Storczyk zrzuca liście: co robić? [Porada eksperta]

2018-12-06 13:29

Storczyk, którego mam od trzech lat zaczął zrzucać liście. Do tej pory rósł ładnie, wypuszczał dużo nowych liści, wypuścił pęd kwiatowy. Niestety, ostatnio dolne liście zaczęły żółknąć od podstawy i odpadać. Korzenie są jędrne, ale bladozielone, niektóre żółte. Storczyk raczej nie został zalany (podlewam po przeschnięciu podłoża, sprawdzam korzenie). Nie znalazłam też szkodników. W ciągu miesiąca kwiat zrzucił pięć liści. O czym to może świadczyć?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Phalaenopsis zwykle utrzymuje 4-5 liści, skoro więc wyrosły nowe, to dolne mają prawo odpadać. Roślina wyciąga z nich wszystkie potrzebne składniki, dlatego żółkną i z czasem odpadają same lub przy lekkim pociągnięciu. Proszę ich nie obrywać na siłę, ani nie odcinać. Żółte korzenie prawdopodobnie są w środku doniczki, żółtawy kolor mogą też mieć powietrzne korzenie na zewnątrz, na których mogły się osadzić sole mineralne. Prawidłowy kolor wilgotnego korzenia to zielony, a srebrzystobiały świadczy o konieczności podlania.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.