Dom na wąską działkę - TOP 5 najlepszych projektów domów, przepisy prawne i porady

Domy na wąską działkę
Autor: PROJEKTY MURATORA

Projekty domów na wąską działkę są jednymi z najczęściej poszukiwanych przez inwestorów. Z czego wynika ten trend i dlaczego wąskie działki są tak popularne? Dowiedz się, jaki dom można postawić na wąskiej działce.

Skąd się wzięły wąskie działki?

Wąskie działki powstały w procesie, który mógł trwać przez wiele pokoleń. Jeśli ojciec chciał przekazać ziemię swoim synom, musiał ją podzielić. Żeby nikomu nie odbierać dostępu do drogi, podział mógł nastąpić tylko prostopadle do niej. Na przestrzeni lat kolejni synowie mieli swoich synów, a podział odbywał się zawsze w tę samą stronę. Każdy otrzymywał coraz węższy paseczek terenu, a efekty możemy podziwiać dzisiaj, patrząc na zdjęcia satelitarne naszego kraju. Wąskie działki można spotkać w praktycznie każdym rejonie Polski.

Dlaczego wąskie działki są tak popularne?

Na pewno nie dlatego, że są łatwe w zagospodarowaniu. Najczęściej jest tak, że po prostu nie mamy innego wyjścia - albo wąska działka, albo żadna. Powody mogą być różne. Możemy nie znaleźć innej w wymarzonej lokalizacji, możemy dostać ją od rodziców, a może zwyczajnie nas nie stać na inną. Im bardziej wydłużona i wąska działka, tym tańsza. Sprzedający są świadomi korzyści, jakie daje działka o bardziej regularnym kształcie, dlatego jej cena zawsze będzie wyższa od działki wąskiej.

Dom Oszczędny - wariant I
4475,00 zł

Dom Oszczędny - wariant I

Dom Oszczędny - wariant I jest bardzo ciekawą propozycją dla zwolenników nowoczesnej architektury oraz niebanalnych rozwiązań. Ze względu na prostokątny kształt domu, projekt ten sprawdzi się idealnie na wąskiej działce. Bardzo dużą zaletą tego projektu jest możliwość wyjścia z każdego pokoju na rozległy taras. Elewacja ogrodowa jest niemal całkowicie otwarta na ogród za sprawą ogromnych przeszkleń, dlatego warto, aby dom stanął w jakimś urokliwym zakątku. Elewacja frontowa jest maksymalnie zamknięta dla postronnych spojrzeń, ma tylko kilka niezbędnych wąskich okien. Dom jest utrzymany w duchu minimalizmu.

Minimalne odległości od granicy działki

W przypadku gdy dysponujemy wąską działką, głównym przepisem, który będzie nam spędzał sen z powiek jest ten, mówiący o minimalnych odległościach budynku od granic. Niestety, jeśli nasza działka jest szeroka na 20 metrów, to nie oznacza, że nasz dom będzie mógł być równie szeroki.

Ogólny przepis mówi, że budynku nie można wybudować w mniejszej odległości od granicy działki niż:

  • 3 m, gdy jest zwrócony w stronę granicy ścianą bez otworów;
  • 4 m, gdy od strony granicy będzie ściana z otworami drzwiowymi lub okiennymi.

Oznacza to, że od szerokości działki musimy odjąć od 6 do 8 metrów i to dopiero wyznaczy nam maksymalne rozmiary domu, jaki możemy postawić. Są od tego jednak wyjątki, które dopuszczają budowę w odległości 1,5 m lub nawet w granicy działki.

Przeczytaj więcej:

Jak zmieścić wymarzony dom na wąskiej działce?

Może się zdarzyć tak, że po długich poszukiwaniach znajdziemy w końcu projekt perfekcyjny w każdym calu, ale niestety będzie on za szeroki. W takich sytuacjach kluczowe będzie pytanie: o ile za szeroki? Nie oszukujmy się, nie zwęzimy domu o kilka metrów, bez gruntownych zmian w konstrukcji i funkcjonalności. Istnieje za to kilka prostych modyfikacji, dzięki którym można odzyskać kilkadziesiąt centymetrów, które będą nas dzielić od uzyskania pozwolenia na budowę.

Co można bez większych problemów zmienić w projekcie:

  • zlikwidować okna w ścianie bocznej lub zamienić je na luksfery
  • zmniejszyć wysięg tarasu
  • zmniejszyć wysięg balkonu
  • zmniejszyć wysięg okapów (rzadko stosowane)
  • przeniesienie bramy w garażu dwustanowiskowym na boczną ścianę – wówczas dom można obrócić o 90 stopni

Projekty domów na wąską działkę

Przedstawiamy 5 projektów domów, które zmieścimy na wąskich działkach. Każdy opis, oprócz plusów i minusów, zawiera także porady, co zrobić, aby minimalny rozmiar działki mógł być jeszcze mniejszy.

Zobacz także: Mały dom. 5 najlepszych projektów małych domów o powierzchni mieszkania (70-80 m2) >>

1. M147 - Bratnia dusza - szerokość działki: 14 m

M147 - Bratnia dusza
Autor: arch. Ewa Dziewiątkowska, Kolekcja projektów Muratora Link: M147 - Bratnia dusza

Przeczytaj więcej o projekcie M147 - Bratnia dusza >>

Powierzchnia użytkowa: 106,1 m2

+++ Plusy: Dom o szerokości zaledwie 7 m, z kalenicą równoległą do drogi (w domach na wąską działkę jest to rzadko spotykane rozwiązanie). Ten projekt wyróżnia duży przedsionek oraz trzy przestronne i ustawne sypialnie na piętrze.

--- Minusy: Konieczność wykonania dwóch lukarn podnosi koszty budowy i pokrycia dachu.

Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 14,0 x 20,0 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 137 000 zł
Garaż: NIE
Ile miejsca można zyskać: Brak okien w jednej ze ścian bocznych pozwala łatwo dostosować projekt do zabudowy bliźniaczej. Zyskalibyśmy na tym dodatkowe 3 metry szerokości działki.

2. C304a - Nieodzowny - wariant I - szerokość działki: 16,2 m

C304a - Nieodzowny
Autor: arch. Przemysław Biryło, Kolekcja projektów Muratora Link: C304a - Nieodzowny - wariant I

Przeczytaj więcej o projekcie C304a - Nieodzowny >>

Powierzchnia użytkowa: 87,9 m2

+++ Plusy: Ten dom ma tylko 8 m szerokości, a dzięki wejściu w narożniku, będzie pasował zarówno na wąską jak i na płytką działkę. Docenimy w nim dużą kotłownię, niewielką, ale bardzo praktyczną spiżarnię oraz dwie łazienki. Warto zwrócić uwagę, że jedna z łazienek może być połączona z sypialnią, tworząc tzw. master bedroom.

--- Minusy: Kotłownia znajduje się w części mieszkalnej. Gdy zamontujemy kocioł na paliwo stałe, będziemy nosić opał i odpady ze spalania przez przedpokój lub transportować wszystko oknem.

Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 16,2 x 23,9 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 110 000 zł
Możliwość adaptacji poddasza: TAK (44,1 m2)
Garaż: NIE
Ile miejsca można zyskać: Zmniejszenie wysięgu tarasu o 0,2 m umożliwi zachowanie wymaganych 4 m od ścian z otworami, a przez to zmniejszy minimalne wymiary działki o 20 cm w długości i szerokości. Dodatkowo, likwidacja otworów w bocznej ścianie pozwoli jeszcze zmniejszyć minimalną szerokość działki o 1 m. Można tego dokonać wstawiając drzwi zewnętrzne z przeszkleniem lub naświetlem, montując luksfery w kotłowni, a okno w kuchni przenosząc na tylną elewację.

3. C367 - Szafirowy - szerokość działki: 15,9 m

C367 - Szafirowy
Autor: arch. Izabela Mandla, Kolekcja projektów Muratora Link: C367 - Szafirowy

Przeczytaj więcej o projekcie C367 - Szafirowy >>

Powierzchnia użytkowa: 91,2 m2

+++ Plusy: Projekt pasujący na wąską, płytką oraz narożną działkę. W sprytny sposób udało się wkomponować garaż, co jest bardzo dużą zaletą. W przypadku ustawienia na wąskiej działce konieczne będzie odsunięcie domu od granicy o 5 metrów. Jest to odległość, która umożliwi skręt do garażu. Na działce płytkiej, wjazd będzie tradycyjnie od frontu. Przestrzeń została urządzona bardzo funkcjonalnie: oprócz kotłowni, mamy do dyspozycji także oddzielne pomieszczenie gospodarcze oraz dwie garderoby (w tym jedną ogromną!). Ten dom będzie pasował na działkę o froncie południowym.

--- Minusy: Niestety na wąskiej lub narożnej działce jedno z okien w salonie prawdopodobnie będzie wychodzić na drogę.

Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 15,9 x 22,0 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 153 000 zł
Garaż: TAK
Ile miejsca można zyskać: Po likwidacji okien w ścianie bocznej oraz tarasu wraz z pergolą, możliwe jest zmniejszenie wymaganej szerokości działki o 1 m.

4. C281 - Lubiany - szerokość działki: 18,0 m

C281 - Lubiany
Autor: arch. Przemysław Biryło, arch. Maciej Biryło, Kolekcja projektów Muratora Link: C281 - Lubiany

Przeczytaj więcej o projekcie C281 - Lubiany >>

Powierzchnia użytkowa: 97,8 m2

+++ Plusy: Co prawda ten dom wymaga najszerszej - bo „aż” 18-metrowej działki, ale w zamian dostajemy garaż dwustanowiskowy! W środku zastaniemy oryginalny i ciekawy układ pokoi umożliwiający wydzielenie części dziennej i nocnej.

--- Minusy: Przez salon przebiega ciąg komunikacyjny. Może to w pewien sposób zaburzać prywatność w momencie, gdy np. do naszych dzieci przyjdą znajomi.

Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 18,0 x 25,5 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 155 000 zł
Możliwość adaptacji poddasza: TAK (57,4 m2)
Garaż: TAK
Ile miejsca można zyskać: Niestety, w tym projekcie ciężko byłoby pozbyć się okien z jednej ze ścian, ale umieszczenie garażu dwustanowiskowego w tak wąskim domu to i tak prawdziwa sztuka.

5. C203 - Szczupły - szerokość działki: 13,1 m

C203 - Szczupły
Autor: arch. Przemysław Biryło, arch. Maciej Biryło, Kolekcja projektów Muratora Link: C203 - Szczupły

Przeczytaj więcej o projekcie C203 - Szczupły >>

Powierzchnia użytkowa: 98,6 m2

+++ Plusy: Jak sama nazwa wskazuje, główna zaleta tego domu to „szczupłość”. Szerokości pomieszczeń i korytarzy na parterze zostały maksymalnie zmniejszone, ale z dbałością o zachowanie wygody domowników. Na piętrze natomiast, mamy do dyspozycji trzy, średniej wielkości sypialnie, w których na pewno nie odczujemy, że bryła całego budynku jest tak wydłużona. Co więcej, w tym domu zmieścił się nawet garaż.

--- Minusy: Podobnie jak w przypadku projektu Bratnia dusza, mamy tu lukarny, które oczywiście wyglądają bardzo estetycznie, ale podnoszą koszty. Natomiast kotłownia umieszczona jest podobnie jak w projekcie Nieodzowny. Z tą różnicą, że tu nie mamy okna, więc opał i odpady będziemy nosić przez przedpokój.

Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 13,1 x 22,3 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 128 000 zł
Garaż: TAK
Ile miejsca można zyskać: Decydując się na zabudowę bliźniaczą, będziemy mogli zmniejszyć minimalną szerokość działki jeszcze o 3 metry. Ten projekt to prawdziwy rekordzista.

Nie znaleźliście wymarzonego projektu?

Jeśli żadna z powyższych propozycji nie spełnia waszych potrzeb, sprawdźcie pełną ofertę (ponad 350 projektów) kolekcji domów na wąską działkę >> 

Projekty występują w wielu wariantach oraz możliwa jest ich modyfikacja. Wszystko po to, aby stworzyć dom dopasowany idealnie do naszych potrzeb.

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje

Projekty domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Euromax
|

Projekt 5 "Szczupły" jest całkiem interesujący, po kilku przeróbkach będzie idealny.