Nowoczesne rolety zewnętrzne, rolety tkaninowe screen i żaluzje fasadowe: ochrona przed słońcem i przegrzewaniem wnętrza domu

2018-04-27 14:17

Rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe są nowoczesnym elementem wykończenia domu. Skutecznie chronią przed słońcem, hałasem i ciekawskimi przechodniami.

Nowoczesne okna
Autor: MS więcej niż OKNA

Ochrona termiczna domów poprzez zastosowanie osłon zależy od ich lokalizacji oraz typu. Osłony zamontowane od zewnątrz są dwa razy bardziej skuteczne niż te umieszczone od wewnątrz. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas zakupu. 

Rolety zewnętrzne a projekt domu

Obecnie coraz częściej montujemy w domach bardzo duże okna lub decydujemy się na przeszklenie całych ścian. Przesłony zewnętrzne umożliwią kontrolowanie ilości światła wpadającego do wnętrz oraz pozwalają na regulację wymiany energii cieplnej. Decyzję dotyczącą tego, czy chcemy montować przesłony zewnętrzne najlepiej podjąć już podczas projektowania domu. Można wtedy przygotować rozwiązania, które będą najładniejsze i najwygodniejsze, na przykład: jeśli uwzględnimy w projekcie odpowiednie nadproże z kasetą na roletę zewnętrzną podtynkową, zostanie to zrealizowane w trakcie budowy konstrukcji domu. W zależności od sposobu montażu, skrzynki mogą być wykonane z różnych materiałów. Przeważnie jest to tworzywo, aluminium lub stal. W przypadku skrzynek montowanych między oknem a nadprożem głównymi materiałami są tworzywo i aluminium, które dodatkowo ocieplane są warstwą styropianu. Jak przekłada się to na warunki cieplne panujące wewnątrz domu?

Rolety zewnętrze a temperatura wnętrza

Szyby okienne są materiałem przenoszącym ciepło. Przesłony zamontowane po stronie zewnętrznej nie dopuszczają do nich promieni słonecznych i ciepła, więc mniej się one nagrzewają. Przez okno z wewnętrznymi materiałowymi roletami zaciemniającymi przenika 37% energii, a z zewnętrzną markizą – 4- 14%, zależnie od gęstości tkaniny. Poza tym zamknięte rolety zewnętrzne czy okiennice zmniejszają hałas, wyciszają odgłosy deszczu, wichury, burzy. Taka dodatkowa bariera poprawia właściwości termoizolacyjne okien albo drzwi tarasowych. Montujemy je, myśląc przede wszystkim o lecie, ale zimą zamknięte na noc rolety lub okiennice ograniczają straty ciepła z budynku.

Rolety zewnętrzne Anwis: grafitowe
Autor: Anwis Rolety zewnętrzne dają możliwość wyboru systemu o wzmocnionej konstrukcji pancerza i prowadnic, zwiększając poziom bezpieczeństwa przed włamaniem. Istnieje również możliwość wyposażenia osłon w dodatkowe zabezpieczenia w postaci: blokady uniemożliwiającej podniesienie rolety od zewnątrz, alarmu oraz systemu symulującego obecność domowników.

Budowa rolety zewnętrznej

W zależności od sposobu montażu rolety zewnętrze dzielimy na: elewacyjne, podtynkowe i naokienne. Rolety mogą przykrywać nawet dużą powierzchnię okna - płaszcz może mieć do około 7 m². W zależności od typu rolety i producenta mogą mieć szerokość od 60 do 300 cm. Najczęściej są produkowane z tłoczonej blachy aluminiowej lub z PCW, rzadziej z blachy stalowej. Najtańsze są rolety z PCW, a najdroższe - stalowe. Główna część rolety zewnętrznej - nazywana płaszczem lub pancerzem - zbudowana jest z poziomych listew (profili) połączonych na krawędziach zaczepami. Wypełnione pianką poliuretanową, stanowią skuteczną izolację termiczną i akustyczną domu. Po opuszczeniu rolety, pomiędzy oknem a pancerzem wytwarza się poduszka powietrzna, która zmniejsza poziom hałasu nawet o 14 dB, a także poprawia parametry cieplne budynku. W praktyce przekłada się to na dwie korzyści: możliwość zaoszczędzenia do 40% energii w trakcie sezonu grzewczego, a w upalne dni obniżenia temperatury wnętrza do 10 stopni Celsjusza.

Rolety podtynkowe Anwis
Autor: Anwis Zewnętrzne rolety podtynkowe umożliwiają wkomponowanie skrzynki w elewację zewnętrzną budynku. Skrzynkę montuje się pod warstwą izolacyjną ściany obiektu – zalecane jest zastosowanie izolacji termicznej pomiędzy ścianą a skrzynką rolety.

Rolety zewnętrzne tkaninowe typu SCREEN

Nowoczesnym rozwiązaniem zapewniającym ochronę przed działaniem promieni słonecznych są rolety zewnętrzne screenowe. Idealnie spawdzą się jako osłony na duże przeszklenia nowoczesnych budynków, stanowią jednocześnie efektowne zwieńczenie fasady. Zapobiegając nagrzewaniu się pomieszczeń, wspomagają jednocześnie działanie systemu klimatyzacji. Bogata gama wzorów i kolorów dostępnych tkanin sprawia, że rolety screenowe można łatwo dopasować do stylu domu oraz koloru elewacji. Dzięki zawartości w tkaninie włókien szklanych oraz PCW, otrzymujemy produkt, który jest nie tylko odporny na negatywne działanie warunków atmosferycznych, ale także łatwy w czyszczeniu, a rolety można zwijać nawet wówczas, gdy są mokre. Zaletą osłon screenowych jest również to, że ograniczając przenikanie do wnętrza intensywnego światła zapewniają jednocześnie dobrą widoczność.

Rolety zewnęrzne tkaninowe
Autor: Anwis Rolety zewnęrzne tkaninowe typu screen z napędem elektrycznym mogą być montowane do ramy okna, konstrukcji fasady, czy bezpośrednio do ściany.
Żaluzje fasadowe

Żaluzje fasadowe są na tyle estetycznym i dekoracyjnym elementem, że nie zachodzi konieczność stosowania dodatkowych osłon w postaci wewnętrznych rolet. Wykonane z aluminium i dostępne w szerokiej palecie barw zgodnie z wzornikiem RAL idealnie komponują się z materiałami najczęściej stosowanymi w nowoczesnych budynkach: szkło, beton, drewno, aluminium.  Efekt wizualny potęguje ustawienie lamel pod odpowiednim kątem, w zakresie od 90º do 180º. Zmiana kąta ułożenia lamel umożliwia jak najbardziej komfortowe przenikanie światła i ciepła do wnętrza pomieszczenia.

Żaluzje fasadowe aluminiowe nie tylko skutecznie chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem się i stanowią regulację dla ilości światła przenikającego do pomieszczeń. W przypadku dużych, przeszklonych elewacji stanowią izolator, wpływając na odpowiedni rozkład temperatury wewnątrz, wspomagając tym samym pracę klimatyzacji. Pomiędzy lamelami a szybą powstaje poduszka powietrzna, która jest skuteczną barierą termiczną, spowalniającą wymianę ciepła. Przy panującej na zewnątrz temperaturze 35ºC możliwe jest obniżenie temperatury panującej wewnątrz budynku nawet o kilka stopni. Zaletą żaluzji fasadowych jest także to, że poprawiają akustykę wnętrz, zmniejszając natężenie hałasu pochodzącego z zewnątrz.

Automatyka do rolet zewnętrznych

Dla wymagających ciekawą ofertą są różnego rodzaju sterowniki odpowiedzialne za mierzenie warunków pogodowych. Możemy je zastosować do każdego rodzaju osłon zewnętrznych. Najbardziej zaawansowane monitorują siłę wiatru, temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną, nasłonecznienie i opady. Dzięki temu mogą opuszczać osłony przeciwsłoneczne w części domu narażonej na silne wiatry, deszcz czy nadmierne nasłonecznienie.

Żaluzje fasadowe Anwis
Autor: Anwis Żaluzje fasadowe sprawdzają się w nowoczesnych domach, które charakteryzują się dużymi przeszkleniami. Pozwalają na płynną regulację przepływu światła, która realizowana jest poprzez otwieranie i zamykanie lamel w zakresie 90–180 stopni.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie