Jak pielęgnować storczyk Phalaenopsis mini posadzony w mchu [Porada eksperta]

2018-11-29 12:21

Witam, właśnie kupiłem Phalaenopsis mini. Z tego co widzę, jest posadzony w sphagnum z mchem. Podlałem go od razu, gdyż był bardzo zasuszony i delikatnie spryskałem wodą, aby zwiększyć wilgotność. Proszę o radę, jak pielęgnować tego malucha. Stoi on na szafce w odległości 30 cm od wschodniego okna. Jak często i jak obficie go podlewać? Martwią mnie trochę wyschnięte korzenie powietrzne. Proszę o pomoc i dobre rady!

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Opieka nad miniaturką jest taka sama jak przy innych storczykach Phalaenopsis (http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html). Sphagnum to mech torfowiec. Często takie "malizny" są w nim sadzone. Wymaga to jednak wyczucia przy podlewaniu, ponieważ ten mech długo wysycha i jest niebezpieczeństwo zagniwania korzeni. Przy braku tego wyczucia lepiej roślinkę od razu przesadzić do podłoża korowego (średnio drobnego). Można to zrobić nawet w fazie kwitnienia, tylko ostrożnie. Jeżeli na razie pozostanie w sphagnum, to powinno ono być wilgotne, ale nie mokre. Nie można dopuścić do jego zupełnego wyschnięcia. Jak często konieczne będzie podlewania zależy od temperatury i wilgotności otoczenia, nie ma określonego przedziału czasu. Czasem wysycha w 3 dni, czasem w 10 - trzeba obserwować.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.