Uprawa storczyków w domu: jak utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza

2020-12-30 14:34 Opracowanie: redakcja serwisu
spryskiwanie storczyka
Autor: www.thinkstockphotos.com

W uprawie storczyków w domu konieczne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Zobacz film, by poznać wymagania storczyków co do wilgotności powietrza i sposoby na utrzymanie właściwej wilgotności powietrza w uprawie storczyków w domu.

Jedną z istotnych elementów pielęgnacji storczyków uprawianych w domu jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza, mierzonej za pomocą wilgotnościomierza ustawionego między roślinami.

Nie wszystkie storczyki mają takie same wymagania dotyczące optymalnej do wzrostu wilgotności powietrza, jednak większość gatunków storczyków uprawianych w naszych preferuje wilgotność na poziomie 80-90 proc. Są również storczyki, które lubią prawie 100-procentową wilgotność, ale tych raczej nie uprawia się w domach.

Uprawa storczyków w domu: okres spoczynku, podlewanie, nawożenie

Sposoby utrzymania właściwej wilgotności powietrza w uprawie storczyków

Najprostszym sposobem utrzymania wilgotności powietrza w domu jest stosowanie nawilżacza powietrza. Urządzenie należy ustawić w pobliżu storczyków i wyregulować strumień pary wodnej na prawie niewidoczny. Gdy pracuje nawilżacz, dobrze na oknie powiesić wentylator, aby wymusić ruch powietrza - zapobiegnie to zagniwaniu roślin.

Innym sposobem zwiększenia wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym są storczyki jest zawieszenie na kaloryferach specjalnych pojemników wypełnionych wodą - woda parując zwiększa wilgotność powietrza.

Pielęgnacja storczyków w domu: temperatura, światło, podłoże

Kolejny sposób to ustawienie doniczek z roślinami na tacach wypełnionych keramzytem zalanym wodą. Można też doniczkę ze storczykiem wstawić do wysokiego pojemnika wypełnionego wodą, ale w ten sposób, aby sama doniczka nie był w wodzie zanurzona.

Pamiętajmy, że większą uwagę na odpowiednia wilgotność powietrza należy zwrócić w przypadku storczyków, które rosną nie w podłożu w doniczce, ale na podkładkach z kory, na korku czy uprawianych w sphagnum - te rośliny potrzebują większej wilgotności powietrza.

>>Przeczytaj też: Choroby storczyków – rozpoznawanie i zwalczanie. Na co chorują storczyki i jak je leczyć?

Czy można spryskiwać storczyki wodą?

Spryskiwanie storczyków wodą pomaga tylko na chwilę, więc nie jest to efektywny sposób zwiększania wilgotności powietrza. Poza tym młode przyrosty wielu roślin są wrażliwe na spryskiwanie i mogą zagniwać.

Jak utrzymać właściwą wilgotność powietrza w domowej uprawie storczyków [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE