (prawie 44-metrowy pokój dzienny), a z drugiej - nocna. Dla zachowania większej prywatności można je oddzielić drzwiami przesuwnymi. Z tyłu domu jest królestwo gospodarzy, którzy mają do dyspozycji sypialnię, oddzielną garderobę i łazienkę. Bardzo dużą zaletą tego projektu jest możliwość wyjścia z każdego pokoju na rozległy taras. Niedaleko wejścia przewidziano też gabinet, który przyda się osobom pracującym w domu.

Projekt domu: Murator EC366 - Klimatyczny

Autorzy arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, arch. Miłosz Lipiński

Powierzchnia użytkowa 99,5 m2
Powierzchnia garażu 19,6 m2
Kubatura (brutto) 812,0 m3
Liczba pokoi (z salonem) 4

Więcej szczegółów projektu>>>EC366 - Klimatyczny

Domy z płytą fundamentową
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator EC366 - Klimatyczny - elewacja frontowa Link: Zobacz projekt domu >>>

Klimatyczny to urokliwy dom parterowy przywodzący na myśl wakacyjne klimaty. Nie bez powodu – duże przeszklenia do ziemi, szeroko wysunięte okapy i drewniane pergole upodabniają go nieco do śródziemnomorskich rezydencji.

Domy z płytą fundamentową
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator EC366 - Klimatyczny - elewacja ogrodowa

Największe wrażenie robi prawie 60-metrowy taras, który z pewnością zachęci przyszłych mieszkańców do spędzania na świeżym powietrzu każdej wolnej chwili. Taras osłaniają pomalowane na biało pergole, które można obsadzić roślinnością – zyskamy w ten sposób malowniczy obrazek, a do tego naturalną osłonę przed słońcem. Niepowtarzalnego klimatu dodają domowi również materiały wykończeniowe, takie jak drewno, cegła i czarna dachówka, skontrastowane z białymi pergolami.

Domy z płytą fundamentową
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator EC366 - Klimatyczny - rzut parteru

We wnętrzu zwraca uwagę ciekawe rozplanowanie pomieszczeń. Sercem domu jest bez wątpienia salon z jadalnią, który stanowi jedną niezabudowaną przestrzeń. Jest z nim również połączona kuchnia w formie aneksu, co sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu przez rodzinę. Poza tym w domu są 3 sypialnie i 2 łazienki. Uwagę zwraca też duży przedsionek, który pomieści szafę wnękową. W bryle budynku zaprojektowany został także jednostanowiskowy garaż.

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, inne nasze propozycje:

Szukasz projektu domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.
W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.
Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE