Marszczące się pseudobulwy Dendrobium [Porada eksperta]

2021-05-11 8:14
Dendrobium
Autor: Konrad Kalbarczyk Storczyk Dendrobium

Kupiłam kwitnące Dendrobium typu nobile. Na pierwszy rzut oka roślina była posadzona w drobną korę, ale gdy wyjęłam ją z doniczki, to korzenie odchodzące od trzonu były oplecione mchem (tworzyły taki jakby koszyczek). Po podlaniu mech pozostaje mokry, natomiast kora szybko przesycha i nie wiedziałam kiedy drugi raz podlać roślinę. Wyjęłam storczyka z doniczki, usunęłam mech i wtedy kwitnące pseudobulwy pomarszczyły się. Zrobiłam tak, bo bałam się, że korzenie oplecione mchem zgniją. Jak należy postąpić po zakupie tak posadzonego storczyka?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Producenci często sadzą w ten sposób, bo to im ułatwia uprawę. Takie rośliny po zakupie powinno się jednak przeglądać dogłębnie i ewentualnie usuwać mech, bo trzeba mieć dużą wprawę w uprawianiu roślin w mchu. Pseudobulwy dostają mniej wody i dlatego mogły się pomarszczyć. Ale u tego typu dendrobium to jest też normalne zjawisko. Stare pseudobulwy marszczą się, bo wyrastające młode przyrosty z nich wyciągają soki i tak ma być. Tych starych dopóki są zielone proszę nie usuwać!

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.