Storczyk: liście na starym pędzie [Porada eksperta]

2018-12-06 14:47

Mój storczyk od półtora roku jeszcze nie zakwitł. Na starym pędzie puścił liście oraz jakieś pędy. Do końca nie wiem co to jest. Czy jest możliwe, że z tego wypuści kwiat?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. To rośnie keiki, czyli młoda roślinka, może też kiedyś zakwitnąć. Teraz trzeba roślinę (o ile chce się zachować keiki) odżywiać podwójnie, a keiki można będzie oddzielić, gdy będzie miało 4-5 korzonków o długości około 5 cm każdy. Odcina się wtedy keiki z kawałeczkami pędu z obu stron i sadzi do małej doniczki. Generalnie keiki to błąd w uprawie, bo z tego miejsca powinien wybić pąk kwiatowy, ale z hybrydami często tak bywa. Brak kwitnienia u matecznej rośliny oznacza, że jest jej za dobrze, pewnie też za dużo azotu w nawozie. Aby zakwitła trzeba ją "zestresować", czyli na okres przynajmniej 6 tygodni przenieść do trochę chłodniejszego miejsca (około 19 stopni Celsjusza) ale jasnego, bardziej przesuszać i zastosować nawóz z większą dawką fosforu. Po takim okresie "stresowania" powinien pojawić się pęd kwiatowy i wtedy przenosi się Phalaenopsis znowu do ciepłego miejsca. Proszę też poczytać "Przewodnik dla Początkujących: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html

Inne porady tego eksperta