Spis treści
Jak wygląda nolina?
Nolina ma efektowny wygląd – tworzy gruby pękaty pień rozszerzający się u dołu (magazyn wody). Na jego szczycie znajduje się kępa „dracenowatych” liści, przypominających pióropusz. Zwykle dorasta do 70-120 cm wysokości. Może osiągać potężniejsze rozmiary, ale dopiero po wielu, nawet kilkudziesięciu latach. Wzrost jest wolny.

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
W jaką ziemię posadzić nolinę?
Podłoże dla noliny powinno zawierać niewiele torfu, bo zatrzymuje on wodę, a tego ta roślina nie lubi. W gotowych podłożach jest torfu zazwyczaj sporo, ale można wymieszać takie ze sklepu z drobnym żwirem akwarystycznym lub grubym piaskiem (przepłukanym) w proporcjach 1:1. Najprościej jednak użyć podłoża dla dracen polecanego też dla innych gatunków, w tym noliny. Takie podłoża są dostępne w sklepach i centrach ogrodniczych.
Jaka doniczka dla noliny?
Donice dla noliny nie muszą być wysokie. Często noliny umieszcza się w niskich, ale szerokich pojemnikach przypominających misy. Na dnie trzeba usypać przynajmniej kilkucentymetrową warstwę drenażu.
Co posadzić w doniczce głowie? Jakie kwiaty do doniczki w kształcie głowy?
Jak nawozić nolinę?
Nawożenie noliny stosuje się rzadko. Zwykle wystarczy co 3-4 tygodnie od wiosny do lata. Ważne, aby dawki nawozów były małe. Aby ograniczyć ryzyko przenawożenia, można używać „delikatnych” nawozów dla kaktusów i sukulentów, bądź storczyków. Stosuje się nawozy o niskiej zawartości azotu.
Przeczytaj też: Domowe nawozy do roślin doniczkowych
Inne porady tego eksperta
