Jak się pozbyć misecznika cytrusowca ze storczyka? Sposoby podaje ekspert

2024-12-03 9:45

Storczyki zostały zaatakowane przez misecznika cytrusowca (tak sądzę).  Chciałabym zwalczyć misecznika oraz grzyby, dokonać również przesadzenia roślin do nowego podłoża. Proszę o pomoc. Storczyki są w fazie kwitnienia. Pyta nasza czytelniczka.

Misecznik cytrusowiec
Autor: GettyImages Misecznik cytrusowiec

Spis treści

  1. Jakie są przyczyny problemów ze storczykiem?
  2. Miseczniki na storczykach
  3. Jak się pozbyć misecznika cytrusowca ze storczyka?

Jakie są przyczyny problemów ze storczykiem?

Problemy ze storczykami bardzo często wynikają z niewłaściwej pielęgnacji roślin i nieodpowiednich warunków ich uprawy. Przykładowo: w pomieszczeniach ogrzewanych w dużej mierze powodem problemów jest suche powietrze. Storczyki preferują warunki szklarniowe, czyli wysoką wilgotność powietrza, a to jest raczej trudne do spełnienia w domu. Pozostaje częste, nawet codzienne zraszanie roślin oraz zainstalowanie nawilżaczy. Storczyki źle reagują także na nadmiar wody, zbyt intensywne nawożenie, częste przesadzanie i niewłaściwą temperaturę uprawy. To podstawowe błędy popełniane w uprawie storczyków, a ich wynikiem mogą być choroby fizjologiczne albo zaatakowanie przez szkodniki.

Miseczniki na storczykach

Miseczniki (należące do czerwców) wytwarzają mocne, chitynowe pancerze, które chronią je przed czynnikami zewnętrznymi. Mają charakterystyczne, płytkowate ciała. Żerują na dolnej stronie liści i na pędach. Często atakują storczyki, ale także także palmy, jukki i draceny.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Jak się pozbyć misecznika cytrusowca ze storczyka?

Na misecznika cytrusowca jest wiele środków w każdym sklepie ogrodniczym. Zanim Pani je kupi, można próbować mechanicznie usuwać te szkodniki, na przykład wacikiem namoczonym w denaturacie, z niewielką ilością detergentu. Problemem jest to, że są one mocno przytwierdzone po liści i takie usuwanie może doprowadzić do rozmazania szkodnika (jaj i młodych osobników) po liściach. Po każdym przetarciu należy zmieniać wacik. To dość trudna walka, więc jeżeli jest ich dużo polecam jednak oprysk środkami ochrony roślin.

Przy opryskach zawsze należy stosować się do instrukcji na opakowaniu i co bardzo ważne, powtórzyć zabieg po kilku dniach. Producenci zawsze o tym piszą na opakowaniach.

Na choroby grzybowe też jest mnóstwo środków. Ale nie pisze Pani gdzie te grzyby się pojawiają. Czy wyrastają z podłoża (kapeluszowe nie są groźne, ale świadczą o zbyt zleżałym podłożu), czy w postaci zmian na liściach lub kwiatach.

Jeżeli podłoże nie jest zbyt rozłożone (miałkie) to z przesadzeniem storczyka można się wstrzymać do okresu po przekwitnięciu. Jeżeli jednak podłoże jest zleżałe to można przesadzać nawet w fazie kwitnienia, o ile zrobi się to delikatnie.

Przeczytaj też jak prawidłowo podlewać storczyki.

Murator Google News
Autor:

Inne porady tego eksperta

Problemy ze storczykami - najczęstsze błędy w pielęgnacji storczyków [WIDEO]
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór technologii tarasów naziemnych. Co i w jakich sytuacjach wybrać, taras masywny czy lekki? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie