Czy mój storczyk zdziczał? [Porada eksperta]

2018-12-06 14:12

Mam storczyka, który zamiast kwiatów na pędzie wypuszcza listki. Nie wiem co mam z tym zrobić? Czy powinnam obciąć ten pęd i czy on jeszcze normalnie zakwitnie?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. To rośnie młoda roślinka, czyli keiki. Można próbować utrzymać tę młodą roślinkę, ale trzeba macierzystą mocniej zasilać. Aby oddzielić młodą roślinkę musi ona mieć przynajmniej 3-4 korzonki o długości 4-5 cm każdy. Wtedy obcina się kawałek starego pędu z młodą roślinką i sadzi do małej doniczki. Jeżeli nie chce Pani nowej roślinki, to można obciąć stary pęd kwiatowy. Stary pęd już raczej nie wyda nowych kwiatów, choć czasem się zdarza, że wypuszcza jeszcze z niższych węzłów odgałęzienie. Zasadniczo keiki to błąd w uprawie, bo jest to miejsce, z którego powinien wybić pąk kwiatowy, ale często się zdarza, że popularne hybrydy tak właśnie się zachowują.

Inne porady tego eksperta