Domy na narożną działkę. TOP 5 projektów gotowych z kolekcji Muratora

2019-10-21 10:09 Anna Kazimierowicz
Domy na narożną działkę
Autor: Tomasz Zakrzewski Jeśli działka narożna jest duża, można budynek odsunąć od ulic i zrobić tam ogród lub część gospodarczą. Projekt indywidulany Robert Skitek RS+

Działka narożna jest uznawana za kłopotliwą do wygodnego zagospodarowania, ponieważ z dwóch stron sąsiaduje z ulicami. Ale wady można przekuć też na zalety. Wybieramy projekty domów na narożne działki.

Wybierając projekt domu na narożną działkę, trzeba szczególną uwagę zwrócić na usytuowanie domu względem stron świata. A to zależy także od tego, z jakich stron leżą dwie ulice, czyli usytuowania działki w terenie. Dobrze byłoby, żeby ogród nie wypadł od północy, a pomieszczenia gospodarcze od południa, tylko na odwrót. Położenie na narożnej działce może być plusem, bo mamy dwa warianty do wyboru, z której strony chcemy mieć wejście do domu, a z której salon. Dlatego wybierając dom na konkretną narożną działkę, trzeba zawsze dokładnie przewidzieć jego położenie i zrobić porównanie, czy będzie lepiej wybrać podstawową wersję projektu, czy może jednak wersję lustrzanego odbicia. Trzeba też się zastanowić, czy posadowić go bliżej ulicy czy w głębi działki. Od tego zależy późniejszy komfort domowników.

Zalety narożnej działki

  • swoboda w aranżacji wejścia i wjazdu na działkę – wybór korzystniejszego wariantu,
  • możliwość oddzielenia wjazdu do garażu i wejście do domu,
  • fronton domu może być bez wjazdu do garażu,
  • możliwość zbudowania domu dla osoby prowadzącej w nim firmę,
  • możliwość zbudowania domu z osobnymi wejściami dla domowników i klientów.

Wady narożnej działki

  • większy hałas i kurz, zwłaszcza w pobliżu ruchliwych dróg,
  • trudność w wydzieleniu prywatnej przestrzeni na działce,
  • konieczność budowy i utrzymania dłuższego ogrodzenia wzdłuż dwóch dróg.
  • konieczność sprzątania długiego odcinka publicznego chodnika po dwóch stronach działki.

Wielkość działki narożnej

Dobrze jest, gdy działka narożna jest dość duża. Obowiązujące przepisy nakazują zachowanie określonej odległości budynku od ulicy, a na takiej działce dotyczy to dwóch stron. Wielką działkę można tak zagospodarować, żeby osłonić dom od sąsiedztwa i hałasu ulicy dobiegającego z dwóch stron. Zabudowania ogrodowe i wysokie nasadzenia tworzące kształt litery L mogą sprawić, że dom zostanie oddzielony od wpływów zewnętrznych. Na małej działce budynek powinien być posadowiony jak najbliżej ulic, żeby za nim powstała enklawa ogrodu.

Domy na narożną działkę
Autor: Marcin Czechowicz Z dala od hałasu ulic, za domem urządzono piękny ogród

Działka narożna: co od ulicy

Od strony ulic najlepiej umieścić pomieszczenia techniczne, gospodarcze, klatkę schodową albo łazienki. Usytuowanie kuchni czy gabinetu do pracy od strony ulicy będzie korzystne, bo daje kontakt ze światem. Osoba prowadząca firmę będzie widzieć przychodzących interesantów. W domu na narożnej działce można urządzić sklep lub biuro. Nie będzie to uciążliwe dla domowników, jeśli wejścia do obu tych części domu będą oddzielne i oddalone od siebie, bo będą znajdować się po różnych stronach budynku.

Działka narożna a garaż

Jak najbliżej ulicy powinien być umieszczony garaż, bo to pozwoli skrócić wjazd. Ponieważ widok na wielką bramę garażową może psuć elewację frontową domu, warto wybrać projekt domu, w którym garaż jest “schowany” za rogiem. Wejście do domu znajduje się wtedy na jednej ścianie (frontonie domu), a wjazd do garażu na sąsiedniej. To pozwala różnie zaaranżować dojście i dojazd do budynku. Ścieżka dla pieszych zwykle prowadzi równolegle wzdłuż wjazdu. W takim wariancie trzeba pójść trochę dalej niż garaż albo skręcić w bok, żeby dojść do wejścia do domu.

Działka narożna a wejście do domu

Osobne usytuowanie wjazdu i wejścia na działkę pozwala poprowadzić dojście do domu w sposób nietuzinkowy. Najczęściej inwestorzy budują jak najkrótszą prostą ścieżkę na wprost drzwi wejściowych, a przecież można poprowadzić ją po łuku, tak żeby czas poświęcony na drogę do domu był już relaksującym spacerem wśród zieleni.

TOP 5: projekty domów na narożną działkę

Przedstawiamy 5 projektów gotowych z kolekcji Muratora, które można zbudować na narożnej działce. Cztery z nich są z garażem usytuowanym na innej ścianie niż wejście do domu.

Projekt domu Murator M228 - Wielka zmiana

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

Powierzchnia użytkowa: 169,2 m2
Powierzchnia garażu: 36,3 m2
Liczba pokoi (z salonem): 5
Wymiary działki: 17,90 x 26,00 m

Więcej szczegółów projektu>>>M228 Wielka zmiana

Domy na narożną działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M228 - Wielka zmiana - elewacja frontowa Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Projekt domu Wielka zmiana, bez wątpienia może się okazać wielką zmianą w życiu każdego inwestora. Wybór odpowiedniego projektu to niezmiernie ważna decyzja, dlatego zachęcamy do zapoznania się z całą listą zalet tego uroczego domu. Zacznijmy od bryły, która przykuwa uwagę swym nowoczesnym wyglądem i ciekawymi detalami wykończeniowymi. Biała elewacja z szarymi dodatkami została przełamana licznymi elementami z drewna. Takie połączenie pozwoliło wykreować nowoczesną, a zarazem ciepłą bryłę. Szklane balustrady tarasowe nadały budynkowi wizualnej lekkości, a mocno wysunięte okapy dachu podkreśliły innowacyjny styl. Reprezentacyjny charakter strefy wejściowej został wykreowany poprzez zadaszoną kolumnadę.

Domy na narożną działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M228 - Wielka zmiana - elewacja ogrodowa

Wielka zmiana to komfortowy, przepiękny dom dla pięcioosobowej rodziny. Można go wygodnie usytuować na dużej narożnej działce. Piękne elewacje będzie można podziwiać z dwóch stron. Wielkość i architektura budynku wymaga otoczenia go zielenią.

Domy na narożną działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M228 - Wielka zmiana - rzut parteru

Obszerne przeszklenia części dziennej otwarte na ogród odpowiednio doświetlą wnętrze, a kominek wprowadzi przytulny klimat. Część dzienna to serce tego domu, tętniące życiem i zachęcające do wspólnie spędzanych chwil.

Domy na narożną działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M228 - Wielka zmiana - rzut piętra

Na piętrze zaprojektowano aż 4 sypialnie oraz 2 tarasy. Jedna z sypialni to prywatny azyl z garderobą i własną łazienką. Pozostałe sypialnie obsługuje kolejna łazienka (z pralnią) zlokalizowana w korytarzu.

Projekt domu Murator C242 - Dzisiejszy

Autor arch. Przemysław Biryło 

Powierzchnia użytkowa 133,8 m2
Powierzchnia garażu 29,9 m2
Liczba pokoi (z salonem) 6
Wymiary działki 18,20 x 22,90 m

Więcej szczegółów projektu>>>C242 - Dzisiejszy

Domy na narożną działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C242 - Dziesiejszy - elewacja frontowa Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Projekt Dzisiejszy to propozycja dla inwestorów ceniących tradycję, ale idących z duchem czasu. Charakteru temu prostemu domowi na planie prostokąta, przykrytemu dwuspadowym dachem, dodają asymetryczne elewacje (z wyjątkiem ogrodowej) oraz modne wydatne okapy na szczytowych ścianach. Garaż wkomponowano w bryłę, ale na elewacji sąsiadującej z wejściem, dzięki czemu dom nadaje się na narożną działką.

Domy na narożną działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C242 - Dziesiejszy - elewacja ogrodowa

Pomieszczenia strefy wypoczynkowej otwierają się na ogród: lokatorzy sypialni na parterze będą mogli rozpoczynać dzień, stąpając boso po trawie, a na poddaszu każda sypialnia ma wyjście na wykończoną drewnem przytulną loggię.

Domy na narożną działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C242 - Dzisiejszy - rzut parteru

Na parterze zadbano o wyraźny podział na strefę wejściową i gospodarczą od frontu oraz mieszkalną od ogrodu. Salon, jadalnia i kuchnia tworzą otwartą przestrzeń, powiększoną optycznie przez kilka par drzwi tarasowych. Po ich otwarciu na osłonięty np. pergolą taras gospodarze zyskają efektowne wnętrze idealne na letnie przyjęcia. Na poddaszu ulokowano 4 sypialnie.

Domy na narożną działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C242 - Dziesiejszy - rzut poddasza

Projekt domu Murator M230 - Zachodzące słońce

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

Powierzchnia użytkowa 110,0 m2
Powierzchnia garażu 18,7 m2
Liczba pokoi (z salonem) 5
Wymiary działki 17,00 x 28,30 m

Więcej szczegółów projektu>>>M230 - Zachodzące słońce

Domy na narożną działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M230 - Zachodzące słońce - elewacja frontowa Link: Sprawdź szczegóły projektu

Zachodzące słońce to wygoda, przestrzeń, nowoczesność, można rzec – to dom idealny. Wejście do budynku zaplanowano na jednej elewacji, a z boku zaplanowano garaż oraz kotłownię. Po lewej stronie od wejścia przewidziano dwuosobową sypialnię, łazienkę oraz korytarz pełniący jednocześnie funkcję garderoby. Te 3 pomieszczenia stanowią wydzieloną, intymną strefę, oddaloną od pozostałych sypialni. Od świata zewnętrznego odgradza je część gospodarcza z kotłownią i garażem.

Domy na narożną działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M230 - Zachodzące słońce - elewacja ogrodowa

Prawie cała ściana salonu to szklana fasada z drzwiami tarasowymi prowadzącymi na rozległy taras, okalający budynek z dwóch stron. Latem, będzie to zapewne najczęściej użytkowane miejsce domu. Zimą natomiast, można będzie poczuć ciepło kominka i cieszyć się urokiem żywego ognia. W tylnej części domu, zaprojektowano drugą strefę nocną, na którą składają się 3 sypialnie oraz łazienka. Każda z sypialni dysponuje wyjściem na taras. Patrząc na Zachodzące słońce, widzimy nowoczesny, piękny dom. Na części budynku przewidziano grafitowe płytki klinkierowe, które skontrastowano z bielą pozostałych ścian. Dodatki z jasnego drewna ociepliły bryłę i rozjaśniły dominujący na froncie grafit. Dzięki tym wszystkim zabiegom, Zachodzące słońce to prawdziwy dom na miarę XXI wieku.

Domy na narożną działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M230 - Zachodzące słońce - rzut parteru

Przestrzeń relaksu i spożywania posiłków to obszerny pokój dzienny, który połączono z kuchnią poprzez wyspę. To nowoczesne rozwiązanie niewątpliwie będzie sprzyjać wspólnemu gotowaniu, a otwarta przestrzeń pozwoli na uczestniczenie w biesiadowaniu, będąc jednocześnie w kuchni. Salon to idealnie doświetlone wnętrze.

Projekt domu Murator C281 - Lubiany

Autorzy arch. Przemysław Biryło, arch. Maciej Biryło

Powierzchnia użytkowa 97,8 m2
Powierzchnia garażu 29,9 m2
Liczba pokoi (z salonem) 4
Wymiary działki 18,00 x 25,50 m

Więcej szczegółów projektu>>>C281 - Lubiany

Domy na narożną działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C281- Lubiany - elewacja frontowa Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Lubiany to projekt domu lubiany nie tylko przez zwolenników domów parterowych, ale także kochających domy z poddaszem. Łączy dwa w jednym. Przez kilka pierwszych lat można mieszkać tylko na poziomie parteru, a dopiero kiedy na przykład powiększy się rodzina zaadaptować poddasze. I to według własnego pomysłu. Kolejną dużą zaletą domu jest to, że można go zrealizować na działce narożnej, a nawet wąskiej.

Domy na narożną działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C281- Lubiany - elewacja ogrodowa

Frontowa cześć budynku z garażem i pomieszczeniem gospodarczym jest buforem między światem zewnętrznym, a domowym azylem. Docenią to głównie mieszkańcy domów zlokalizowanych blisko często uczęszczanej drogi.

Domy na narożną działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C281- Lubiany - rzut parteru

Na niespełna 100 metrach kwadratowych parteru, architekt skomponował ciekawy układ pomieszczeń. Pokój dzienny stanowi centrum domu. Po części pełni on funkcję komunikacyjną między sąsiadującymi z nim pomieszczeniami. To w salonie każdego dnia domownicy będą się witać rano przy kawie, a wieczorem życzyć sobie dobrej nocy. 

Projekt domu Murator C395 - Niekonwencjonalny

Autor arch. Grzegorz Kaliciak

Powierzchnia użytkowa 115,1 m2
Powierzchnia garażu 29,3 m2
Liczba pokoi (z salonem) 4
Wymiary działki 23,90 x 19,50 m

Więcej szczegółów projektu>>>Murator C395 - Niekonwencjonalny

Domy na narożną działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C395 - Niekonwencjonalny - elewacja frontowa

Niekonwencjonalny – został zaprojektowany w opozycji do tradycyjnych rozwiązań architektonicznych. Króluje tu asymetria, minimalizm oraz biel, tworząc nowoczesną, nieco ascetyczną kreację. Front budynku zajmuje wnęka garażowa na dwa samochody oraz zadaszona strefa wejścia. Elewację ogrodową zaprojektowano w podobnym stylu, zachowując odpowiedni, architektoniczny rytm. Od strony tarasu Niekonwencjonalny prezentuje się w trochę innym wymiarze. Chłód bieli przełamano tynkiem w szaro-beżowym odcieniu i drewnem o jasnej barwie, dzięki czemu powstał tu przytulny, zaciszny azyl. Nie utracono indywidualnego, nowoczesnego charakteru, ale zdecydowanie ocieplono tę relaksacyjną przestrzeń. Kolejnym atutem jest funkcja tego domu, która świetnie współgra z jego wizerunkiem. Postawiono tu na prostotę i funkcjonalność.

Domy na narożną działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C395 - Niekonwencjonalny - rzut parteru

Niekonwencjonalny nadaje się na narożną działkę, ponieważ dwie boczne ściany ma ślepe. Dzięki temu projekt będzie pasował na wielu takich działkach, na których wygodnie będzie go ustawić blisko ulicy. Wtedy za domem powstanie prywatna strefa wypoczynku w ogrodzie. Od frontu jest zaplanowany garaż na dwa samochody, kotłownia, łazienka i kuchnia. Ta ostatnia jest połączona z salonem. Stół jadalniany dostawiono do kuchennego blatu, dzięki czemu strefa przygotowywania i spożywania posiłków nie koliduje z częścią wypoczynkową. Zadbano także o dodatkowe ciepło i przytulny nastrój w salonie – w tym celu, naprzeciwko wygodnych kanap, zaprojektowano kominek. Obszerne przeszklenia idealnie doświetlą wnętrza i pozwolą cieszyć się widokiem ogrodu. Strefa nocna to trzy sypialnie – z każdej z nich przewidziano wyjście na taras, gwarantując domownikom bliski kontakt z naturą i bezkolizyjną komunikację z dworem. W trosce o pełen komfort mieszkańców, zaprojektowano dwie łazienki przynależne do strefy nocnej oraz dodatkowe wc w strefie dziennej – dla gości i domowników. Niekonwencjonalny na pewno zyska uznanie Inwestorów, którzy chcą obalać stereotypy, podążając za nowymi trendami.

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, inne nasze propozycje:

Szukasz projektu domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.
W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.
Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE