7 błędów popełnianych przy budowie domu i jak ich uniknąć
Budowa domu może przynieść wiele niespodzianek, które spełnianie marzeń mogą zamienić w koszmar. Jakie są najczęściej popełniane błędy przy budowie domu i ich konsekwencje? Podpowiadamy, jak uniknąć błędów na budowie.
Autor: Rafał Arak
Powierzchnia zabudowy Takim odstępstwem, wymagającym zmiany pozwolenia na budowę lub nowego zgłoszenia, będzie zmiana powierzchni zabudowy o więcej niż 5%
Spis treści
- 1. Brak rozpoznania warunków gruntowych na działce
- 2. Nieodpowiednie przygotowanie fundamentów
- 3. Niedostosowanie hydroizolacji do warunków gruntowo-wodnych
- 4. Bezbłędne stropy i nadproża
- 5. Niepoprawne osadzenie okien i drzwi
- 6. Błędy w ociepleniu domu
- 7. Nieszczelny dach z błędami
1. Brak rozpoznania warunków gruntowych na działce
Niesprawdzenie gruntu na działce, na której będziemy chcieli postawić dom, może nas wiele kosztować. Warunki gruntowo-wodne mogą się diametralnie zmieniać nawet na niewielkim obszarze. Bywa, że na sąsiedniej działce zbudowano dom na zwykłych fundamentach, a na naszej działce może być konieczne zastosowanie płyty fundamentowej, pali albo studni. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii, badania geotechniczne powinny zostać zlecone jeszcze przed zakupem działki. Ostatecznie można je zrobić przed budową. Z tym że może się okazać, że warunki gruntowo-wodne są powodem specjalnego sposobu posadowienia domu albo wykonania ciężkiej hydroizolacji, co zmienia koszty budowy.
2. Nieodpowiednie przygotowanie fundamentów
Fundament to baza, na której będzie się opierał nasz dom. Dlatego typ fundamentów powinien być dostosowany do rodzaju gleby i poziomu wód gruntowych. Fundamenty muszą opierać się na nośnym podłożu. Nie można samodzielnie zmieniać sposobu wykonania fundamentów. Zdarza się na budowach, że zamiast tradycyjnego wykopu z deskowaniem beton jest wlewany bezpośrednio w grunt. To zdecydowanie osłabi jego jakość, może także spowodować odkształcenie fundamentów. Równie ważne jest zbrojenie ław zgodne z projektem. Pamiętać trzeba, żeby zbrojenie było ułożone na podkładkach. Wtedy beton otoczy je ze wszystkich stron. Mieszanka powinna być zagęszczona i wyrównana.
3. Niedostosowanie hydroizolacji do warunków gruntowo-wodnych
Nie można oszczędzać na hydroizolacji budynku. Błędy popełnione na tym etapie są trudne, czasem niemożliwe do usunięcia, a ich konsekwencje poważne – zawilgocenie domu. Koszty naprawy mogą być bardzo wysokie. Jeśli badania geotechniczne wykazały wysoki poziom wód gruntowych, konieczne jest wykonanie ciężkiej hydroizolacji, często z dodatkowym drenażem opaskowym. Nie wystarczy dwukrotne pomalowanie emulsją bitumiczną, tylko trzeba zastosować masę KMB lub papę. Materiały hydroizolacyjne powinny być dostosowane do rodzaju fundamentów I warunków gruntowych. Istotne jest także połączenie hydroizolacji poziomej z pionową oraz uszczelnienie przepustów instalacyjnych.
4. Bezbłędne stropy i nadproża
To ważne elementy konstrukcji budynku, w przypadku których poprawki są czasem niemożliwe. Oba te elementy powinny być wykonane zgodnie z projektem. Ważne jest odpowiednie zbrojenie, oparcie i podparcie elementów, które mają być zabetonowane. Jeśli zbrojenie i deskowanie nadproży i stropu ma być wykonane na budowie, prace powinny być przeprowadzone perfekcyjnie. W przeciwnym wypadku może dojść do spękania ścian lub ugięcia stropu. Ugięcie nadproży uniemożliwi właściwy montaż okien. Mieszanka betonowa wymaga także odpowiedniej pielęgnacji w czasie wiązania i wysychania.
5. Niepoprawne osadzenie okien i drzwi
Obecnie buduje się budynki tak, żeby nie uciekało z nich ciepło. Okna i drzwi muszą być osadzone szczelnie. Montaż na pianę to już przeszłość. Najlepsze jest zastosowanie taśm uszczelniających na całym obwodzie oraz ustawienie okien na granicy z ociepleniem. Ważne jest też uszczelnienie parapetów i progu. Dla bezpieczeństwa domu nie mniej istotne jest stabilne osadzenie okien i drzwi w murze za pomocą kotew lub dybli, tak jak zaleca to ich producent.
6. Błędy w ociepleniu domu
Koszty ogrzewania są bardzo wysokie, dlatego budynek powinien być dokładnie otulony warstwą termoizolacyjną. Jej grubość zależy od tego, jaki standard energetyczny chcemy osiągnąć. Ważne jest to, że ociepla się go od fundamentów po dach. Warstwa ocieplenia powinna być ciągła na całej powierzchni, tak żeby nie powstawały mostki termiczne. Najczęściej do ocieplenia używa się styropianu. Żeby termoizolacji nie zerwał wiatr, płyty powinny być przyklejone metodą obwodowo-punktową.
7. Nieszczelny dach z błędami
Pokrycie dachowe wieńczy dom. Ważna jest jego estetyka, ale także odpowiednie wykonanie - zapewnienie szczelności. Więźba dachowa powinna być dostosowana do ciężaru pokrycia. To, czy wystarczy membrana wstępnego krycia, czy potrzebne jest deskowanie zależy od rodzaju materiału pokryciowego (sztywne poszycie robi się na przykład pod blachę płaską lub gonty bitumiczne). Istotne jest sprawne odprowadzenie wody z dachu, co ochroni również elewację przed zniszczeniem. Kryje się zwykle dom w stanie surowym. Już na tym etapie trzeba uwzględnić grubość ocieplenia elewacji, żeby odpowiednio ukształtować rury spustowe i obróbki blacharskie na przykład na styku ścian z dobudowanym z boku garażem.
Zobacz też: Domy do 70 m2 bez pozwolenia - zdjęcia. Zobacz najlepsze projekty z kolekcji Muratora
Autor: Katalog Murator Projekty
U góry po lewej: Projekt Malutki dr-S, autor - Tomasz Sobieszuk. Po prawej: Projekt Przejrzysty - wariant III; autor - arch. Przemysław Biryło. Na dole po lewej: Projekt Ada z garażem 1-st. [A]; autor - Tomasz Pisaniak. Po prawej: Projekt Rezolutny C1N; autorka - arch. Katarzyna Słupeczańska.