Dlaczego liście alokazji żółkną i usychają? Zapytaliśmy eksperta o przyczyny

2024-11-04 11:47

Mam problem z alokazją 'Polly'. Gdy ją kupiłam, miała 6-7 pięknych, dużych i małych liści. Około miesiąc temu te największe, najstarsze zaczęły zasychać i wyrastały nowe liście i wtedy te nowe, jeszcze nierozwinięte zaczęły żółknąć i usychać. Teraz nawet z tymi małymi tak się dzieje. Co to może być? Dodam, że przesadziłam ją do nowej ziemi. Pyta nasza czytelniczka.

Problemy z alokazją
Autor: GettyImages Dlaczego zasychają liście alokazji?

Spis treści

  1. Jak wygląda alokazja?
  2. Dlaczego liście alokazji żółkną i usychają?
  3. Jakie wymagania ma alokazja?
  4. Jak dbać o alokazję?

Jak wygląda alokazja?

Alokazja w uprawie doniczkowej zwykle nie przekracza 50-60 cm. Największą ozdobą alokazji są wyrastające na wzniesionych, sztywnych ogonkach duże, szerokie, strzałkowate liście, których blaszka z wierzchu jest lekko pofalowana między nerwami, błyszcząca, ciemnozielona i pokryta jasnozielonym lub kremowym deseniem nerwów, natomiast od spodu bordowofioletowa.

Mniejszą ozdobą rośliny są natomiast kwiaty. Podobnie jak u innych gatunków z rodziny obrazkowatych, do której alokazja należy, mają postać skórzastej pochewki otaczającej wzniesioną kolbę. Pochewka jest zielonkawa i nie całkiem rozwinięta, a kolba kremowa, ale kwiat nie jest tak ozdobny jak np. u skrzydłokwiatów, dlatego lepiej go usuwać, aby roślina bez potrzeby nie traciła sił na jego utrzymanie.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Dlaczego liście alokazji żółkną i usychają?

Przyczyną żółknięcia liści alokazji może być szok związany z przeniesieniem z warunków szklarniowych/kwiaciarnianych do mieszkania z centralnym ogrzewaniem. Mogą też dokuczać jej szkodniki, ale tu należałoby sprawdzić stan liści, korzeni, podłoża i poszukać “sprawców”. Przy zbyt suchym powietrzu na liściach mogą pojawić się czasem przędziorki.

Przyczyną tego, że liście alokazji żółkną i usychają mogą też być błędy w pielęgnacji rośliny: zbyt dużo światła, zimne przeciągi, niska temperatura, suche powietrze oraz zbyt wilgotne lub zbyt suche podłoże. Jeśli nie zaspokoimy jej wymagań, liście zaczną zasychać i opadać z rośliny.

Jakie wymagania ma alokazja?

Alokazja wymaga stanowiska jasnego (znosi też lekkie zacienienie), ale może być narażona na bezpośrednie nasłonecznienie, bo liście ulegną poparzeniu. Potrzebuje dużo ciepła przez cały rok. Latem temperatura otoczenia powinna wynosić ponad 20 st.C, natomiast zimą nie może spadać poniżej 18 st.C (także nocą).

Podłoże musi być żyzne, próchniczne, przepuszczalne i lekko kwaśne. Powinno też być stale lekko wilgotne, ale należy pamiętać, że roślina ta nie znosi stagnującej wody. Trzeba dbać, aby jej nie zalewać ani nie przesuszać. W okresie zimowym trzeba podlewanie nieco ograniczyć. Na dnie doniczki koniecznie musi znaleźć się drenaż (najlepiej z keramzytu). Dzięki temu korzenie będą dobrze napowietrzone, a nadmiar wody będzie spływał do podstawki (po 15-20 minutach po podlaniu rośliny wodę należy wylać).

Jak dbać o alokazję?

Alokazja wymaga też wysokiej wilgotności powietrza, co jest trudne do uzyskania w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem. Dlatego należy ją zraszać miękką wodą (przegotowaną lub odstaną, można też używać deszczówki). Dobrym rozwiązaniem jest zamgławianie (można ustawić obok nawilżacz powietrza lub zamgławiacz). Korzystnie działa też ustawienie alokazji na podstawce wypełnionej kamykami lub keramzytem oraz wodą w takiej ilości, aby dno doniczki się z nią nie stykało.

Alokazję przesadza się wtedy, gdy korzenie wypełnią doniczkę, a starszym dużym roślinom najlepiej wymieniać tylko wierzchnią warstwę podłoża. W okresie bujnego wzrostu (od kwietnia do wrzesnia) alokazja wymaga regularnego nawożenia, ale nie częściej, niż co 14 dni nawozem wieloskładnikowym. Nadmiar nawozu może negatywnie wpływać na tę roślinę.

Przeczytaj też: Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe? Co zrobić, gdy przesuszymy domową roślinę?

Inne porady tego eksperta

Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku prowadzący zetrą się o kwestię balkonu. Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają