Ustawienie domu względem stron świata. Zorientuj się, zanim kupisz działkę!

2018-05-15 14:33 Anna Kazimierowicz
Usytuowanie domu względem stron świata
Autor: Piotr Mastalerz Usytuowanie domu na działce zależy od tego jak jest ona zorientowana względem stron świata oraz od jej wielkości i kształtu.

Ustawienie domu względem stron świata może mieć wpływ na nasze samopoczucie, a nawet na koszty ogrzewania domu. Podpowiadamy, jakie jest najlepsze położenie domu względem stron świata.

Jeśli planujemy budowę domu, warto wiedzieć, jak plan zagospodarowania działki i usytuowanie domu względem stron świata będzie wpływać na nasze życie. Popatrzmy, z jakiego kierunku najlepiej jest wjeżdżać na posesję, z której strony domu usytuować salon i taras, a z której sypialnie. Przedstawiamy warianty optymalne, uwzględniając strony świata. W życiu realnym trzeba jeszcze wziąć pod uwagę wielkość i kształt działki.

Usytuowanie domu względem stron świata: wjazd na działkę od północy lub wschodu

Najkorzystniej jest wjeżdżać na działkę od północy lub wschodu. Budynek może być wtedy położony blisko drogi dojazdowej. Przestrzeń za domem oddzielona jego bryłą od otoczenia będzie dyskretna i prywatna. Gdy mamy wjazd od wschodu, dobrze jest ustawić dom możliwie najbliżej północnej granicy. Wtedy przed budynkiem od południa powstanie rozległy ogród. Jeśli dodamy do tego przestrzeń za domem od zachodu, budynek będzie otoczony z dwóch stron roślinnością.

  • Położenie działki względem stron świata: droga od północy

To najkorzystniejsze położenie działki względem stron świata. Pasuje do niej dom o typowym układzie funkcjonalnym, czyli z kuchnią i częścią gospodarczą od frontu, salonem i jadalnią w głębi. Najbardziej nasłoneczniona część działki staje się oddalonym od drogi ogrodem. Jak widać na poniższym projekcie wielkość domu jest dostosowana do wielkości działki. Powierzchnia zabudowy zajmuje około 20% terenu. Plan jest dopasowany
do działki w kształcie wydłużonego prostokąta.

  • Położenie działki względem stron świata: droga od wschodu

Korzystne położenie działki względem stron świata z drogą od wshcodu pozwala przeznaczyć na rekreację zachodnią część działki. Ogród i taras będą odpowiednio nasłonecznione. Warto przysunąć garaż jak najbliżej północnej granicy działki i uzyskać szerszy pas wolnego terenu od południa. Powierzchnia zabudowy nie przekracza 20% powierzchni terenu. Bryła domu jest dostosowana do kształtu działki – dom ma szeroki front tak jak ona.

Wideo: ważne odległości od granicy działki

Usytuowanie domu: taras od południa
Autor: Mariusz Bykowski Gdy na posesję wjeżdżamy od północy, za domem może powstać prywatny ogród pełen południowego słońca.
Warto wiedzieć

Działka z wjazdem od strony południowej

Wjazd od południa uznaje się za niekorzystny, zwłaszcza gdy działka nie jest zbyt duża. Wtedy ogród najlepiej jest zrobić przed domem. To wymusza powstanie długiego podjazdu do garażu i równie długiej ścieżki do wejścia. Salon i część dzienna powinny być we frontowej strefie domu. Na jednej elewacji mogą pojawić się brama garażowa i reprezentacyjne okna z salonu, co nie jest najpiękniejsze. Taki wariant położenia działki wymusza rozwiązania kompromisowe, typu cofnięty garaż, ciemna kuchnia, salon od zachodu. Wjazd od południa nie będzie problematyczny na większych posesjach. Wtedy można zrobić ogród przed domem, a garaż w głębi działki.

Dom z wjazdem od południa
Autor: Mariusz Bykowski Wjazd od południa bardzo często wymusza cofnięcie domu w głąb działki. To wiąże się z koniecznością zrobienia dużego podjazdu i długiego podejścia do budynku.

Położenie domu względem stron świata: część dzienna od południa lub zachodu

Największe okna w części dziennej, w której spędzamy najwięcej czasu, powinny być skierowane w stronę najbardziej nasłonecznioną, czyli południową. Salon połączony z ogrodem często szeregiem drzwi przesuwnych będzie bardzo jasny. Latem może nawet się przegrzewać, więc należy pamiętać o przygotowaniu przesłon na okna. Za to zimą przez jasne szyby wnętrza będą się za darmo dogrzewały energią słoneczną. Ponieważ najczęściej jesteśmy w domu popołudniami, można więc skierować część dzienną również na zachód. To rozwiązanie mniej korzystne pod względem zysków energetycznych, ale za to nie wymagające dodatkowych zabezpieczeń przed przegrzaniem.

Sprawdź też: nowoczesne i skuteczne przesłony na okna: rolety i żaluzje >>>

jasne wnętrza domu
Autor: Marcin Czechowicz Południowa lub południowo-zachodnia elewacja z dużymi przeszkleniami to sposób na pozyskiwanie energii cieplnej słońca. Życie w jasnych przestronnych pomieszczeniach kojarzy się z komfortem.

Położenie domu względem stron świata: sypialnie od wschodu lub zachodu

Są dwie szkoły co do umieszczenia sypialni w domu względem stron świata. To pomieszczenia, w których nie spędzamy dużo czasu, więc nie wymagaja dużo światła. Ci, którzy lubią rano wstawać i celebrować poranki, zwykle wybierają sypialnie od wschodu. Kto choć raz  był obudzony bezlitosnymi promieniami słońca kłującymi w oczy bladym świtem, ten nigdy nie pomyśli o takiej sypialni. Ostatnią część dnia przed snem najlepiej jest spędzać zgodnie z naturą w zachodzących promieniach słońca. Taki widok za oknem łagodnie wprowadzi nas w nastrój odpoczynku.

Sypialnia względem stron świata
Autor: Bernard Białorucki W sypialni nie potrzeba dużo światła. Najlepiej gdy jest usytuowana od wschodu lub zachodu.

Dom a strony świata: strefa gospodarcza od północy

Garaż, kotłownię, pomieszczenia gospodarcze, np. pralnię lub suszarnię, domowy warsztat, najlepiej jest usytuować od północy. Nie spędzamy tam dużo czasu, nie muszą być one dobrze doświetlone ani nawet ogrzewane tak jak część mieszkalna. W domach energooszczędnych umieszcza się tam nawet kuchnię i łazienkę, które generują dużo ciepła. Takie rozplanowanie pomieszczeń względem stron świata często określa się mianem buforu cieplnego od północy. Północna część budynku jest najbardziej narażona na zimne wiatry, nie jest wygrzewana słońcem, po deszczu długo schnie. Jeśli część mieszkalna nie będzie narażona na takie negatywne oddziaływanie, zaoszczędzimy na ogrzewaniu domu.

Dom względem stron świata: co od północy
Autor: Piotr Mastalerz Przy wjeździe od wschodu w północnej części domu można usytuować wejście, garaż i pomieszczenia techniczne, które nie potrzebuja dużo światła. Okna na tej elewacji zwykle są małe.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Krzysztof
|

Właśnie mam dylemat przy wyborze działki .....
Działka (rolno-budowalana) jest bardzo długa, bo ma ok.150m, szeroka na 19m (część budowlana 7ar) i lekko się zwęża. Wjazd/droga jest od strony północno-zachodniej. 4m po każdej stronie domu na odstępy czyli zostaje 10-11m szerokości. Czy można tutaj postawić praktycznie zorientowany geograficznie dom...? Myślę raczej o parterowym, płaskim, jak z klocków, ewentualnie dwuspad. Nie mam przekonania do domu piętrowego.Działka jest długa więc za domem czyli od strony południowo-wschodniej ogromny pas łąki, a za nią las....
Co możecie zasugerować. Poszukać innej działki?

Krzysztof
|

Właśnie mam dylemat przy wyborze działki czy da się na niej zrealizować te wszystkie wskazówki. Działka (rolno-budowalana) jest bardzo długa, bo ma ok.150m, szeroka na 19m i lekko się zwęża. Wjazd jest od strony północno-zachodniej. 4m po każdej stronie domu na odstępy czyli zostaje 11m szerokości. Czy można tutaj postawić praktycznie zorientowany geograficznie dom...?