Storczyk Dendrobium - liście się nie rozwijają [Porada eksperta]

2019-02-11 13:22

W lipcu dostałam w prezencie storczyk Dendrobium. Po kilku miesiącach zgubił piękne kwiaty. Wypuścił kilka liści, ale niektóre z nich nie rozwinęły się do końca - stanęły w miejscu i nie rosną dalej. Niestety na niektórych starych liściach pojawiły się brązowe plamy, inne pożółkły i opadły. Co mu dolega i jak można temu zaradzić? Kwiat jest w białej, nieprzezroczystej doniczce. Stoi na parapecie od strony zachodniej razem ze storczykami Phalaenopsis, które są w dobrej kondycji.

Dendrobium
Autor: GettyImages
Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Dendrobium typu nobile ma zupełnie inne wymagania niż Phalaenopsis. Umieszczenie tych roślin w jednym miejscu jest błędem. Dendrobium w okresie zimowym wymaga suchego, chłodnego spoczynku, czyli niskich temperatur (ok. 12 st. C), bardzo jasnego stanowiska i praktycznie zaprzestania podlewania do momentu pojawienia się pąków kwiatowych, ale zapewnienia wysokiej wilgotności powietrza. O niskiej wilgotności otoczenia świadczą chociażby zwinięte harmonijkowo liście.

Opadanie starszych liści u Dendrobium jest najzupełniej normalne. Obawiam się, że brak takiego suchego, chłodnego spoczynku spowoduje, że w tym roku już nie zakwitnie. Ale przede wszystkim proszę się postarać o zwiększenie wilgotności otoczenia. Jeżeli roślina była podlewana, to już teraz wymuszenie spoczynku raczej niczego nie zmieni. Więcej o uprawie storczyków z rodzaju Dendrobium można znaleźć w "Przewodniku dla Początkujących": http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html

Inne porady tego eksperta