Kraspedia kulista (Craspedia globosa) – ciekawa roślina na rabaty. Uprawa, pielęgnacja i zastosowanie kraspedii

2022-07-29 8:00
Kraspedia
Autor: GettyImages Kraspedia kulista to gatunek o dużym, niewykorzystywanym potencjale. Ze względu na mało rozpowszechnioną uprawę nadaje ogrodowi oryginalności

Kraspedia kulista (Craspedia globosa) to oryginalna roślina roczna wytwarzająca kuliste, żółte kwiatostany. Jest dobrą propozycją na rabaty i skalniaki. Nadaje im naturalny, nieco dziki, preriowy wygląd. Można ją też wykorzystywać na kwiat cięty. Jakie wymagania ma kraspedia i jak ją uprawiać?

Kraspedia kulista (Craspedia globosa, syn. Pycnosorus globosus) występuje naturalnie w Australii, Nowej Zelandii i Tasmanii. Jest przedstawicielem rodziny astrowatych (Asteraceae). Gatunek został po raz pierwszy opisany w 1867 roku przez George’a Benthama. Jakie są główne walory dekoracyjne kraspedii?

Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie

Kraspedia kulista – krótka charakterystyka gatunku

Kraspedia kulista to niewysoka roślina jednoroczna, osiągająca średnio 60-70 cm wysokości w czasie kwitnienia i do 20 cm przed kwitnieniem. Tworzy gęste,kępy, kojarzące się z kępami traw, złożone z równowąskich liści, które są ciemnozielone lub mają szarawy nalot. Kraspedia kwitnie od lipca aż do późnej jesieni (do przymrozków). Kwiatostany wyrastają na szczycie długich, nagich pędów. Mają kulisty, czasem nieco wydłużony kształt i średnicę dochodzącą do 3 cm. Składają się z drobnych, intensywnie żółtych kwiatów (w uproszczeniu). Jedna roślina tworzy od kilkunastu do kilkudziesięciu kwiatostanów.

Produkcja rozsady i główne wymagania kraspedii kulistej

  • Wysiew nasion kraspedii

W Polsce gatunek wciąż jest mało popularny i najłatwiej można dostać nasiona (np. w sklepach internetowych). Wysiewa się je w lutym i marcu w tunelu, inspekcie lub w pomieszczeniu. Zaleca się używać żyznego, próchniczego podłoża. Nasiona lekko wciska się w ziemię, bez przykrywania. Potrzebują światła do kiełkowania. W temperaturze pokojowej kiełkują po 10-12 dniach.

  • Produkcja rozsady kraspedii

Młode sadzonki zaleca się pikować i przesadzać do większych doniczek (najlepiej, gdy mają już kilka liści właściwych). Rośliny przenosi się na zewnątrz – na miejsce stałe – od drugiej dekady maja. Od początku miesiąca warto je hartować wystawiając w umiarkowanie ciepłe dni na kilka godzin. Prawidłowa rozstawa sadzenia wynosi 20x30 cm. Wybiera się słoneczne miejsca (wtedy kraspedia obficie kwitnie, a liście są atrakcyjniej wybarwione).

  • Podłoże dla kraspedii

Lubi podłoża piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie zasobne, ale jednocześnie przepuszczalne. Toleruje szeroki zakres pH (poza glebami silnie kwaśnymi). Nie znosi natomiast ujemnych temperatur.

Przeczytaj też:

Jak samodzielnie przygotować rozsadę kwiatów i warzyw do ogrody >>

Kraspedia
Autor: GettyImages Kraspeię warto suszyć i wykorzystywaćw suchych kompozycjach florystycznych

Kraspedia - podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

  • Podlewanie kraspedii. Podlewa się głównie młode egzemplarze (rozsadę i sadzonki kilka tygodniu po posadzeniu w gruncie). Podczas podlewania należy unikać moczenia liści.
  • Nawożenie kraspedii Stosowanie nawozów mineralnych nie jest konieczne. Można natomiast przez sadzeniem wymieszać podłoże z przefermentowanym kompostem.
  • Odchwaszczanie kraspedii. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnych jest odchwaszczanie.
  • Ściółkowanie kraspedii. Dobrze reaguje na ściółkowanie gleby. To ograniczy wzrost chwastów, a także wyparowywanie wody z gleby.

Roślina jest mało pracochłonna. W naturze porasta suche tereny i dość dobrze znosi krótkotrwałe okresy bezdeszczowej pogody. Gatunek nie jest podatny na choroby oraz szkodniki. Przekwitające kwiatostany można usuwać (to przedłuży kwitnienie) lub zostawić dla zbioru nasion.

Kraspedia
Autor: GettyImages Kraspedia nadaje się do obsadzania obrzeży (np. nawierzchni, trawnika) i ogrodów skalnych. Uprawiana w bardzo dużej ilości pozwoli zbudować niby-łąkę

Zastosowanie kraspedii w ogrodzie i nie tylko

Kraspedia kulista to gatunek o dużym, niewykorzystywanym potencjale. Ze względu na mało rozpowszechnioną uprawę nadaje ogrodowi oryginalności. Ma specyficzny, dziki wygląd, dzięki czemu świetnie sprawdza się na rabatach mieszanych. Można komponować ją z roślinami jednorocznymi, dwuletnimi, bylinami, a także trawami ozdobnymi. Ma małe wymagania, dlatego jest dobrą propozycją na działki letniskowe i ogródki ROD.

Nadaje się do obsadzania obrzeży (np. nawierzchni, trawnika) i ogrodów skalnych. Uprawiana w bardzo dużej ilości pozwoli zbudować niby-łąkę. Pasuje do ogrodów naturalistycznych, wiejskich, angielskich, nowoczesnych i preriowych. Jest cenna we wszelkich roślinnych aranżacjach z uwagi na długie kwitnienie. Można uprawiać ją w pojemnikach na balkonie oraz tarasie.

Przeczytaj też:

Rośliny na obwódki i obrzeża rabat: TOP 15 polecanych gatunków >>

Kraspedia
Autor: GettyImages  Kraspedia jest dobrą propozycją na rabaty i ogrody skalne. Można uprawiać ją w pojemnikach na balkonie oraz tarasie

Kraspedia kulista w bukietach i dekoracjach

Dodatkowo kraspedia kulista jest cennym gatunkiem wykorzystywanym na kwiat cięty. Długo utrzymuje świeżość w wazonie (do dwóch tygodni). Warto ją także suszyć i używać w suchych kompozycjach florystycznych. Atrakcyjnie komponuje się m.in. z zatrwianem oraz gipsówką.

Przeczytaj też:

Kwiaty w wazonie. Jak przedłużyć świeżość ciętych kwiatów >>

Kraspedia
Autor: GettyImages Kraspedia kulista jest cennym gatunkiem wykorzystywanym na kwiat cięty. Długo utrzymuje świeżość w wazonie
pamiętaj

Kraspedia kulista jest wciąż rzadko spotykana w polskich ogrodach. Pewnym ograniczeniem jest jej sezonowość (brak mrozoodporności). Trzeba wysiewać ją (produkować rozsadę) corocznie. Co sezon potrzebuje więc czasu na zagęszczenie kęp. Jeśli jednak zaakceptuje się te mankamenty, gatunek jest cennym uzupełnieniem dla nasadzeń kwietnych w ogrodzie.

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają