Cambria: żółknięcie liści [Porada eksperta]

2018-12-07 13:08

Witam, u mojej Cambrii końcówki liści zaczęły się przebarwiać i brązowieć. Co jest tego przyczyną? Czy mam je odciąć? Ponadto na liściach są czarne plamki, podejrzewam że to normalne. Proszę o pomoc, w jaki sposób obciąć kawałek liścia, by nie uszkodzić rośliny. Cambria wypuszcza teraz nowy pęd. Podobny problem z końcówkami liści wystąpił u Cymbidium, z tym że po ich odcięciu końcówki są teraz czarne. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Zasychanie końcówek liści storczyka może być spowodowane zbyt wysoką temperaturą i za niską wilgotnością powietrza. Jeżeli są to suche końcówki, to można po prostu wykruszyć, oberwać, można tak zostawić bądź obciąć wysterylizowanym narzędziem. Czarne plamki na liściach Cambrii to najczęściej efekt zamgławiania lub opryskiwania zimą, a te rośliny tego nie lubią. Czernienie końcówek po obcięciu może być wynikiem zakażenia spowodowanym przez obcinanie niewysterylizowanym narzędziem.

Inne porady tego eksperta