Domy z płytą fundamentową - projekty gotowe Muratora
Wybraliśmy projekty gotowe domów z płytą fundamentową - jest to nowoczesny sposób posadowienia budynku! Płyta fundamentowa sprawdzi się na działkach o słabych gruntach lub wysokim poziomie wody oraz w domach z rozbudowaną bryłą. Jest coraz częściej stosowana w projektach architektonicznych, choć jest trudna do zaprojektowania.
Płyta fundamentowa jest prosta i szybka w budowie, zwłaszcza gdy dom ma skomplikowaną bryłę. Zamiast rozbudowanego układu ław i ścian wykonuje się jedną zwartą konstrukcję pod cały dom. To rozwiązanie pozwala uniknąć wielu błędów wykonawczych, zwłaszcza podczas robienia hydroizolacji części podziemnej budynku w postaci ław i ścian. Płyta fundamentowa jest powszechnie stosowana w projektach domów pasywnych, ponieważ pozwala uniknąć dublowania warstw betonowych. Jest też skutecznym i prostym sposobem na odizolowanie przyziemia budynku od negatywnego wpływu zimnego i wilgotnego gruntu. Płyta fundamentowa nie wymaga głębokich wykopów, wiec często jest rozwiązaniem polecanym na działki o wysokim poziomie wód gruntowych, gdzie byłyby problemy z tradycyjnym fundamentowaniem. Płyta jako sposób posadowienia bryły domu jest też polecana na działki o trudnych warunkach, np. tam, gdzie grunty są słabe albo niestabilne. Jest stosowana w projektach domów np. na terenach górniczych.
Płyta fundamentowa jest droższa niż tradycyjne ławy i ściany. Powinna być indywidualnie dostosowana do warunków na konkretnej działce. Ponieważ często jest rozwiązaniem specjalnym, wymaga określonego układu warstw. Jej koszt zależy też od tego, jako współczynnik przenikania ciepła U ma osiągnąć podłoga na gruncie, którą stanowi lub w skład której wchodzi.
Płyta fundamentowa proste rozwiązanie
Budynek musi być zabezpieczony przed wpływem wilgoci podciąganej kapilarnie z gruntu. Ponieważ płyta jest posadowiona (na wyrównującej podsypce) na poziomie gruntu lub nieznacznie w nim zagłębiona, jest niewielkie prawdopodobieństwo, że wody gruntowe podejdą tak wysoko. Hydroizolacja może być ułożona pod termoizolacją bezpośrednio na wyrównanej podsypce z piasku albo na niej, albo na ułożonej wyżej płycie betonowej. Do zrobienia hydroizolacji używa się folii lub papy, lub mas bitumicznych. Płyta betonowa ma zawsze od spodu grubą warstwę termoizolacji, która odcina budynek od zimna pochodzącego z gruntu. W bardzo wielu projektach na płycie betonowej układa się jeszcze dodatkową warstwę termoizolacji i wykonuje betonowy podkład podłogowy.
Najprostsze płyty fundamentowe są projektowane w domach pasywnych. Na folii hydroizolacyjnej układa się grubą warstwę termoizolacji, a na niej robi się płytę betonową stanowiącą jednocześnie podkład podłogowy.
Polecany artykuł:
Płyta fundamentowa na trudną działkę
Płyta fundamentowa jest równomiernie obciążana przez cały budynek. Jej powierzchnia jest wielka, więc obciążenia liniowe są mniejsze niż w przypadku ścian fundamentowych. Przy słabym podłożu gruntowym osiadać będzie cała płyta, a nie miejscowo jedna ściana i ława, co może skutkować popękaniem budynku. Z tego powodu płyty fundamentowe (często dodatkowo wzmocnione) są projektowane w domach wznoszonych na terenach zagrożonych szkodami górniczymi.
Płyta fundamentowa na mokrą działkę
Żeby wykonać płytę, nie trzeba robić głębokich wykopów. Czasem wystarczy zdjąć tylko wierzchnią warstwę gruntu organicznego (humus), czasem zagłębia się ją na 40-50 cm. Na takim poziomie grunt przemarza. Ale nie dotyczy to płyty, która od spodu jest całkowicie odizolowana od ziemi płytami termoizolacyjnymi, zwykle ciepłego polistyrenu ekstrudowanego XPS, który jest odporny na ściskanie. Żeby nie przemarzały jej brzegi, ocieplenie (płyty XPS ustawione na sztorc) układa się także wokół całej płyty. Można też zrobić fartuch ze styropianu dookoła całego budynku.
Płyta fundamentowa - gdy budynek jest skomplikowany
Czasem domy mają rozbudowaną bryłę, którą tworzy układ ścian nośnych i działowych. Pod wszystkimi nośnymi (zewnętrznymi i wewnętrznymi) muszą być ściany fundamentowej. To wymusza wykonanie gmatwaniny ław i ścian, które trzeba dokładnie uszczelnić hydroizolacją. Najbardziej newralgiczne miejsca to narożniki, a w takim układzie będzie ich bardzo dużo. W takiej sytuacji nietrudno o błąd. Zamiast tego można zbudować płytę fundamentową, która jest płaska. Hydroizolację układa się jako równą warstwę pokrywającą szczelną powłoką całą płytę. To jest proste wykonawczo.
TOP projekty gotowe domów z płytą fundamentową
Przedstawiamy projektów gotowych domów jednorodzinnych z kolekcji Muratora, w których wykorzystano płytę fundamentową. To domy o różnej wielkości, parterowe lub z poddaszem użytkowym. Budynki są zaprojektowane w różnym stylu: tradycyjnie i nowocześnie. Jeśli masz trudną działkę, wybierz jeden z nich.
Projekt domu: Murator C367 - Szafirowy
Autor arch. Izabela Mandla
Powierzchnia użytkowa 91,2 m2
Powierzchnia garażu 23,5 m2
Liczba pokoi (z salonem) 4
Wymiary działki 15,90 x 22,00 m
ZOBACZ PROJEKT: C367 - Szafirowy >>>
Szafirowy to wymarzony dom na malowniczą działkę. Dzięki wykończeniu górnej części drewnem w miodowym kolorze i uroczej pergoli osłaniającej taras wygląda na wakacyjną posiadłość, która pięknie wpisze się zarówno w wiejski, jak i podmiejski krajobraz.
W rzeczywistości Szafirowy to idealny dom całoroczny. Jego niekwestionowaną zaletą jest duży taras okalający budynek z dwóch stron, na którym można będzie wypocząć, jak również zjeść obiad.
Wejście do domu znajduje się w funkcjonalnym podcieniu, który chroni przed deszczem i gwarantuje większą prywatność. Stamtąd przechodzi się do otwartej części dziennej, która przez brak podziałów wydaje się jeszcze większa, niż jest w rzeczywistości. W głębi domu zaplanowano praktyczne pomieszczenia gospodarcze, w tym jednostanowiskowy garaż, a także połączoną z nim kotłownię oraz dodatkowe pomieszczenie, które można wykorzystać np. jako składzik na narzędzia czy sprzęt sportowy.
Na poddasze wstęp mają już tylko domownicy – są tam 3 wygodne sypialnie, w tym jedna z własną garderobą, oraz przestronna łazienka.
Projekt domu: Murator EC317a - Dom oszczędny - wariant I
Autor arch. Piotr Lewandowski
Powierzchnia użytkowa 141,7 m2
Garaż/wiata (stanowiska) 0/2
Liczba pokoi (z salonem) 5
Wymiary działki 27,60 x 23,30
ZOBACZ PROJEKT: EC317a - Dom oszczędny - wariant I >>>
Dom oszczędny - wariant I to ciekawa propozycja dla zwolenników nowoczesnej architektury oraz niebanalnych rozwiązań. Z racji tego, że dom ma kształt długiego prostokąta, jeśli zrezygnujemy z wiaty garażowej, sprawdzi się idealnie na wąskiej działce.
Co ważne, elewacja ogrodowa jest niemal całkowicie otwarta na ogród za sprawą ogromnych przeszkleń, dlatego warto, aby dom stanął w jakimś urokliwym zakątku. Elewacja frontowa prezentuje się z goła inaczej – jest maksymalnie zamknięta dla postronnych spojrzeń, ma tylko kilka niezbędnych wąskich okien. Dom jest utrzymany w duchu minimalizmu. Jego wykończenie stanowi biały tynk, który zestawiono dla kontrastu z szarą dachówką ceramiczną. W tym samym szarym kolorze jest cała stolarka okienna i drzwiowa, urozmaicenie tej kompozycji stanowi drewno o przyjemnej miodowej barwie, które pojawia się w strefie wypoczynku na tarasie oraz w strefie wejścia w postaci malowniczej pergoli, która może też służyć za wiatę garażową.
Układ wnętrza jest bardzo dobrze przemyślany – z jednej strony znajduje się przestronna strefa dzienna (prawie 44-metrowy pokój dzienny), a z drugiej - nocna. Dla zachowania większej prywatności można je oddzielić drzwiami przesuwnymi. Z tyłu domu jest królestwo gospodarzy, którzy mają do dyspozycji sypialnię, oddzielną garderobę i łazienkę. Bardzo dużą zaletą tego projektu jest możliwość wyjścia z każdego pokoju na rozległy taras. Niedaleko wejścia przewidziano też gabinet, który przyda się osobom pracującym w domu.
Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, inne nasze propozycje:
- Duże też jest piękne – najciekawsze projekty domów piętrowych
- Projekty domów z Kolekcji Muratora z poddaszem do adaptacji
- Miarodajny - najczęściej wybierany projekt!
- Najlepsze projekty domów nowoczesnych
- Domy z oknami narożnymi
- Domy z dużym oknami
- Domy z master bedroom
- Dom na działkę z wjazdem od południa
- Dom na płytką działkę
- Dom na działkę narożną
- Dom na wąską działkę - TOP projektów
- 8 domów, które wybudujesz za mniej niż 200 tys. zł
- 5 projektów domów z poddaszem użytkowym
- Idealne domy dla rodziny 2+3
- Najlepsze projekty małych domów (70-80 m2)
- Polecane projekty domów o pow. do 100/110 m2
- Najlepsze projekty domów drewnianych
- Projekty domów z ryzalitem - eleganckie i wygodne