Oświetlenie salonu. Jak je dobrze zaplanować

2019-06-27 9:30
Oświetlenie salonu. Jak je dobrze zaplanować
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Jerzy Milewski z zespołem ELM PROJEKT STUDIO Światłem warto zaznaczyć wybrane części otwartej strefy dziennej. Przykładowo w świetlną ramę ująć jej część wypoczynkową

Salon służy wielu różnym funkcjom, dlatego potrzebuje elastycznej instalacji elektrycznej – takiej, która pozwoli aranżować oświetlenie odpowiednio do sytuacji.

Salonowa instalacja elektryczna powinna być podzielona na kilka obwodów – tak, by lampy można było włączać niezależnie. Warto też zastosować ściemniacze. Zaplanuj trzy rodzaje oświetlenia do salonu:


  • ogólne – centralny plafon, żyrandol, ewentualnie kilka lamp natynkowych lub wpuszczonych w sufit podwieszony, które dadzą równe światło w całym pomieszczeniu (przydaje się też przy sprzątaniu);
  • dekoracyjne – oprawy, które zdobią i kreują przytulny nastrój (uzupełniają też oświetlenie ogólne);
  • robocze lub zadaniowe – do czytania, oświetlenia obrazów czy innych dzieł sztuki, a także do wydobycia z cienia i modelowania ciekawych elementów architektury, podkreślenia faktury okładziny ściennej.
Oświetlenie salonu. Jak je dobrze zaplanować
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Katarzyna Białobłocka Sposób oświetlenia i barwę światła należy dostosować do funkcji – roboczej lub estetycznej a czasami do ich połączenia
Oświetlenie salonu. Jak je dobrze zaplanować
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Mikolaj Nowotniak i Iga Borkowska / WPP TUTAJ Zwykle lampy są zawieszane nad stołem na wysokości 55-60 cm. Jednak optymalnej dla siebie warto poszukać eksperymentalnie

Oświetlenie salonu na miarę nastroju

Oświetlenie salonu ogólne, dekoracyjne i robocze pozwolą kreować nastrój. Wypróbuj różne kombinacje, tak jak robią to operatorzy światła w teatrze – oświetlenie stołu na uroczystą kolację czy salonu podczas oglądania telewizji. Sprawdź, jak będzie się zmieniać oświetlenie w salonie, gdy zwiększysz natężenie światła jednej lub kilku lamp, a pozostałe maksymalnie ściemnisz. Nie bój się kontrastów między światłem a cieniem. Takie oświetlenie w salonie wcale nie jest męczące, kreuje przyjemny, intymny klimat. Unikaj za to ciemnych, nieprzytulnych miejsc widocznych w perspektywie.

  • Oświetlenie do salonu nastrojowe


Budując nastrój, można eksperymentować z barwnym oświetleniem. Jest dostępne za sprawą diod elektroluminescencyjnych (LED). Lampy sterowane są pilotem, a odcieni do wyboru – miliony. Można sobie zaserwować pastelowe, łagodne odcienie o poranku, a wieczorem, po całym dniu pracy – wyciszające odcienie niebieskiego i fioletu. Odpowiedzią na jesienną szarugę na zewnątrz może być ciepłe żółte światło. Do budowania nastroju światłem odpowiednie są źródła o ciepłej, relaksującej i wyciszającej barwie, czyli odpowiadającej światłu o temperaturze barwowej 3000-2000 K, co z kolei mieści się w przedziale między światłem słonecznym o wschodzie i zachodzie a światłem płomienia świecy. Optymalna temperatura barwowa do przestrzeni dziennej to 3000-2700 K.
 Warto pamiętać, że pomocne w tworzeniu nastroju jest też światło świec i ognia w kominku.


  • Oświetlenie do salonu profesjonalne

Natomiast gdy chcemy profesjonalnie oświetlić dzieła sztuki, w których kolor odgrywa zasadniczą rolę, potrzebujemy źródła światła o współczynniku oddawania barw Ra (CRI – ang.  Colour Rendering Index) 90%. To wskaźnik, który określa, jak wiernie postrzegamy barwy. Im współczynnik wyższy, tym barwy są lepiej oddawane.

  • Oświetlenie do salonu nad stołem


Z kolei projektując oświetlenie stołu w jadalni, nie popełnimy błędu, gdy wybierzemy lampę wiszącą z możliwością płynnej regulacji wysokości i z kloszem przysłaniającym źródło światła. Taka oprawa równomiernie oświetli blat i nie będzie oślepiać siedzących przy stole. Przysłonięcie źródeł światła jest szczególnie ważne, gdy mamy stół z błyszczącym blatem (np. szklanym), który ma duży współczynnik odbicia światła. Wysokość lampy nad stołem najlepiej ustalić eksperymentalnie. Zwykle jest to 55-60 cm. Duże, efektowne lampy powinny wisieć na wysokości 75 + 92 cm nad blatem. Jeśli chcemy, by stół przestawiać na rodzinne zjazdy, taka lampa może się okazać niepraktyczna. Lepiej wybrać reflektor/reflektory na szynie lub natynkowe, których światło można będzie różnie ukierunkować. Odpowiednia temperatura barwowa światła nad stołem to 3000-3500 K (co oznacza światło białe).

Oświetlenie w salonie ekranu telewizora

Dobrze zaprojektowane oświetlenie w salonie w strefie telewizyjnej zagwarantuje, że wzrok oglądającego program nie będzie się szybko męczył.
 Najlepiej korzystać z telewizora przy słabym, rozproszonym oświetleniu. Takim, które nie powoduje refleksów na ekranie. Odpowiednie będą lampy z abażurami filtrującymi i zmiękczającymi światło i takie, które świecą światłem odbitym. I w tym przypadku przydatne są ściemniacze.

Przeczytaj też:

Wskazane jest również łagodne światło za odbiornikiem. Niektóre modele telewizorów, a także niektóre meble na telewizor mają wbudowane oświetlenie. Takie oświetlenie łatwo jest zamontować samemu dzięki produktom do podświetlania półek, szafek, stolików, np. marki Osram (LEDs Deco Flex – elastyczne paski LED, MINI LED BATTEN) czy chociażby z Ikea.

Oświetlenie salonu. Jak je dobrze zaplanować
Autor: Piotr Mastalerz,Murator BCC122a (wersja lustrzana) - wariant I - "Udany" Projekt domu: Mariusz Pawlak i Piotr Klasek Abażury lamp w różnych miejscach salonu powinny do siebie nawiązywać stylistycznie

Planując instalację elektryczną oświetlenia salonu

Trzeba pamiętać, że gdy meble w salonie są ustawione centralnie, a komunikacja odbywa się wzdłuż ścian, powstaje konieczność montażu podłogowych gniazd elektrycznych. Nie chcemy przecież potykać się o kable zasilające lampy podłogowe do czytania. Problem ten można ominąć, unikając lamp podłogowych i montując reflektory na szynie z regulacją kąta padania światła. Do niektórych tego typu systemów oświetlenia można też podpiąć moduły wiszące. Można je przesunąć, gdy zajdzie taka potrzeba.

Przeczytaj też:

Rozwiązań jest więcej. Wymienię jeszcze tylko lampy do montażu na ścianie z długim, regulowanym ramieniem (jak 265 marki Flos, Counterbalance marki LucePlan, 213 marki Hras). Wówczas przydadzą się także ściemniacze.
 O jednym nie można jednak zapominać: za dużo różnych lamp w polu widzenia to błąd projektowy w aranżacji salonu. Lampy też nie powinny konkurować ze sobą.
 Dlatego dobrze jest łączyć oprawy dekoracyjne z neutralnymi (technicznymi) ukrytymi w suficie lub natynkowymi.
 Projektując instalację elektryczną w salonie, zaplanuj również nieco więcej gniazdek elektrycznych, niż wynika ze wstępnych szacunków.

Oświetlenie salonu. Jak je dobrze zaplanować
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Wojciech Drajewicz Taka, odpowiednio podkreślona, lampa może stać się aranżacyjnym centrum
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE