Montaż parapetu zewnętrznego bez błędów. Jak prawidłowo montować parapety zewnętrzne?

2023-05-04 14:24

Prawidłowy montaż parapetów zewnętrznych zapewni ich stabilne i szczelne osadzenie. Woda opadowa nie może dostać się pod okno, w warstwy muru lub ocieplenia. Kiedy montować parapet zewnętrzny? Jaki powinien być spadek? Przeczytaj nasz poradnik o montażu parapetów zewnętrznych.

Montaż parapetu spadek
Autor: Mariusz Bykowski Parapet zewnętrzny musi wystawać 2,5-5 cm poza lico ściany. Zanim się go ustabilizuje, poziomnicą należy sprawdzić, czy ma spadek na zewnątrz

Spis treści

  1. Kiedy montować parapet zewnętrzny?
  2. Jaki spadek parapetu zewnętrznego?
  3. Montaż parapetów zewnętrznych na ociepleniu
  4. Montaż parapetu zewnętrznego - styk z oknem
  5. Montaż parapetu zewnętrznego - styk ze ścianą

Kiedy montować parapet zewnętrzny?

Parapety zewnętrzne można zamontować jednocześnie z ociepleniem ścian. To ułatwia dokładne dosunięcie płyt styropianu do ich boków. Zwykle jednak na budowach przygotowane do montażu parapety zewnętrzne mocuje się przed wykonaniem dekoracyjnej warstwy tynku cienkowarstwowego. Parapety powinny być szczelnie połączone z ościeżnicą okna i ościeżem, żeby w czasie deszczu woda spłynęła po oknie i tynku na parapet, a potem dalej na ziemię, a nie pod okno.

Jaki spadek parapetu zewnętrznego?

Aby woda ściekała, parapet zewnętrzny należy zamontować ze spadkiem 1-2% na zewnątrz. Parapet musi wystawać na 2,5-5 cm poza lico ściany. Wtedy spływająca po nim woda zostanie od niej kilka centymetrów odsunięta.

Parapet zewnętrzny powinien być szerszy niż grubość warstwy ocieplenia, na której jest osadzany. Na końcu powinien mieć kapinos, czyli nadany taki kształt, żeby krople wody nie podciekały pod niego, ale w tym miejscu odrywały się od profilu i skapywały z dala od muru. W metalowych profilach parapetowych brzeg blachy jest podwinięty, w kompozytowych – zaokrąglony.

Murator Remontuje: Jak wyregulować okna?
Materiał sponsorowany
mocowanie parapetu zewnętrznego
Autor: Piotr Mastalerz Zwykle parapety zewnętrzne mocuje się, gdy już wykonano termoizolację. Ościeże powinno być pokryte warstwą zbrojącą, ale nieotynkowane

Montaż parapetów zewnętrznych na ociepleniu

Parapet zewnętrzny przygotowany do zamocowania, czyli z założonymi na końcach zaślepkami, przytwierdza się, gdy ościeże jest ocieplone i pokryte warstwą zbrojącą z siatką (narożniki przy parapecie powinny być wzmocnione dodatkowym skośnym pasem siatki). Parapet układa się na ociepleniu i przytwierdza mechanicznie do okna. Szczelinę pod parapetem trzeba wypełnić niskorozprężną pianką poliuretanową. Nie należy jej aplikować zbyt obficie, żeby jej nadmiar nie podniósł podokiennika.

Dobrze jest na wszelki wypadek zaraz po aplikacji pianki obciążyć parapet na całej długości, np. cegłówkami. Wśród akcesoriów do systemów ociepleń są profile narożne, które powinny być zamocowane w warstwie zbrojonej na brzegu termoizolacji pod parapetem. Niektóre mają od góry pasek materiału uszczelniającego w wersji samoprzylepnej. Służy on do dokładnego połączenia profilu z parapetem. To rozwiązanie może się przydać, gdy pod parapet wkłada się minimalną ilość piany.

piana parapet zewnętrzny
Autor: Mariusz Bykowski Pianę poliuretanową trzeba aplikować ostrożnie, małymi porcjami. Lepiej odczekać chwilę i sprawdzić, czy już wystarczy. Gdy nałoży się za dużo, może ona wypchnąć w górę blachę

Na dole pod oknem jest największy luz potrzebny podczas montażu okien. Żeby ocieplić to miejsce, niektórzy producenci okien oferują ciepłe kształtki z twardego materiału termoizolacyjnego (styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego). Kształtki są produkowane w różnych rozmiarach do konkretnych profili okien i grubości ocieplenia. Można kupić jednostronne (na zewnątrz bądź do wnętrza), ale najlepsze są kształtki dwustronne, na których ustawia się okno. Mają one już wyprofilowany spadek z obu stron.

Kształtka dwustronna jest już na murze, bo została zamocowana podczas montażu okna (ocieplenie układa się na styk z kształtką). Gdy parapet będzie montowany na zewnętrznej kształtce termoizolacyjnej, przykleja się ją do ocieplenia, które trzeba zakończyć 2-3 cm niżej, tyle bowiem wynosi wysokość tego elementu. Na kształtce układa się parapet. Można go do niej również przykleić. Czasem kształtka jest węższa niż grubość ocieplenia. Na jej skraju pod parapetem trzeba umieścić materiał uszczelniający, np. taśmę rozprężną.

Montaż parapetu zewnętrznego - styk z oknem

Najlepiej jest parapet zewnętrzny wsunąć pod profil okna, bo wtedy woda spłynie po wierzchu. W niektórych oknach na dole profilu ościeżnicy jest podcięcie. Wtedy wsuwamy tam parapet i przykręcamy go wkrętami. W oknach plastikowych na dole ościeżnicy są czasem profile bazowe. Są one węższe niż ościeżnica, więc również pozwalają na wsunięcie pod nią parapetu. Jednak bardzo często ościeżnica, zwłaszcza w oknach plastikowych, jest prosta. Wtedy parapet się do niej dosuwa i mocuje mechanicznie.

Należy uważać, żeby nie zasłonić otworów odwadniających i odpowietrzających w oknie z PCW (te drugie stosuje się w oknach kolorowych). Styk okna z parapetem trzeba dokładnie uszczelnić. Można tam wstawić profil brzegowy z kapinosem albo listwę uszczelniającą. Na wierzchu najlepiej jest wykonać uszczelnienie z materiału trwale elastycznego i odpornego na czynniki zewnętrzne, np. masy dylatacyjnej, kleju-uszczelniacza lub uszczelniacza dekarskiego.

parapet zewnętrzny montaż
Autor: materiały prasowe Knauf Płyty styropianu powinny być dokładnie dosunięte do brzegów parapetu. Gotowe podokienniki montuje się zafoliowane, a robione na budowie na czas tynkowania osłania się folią

Montaż parapetu zewnętrznego - styk ze ścianą

Przed montażem parapetu zewnętrznego zakłada się profile krawędziowe (tzw. zaślepki). Najpierw wkłada się do środka sznur dylatacyjny, a potem wsuwa koniec parapetu, ale z pozostawieniem lekkiego luzu. Należy dociąć je nieco krócej, żeby latem nawet przy najwyższej temperaturze profil mógł wsunąć się w zaślepkę. Zbyt długi parapet zewnętrzny na skutek rozszerzenia pod wpływem wysokiej temperatury będzie parł na warstwę termoizolacyjną, co skutkuje spękaniami. Grubość profili krawędziowych to mniej więcej 1 cm. Wpuszcza się je w ocieplenie na taką głębokość, żeby powierzchnia ościeża po otynkowaniu (3 mm wyprawy) była zrównana z wewnętrzną krawędzią zaślepki. Wtedy zaślepka schowa się pod tynkiem.

Woda deszczowa z okien powinna spływać po parapecie, a potem po bocznych krawędziach. Nie powinna mieć ona kontaktu z zaprawą tynkarską. Woda ściekająca po bokach ościeża powinna spływać na parapet zewnętrzny, a nie w warstwę styropianu lub wełny mineralnej na elewacji.

Pozostałe podkategorie