Projekt salonu. Jak powinien wyglądać wygodny pokój dzienny?

2016-07-05 14:29

Pokój dzienny to miejsce, w którym będziesz wypoczywać, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Projekt salonu nie powinien być stworzony wyłącznie z myślą o jego estetyce. Przeglądając projekty domów, zwracaj uwagę na to, aby pokój dzienny był wygodny i ustawny.

Funkcjonalność i wygoda salonu
Autor: Marcin Czechowicz Decyduje o niej wiele czynników: umiejscowienie pokoju dziennego na planie domu, jego wielkość, oświetlenie oraz możliwość aranżacji. Błędne rozwiązania mogą zmienić to ważne pomieszczenie w mało komfortową, nieustawną przestrzeń.

Słoneczny pokój dzienny

Wybierając projekt domu, weź pod uwagę położenie drogi dojazdowej. Optymalna sytuacja to taka, gdy wjazd na działkę jest usytuowany od północy. Pokój dzienny z tarasem może się wówczas znaleźć na tyłach domu, czyli od strony południowej. Okna salonu wychodzące na południe lub zachód pozwalają korzystać z pełnej ekspozycji słonecznej. Jeśli natomiast przeszklenia są skierowane na północ, salon będzie ciemniejszy i chłodniejszy. Zimą, kiedy dni są krótsze, a temperatura niska, pokój dzienny może się stać po prostu ponury. Idealnie byłoby, gdyby okna salonu wychodziły na ogród lub najładniejszą część działki. Nie wszyscy inwestorzy są jednak w tak korzystnej sytuacji – czasem trzeba wybierać między optymalnym położeniem domu względem stron świata a pięknymi widokami z okien strefy dziennej. W salonie powinno się znaleźć szerokie i wygodne wyjście na taras, z którego można się dostać do ogrodu. Najlepiej, jeżeli zostało zaplanowane na granicy dwóch stref, na przykład jadalnianej i wypoczynkowej.

Połączenie pokoju dziennego z innymi pomieszczeniami

Jeśli przez pokój dzienny biegną szlaki komunikacyjne prowadzące do pomieszczeń technicznych lub sanitarnych, obniża to jego rangę, walory wypoczynkowe oraz możliwości aranżacji. Częste przechodzenie domowników przez pokój dzienny przeszkadza tym, którzy właśnie przebywają w salonie, a ulokowanie stref pomocniczych niedaleko reprezentacyjnej także nie służy komfortowemu wypoczynkowi. Zadbaj, aby drzwi do toalety, schowka, pomieszczenia technicznego itp. nie były widoczne z salonu. Zastanów się też, czy dobrym rozwiązaniem będzie kuchnia umiejscowiona bezpośrednio w salonie. W niektórych przypadkach aneks sprawdzi się fantastycznie – na przykład jeżeli gotujesz sporadycznie. Jednak jeżeli często przygotowujesz obiad w domu, mogą przeszkadzać roznoszące się zapachy. Choć sprzęty kuchenne są coraz doskonalsze, to jednak wytwarzają hałas, który może nas rozpraszać podczas oglądania telewizji czy słuchania muzyki. Ponadto należy pamiętać, że kuchnia będzie stale na widoku. Nieużywana być może wygląda pięknie, ale bezpośrednio po ugotowaniu obiadu – znacznie gorzej. Lepiej w takim przypadku sprawdzi się półprzymknięcie kuchni niewysoką szafką lub ulokowanie jej w przysłoniętej wnęce.

Sprawdź też: Dlaczego warto zamontować drzwi przesuwne >>>

Salon w centum uwagi
Autor: Andrzej Szandomirski Ze względu na swoje funkcje salon powinien zajmować centralną część domu. Wyraźnie zaznaczone wejście, łatwa dostępność i dobre połączenie z innymi pomieszczeniami oraz ogrodem to rzeczy niezbędne do jego wygodnego użytkowania.

Wejście do salonu

Powinno być właściwie umiejscowione na rzucie. Ma to ogromny wpływ na odbiór przestrzeni, ale przede wszystkim w dużym stopniu decyduje o funkcjonalności pokoju dziennego. Określa aranżację salonu (sposób ustawienia mebli i sprzętów) oraz wpływa na to, jak się po nim poruszasz. Najlepiej, gdy wejście znajduje się naprzeciw okna wychodzącego na ogród. Najgorszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie go w rogu pomieszczenia z widokiem na ścianę lub, co gorsza, jej narożnik. Już na wstępie sprawi to, że salon będzie postrzegany jako ciasny.

Jakiej wielkości pokój dzienny

Wielkość pokoju dziennego musi być proporcjonalna do wielkości domu. Przyjmuje się, że wygodny pokój dzienny w średnim domu nie powinien być mniejszy niż 25 m2, a w większym mieć około 35 m2. Oczywiście większy pokój dzienny łatwiej jest zaaranżować oraz podzielić na strefy funkcjonalne. Jednak zbyt duży salon umieszczony w malutkim domku to rozwiązanie wadliwe, podobnie zresztą jak zbyt mały pokój dzienny w większym domu. W pierwszym przypadku pozostałe pomieszczenia prawdopodobnie okażą się za ciasne albo będzie ich za mało i salon zacznie pełnić dodatkowe funkcje (na przykład biura). Ponadto spowoduje to bałagan i nie będzie służyć przytulności wnętrza. Dodatkowo pokój dzienny może się stopniowo zagracać rzeczami, na które nie ma miejsca w pozostałej części domu. Taka sytuacja zdarza się, gdy powiększa się salon kosztem garderoby oraz schowków. W dużym domu o odpowiedniej liczbie pomieszczeń salon powinien być większy, tak aby stanowił atrakcję dla domowników.

Kształt i wysokość pokoju dziennego

Nawet mały pokój dzienny może być ustawny i wygodny, pod warunkiem że ma regularny, zwarty kształt. Najlepiej zbliżony do prostokąta, którego dłuższy bok nie przekracza długości dwóch krótszych. Pomieszczenie w kształcie litery L lub o szerokości poniżej 3,5 m to utrapienie podczas meblowania. W takim przypadku z reguły pojawia się kłopot z zachowaniem odpowiedniej odległości sofy od telewizora oraz ustawieniem kominka czy stołu. Im salon większy, tym powinien być wyższy. Nieduże, ale wysokie pomieszczenie będzie nieprzytulne i optycznie pomniejszone. To samo dotyczy pokojów dziennych o dużej powierzchni podłogi, gdzie została zastosowana standardowa wysokość. Będą one sprawiały wrażenie ciasnych – niski sufit będzie je przytłaczał.

Aranżacja pokoju

Gdy metraż pokoju dziennego jest niewielki, a powierzchnia przeszkleń spora, problemem jest zbyt mała ilość ścian, przy których można ustawić meble. Dobrze zaprojektowane pomieszczenie powinno dać się zaaranżować na przynajmniej 2 sposoby. Wystrzegaj się projektów, w których w salonie jest tylko jedna wolna ściana. Niełatwo będzie je umeblować. W kwestii mebli także należy zachować zdrowy rozsądek – zbyt duża ich liczba może przytłaczać. W zagraconym wnętrzu trudniej się poruszać oraz utrzymać porządek. Wielkość mebli należy dostosować do wielkości pomieszczenia. Ważne jest także odpowiednie rozmieszczenie mebli. Jeśli nie zachowasz odpowiedniej odległości między ekranem telewizyjnym a sofą (co najmniej trzy przekątne ekranu), oglądanie telewizji będzie nas przyprawiać o ból głowy. Istotne jest także odsunięcie sprzętu RTV od kominka. Nadmierne nagrzewanie się urządzeń może skracać ich żywotność.

Oświetlenie do pokoju dziennego

Prawidłowa orientacja względem stron świata oraz odpowiednia liczba okien powinny zapewnić właściwe oświetlenie pokoju dziennego w ciągu dnia. Problemy pojawiają się często po zapadnięciu zmierzchu. Wynikają z tego, że światło sztuczne jest niedostosowane do pomieszczenia. Źródeł światła powinno być w pokoju tyle, ile stref. Dużym błędem jest ograniczenie oświetlenia do jednej lampy sufitowej. Górne światło świetnie sprawdzi się nad stołem w jadalni, ale nie pozwoli ono ani czytać bez uszczerbku dla oczu, ani komfortowo oglądać telewizji. Jeśli salon ma być przytulny i funkcjonalny, należy umieścić w nim kilka lamp o różnej jasności i mocy. Do czytania najlepsza będzie dość mocna lampa z regulacją kierunku strumienia światła. Strefę sofy dobrze jest doświetlić źródłem ze ściemniaczem. Dekoracyjne lampki o słabszej mocy pozwolą osiągnąć miękkie nastrojowe światło doskonałe do relaksu

Nasi Partnerzy polecają