Źródełko w ogrodzie - jak zrobić ogrodowe źródełko

2022-01-27 14:03
Źródełko ogrodowe
Autor: GettyImages Źródełko to znakomity pomysł na stworzenie wodnego elementu w małym ogrodzie

Źródełko w ogrodzie doda uroku i co ważne jest łatwe do zrobienia. Na małej działce zamiast oczka wodnego lepsze jest źródełko. Może być nawet ozdobą tarasu.

Trudno o atrakcyjniejszy element wystroju ogrodu niż woda w ruchu. Nie tylko ożywia otoczenie, ale też poprawia mikroklimat w nim panujący, bo nawilża powietrze. I co ważne – jeśli zdecydujemy się na wodę w wersji niewielkiego źródełka, łatwo je zrobić samodzielnie.

Budowa źródełka w ogrodzie jest tak prosta, że może je zrobić każdy. Składa się ono z mocnego pojemnika, pompy i ozdobnego elementu (misy, rzeźby, przewierconego kamienia, młyńskiego koła), po którym sączy się woda. W wersji uproszczonej nie ma nawet tej ozdoby – woda wypływa z dyszy fontannowej połączonej z pompą i znika pod warstwą żwiru, spływając do pojemnika.

Źródełko w ogrodzie - jak zrobić?

W sprzedaży są gotowe zestawy zawierające zbiornik o pojemności kilkudziesięciu litrów z mocną pokrywą, w której znajdują się otwory umożliwiające swobodny przepływ wody. W komplecie jest pompa z dyszą fontanny. Niekiedy pokrywy pojemników są dzielone – można uchylić jedną część, żeby dostać się do wnętrza w celu konserwacji pompy lub sprawdzenia poziomu wody.

Na zbiornik wodny można przeznaczyć pojemnik z twardego tworzywa sztucznego, a pokrywę zrobić ze stalowego rusztu – nadaje się do tego metalowa wycieraczka. Jeżeli ozdobny wodotrysk jest ciężki (na przykład z kamienia), ruszt na zbiornik warto zrobić z dwóch części. W czasie konserwacji źródełka wystarczy wyjąć jedną, bez konieczności przesuwania ciężkiej ozdoby.

Pompa do źródełka zależy od wielkości źródełka. Dla małych zdrojów, w których woda wypływa wprost z dyszy fontannowej, a nie jest tłoczona rurką przez przewiercony kamień czy rzeźbę, wystarczy taka o wydajności 500-700 l/h. Pompa zasilająca ozdobny wodotrysk musi mieć wydajności 1500-3000 l/h.

Przeczytaj też: Ściany wodne w ogrodzie – nowoczesne dekoracje wodne >>>

Źródełko tryskające z kamienia

Źródełko tryskające z kamienia jest idealnym rozwiązaniem dla właścicieli nawet bardzo małych ogrodów. Jego wykonanie jest proste.

 • W wykopanym dole umieszcza się pojemnik (plastikowy lub metalowy) sięgający kilka centymetrów poniżej krawędzi wykopu.
 • Brzeg wykopu (uformowany w kształcie leja) należy wyłożyć folią i jej końce włożyć do pojemnika.
 • Dół przykryć rusztem z nierdzewnych prętów metalowych, a na nim ułożyć kamień z przewierconym otworem, w którym umieszczony zostanie przewód wodny.
 • Pompa w źródełku powinna być ustawiona na podwyższeniu – nie zasysa zbierających się przy dnie zanieczyszczeń.

Zamiast kamienia można wykorzystać inny ozdobny element - w sprzedaży są gotowe rzeźby fontannowe, a także kule ceramiczne albo ze sztucznego tworzywa. Często są również stosowane stare młyńskie koła, które najbardziej pasują do ogrodów urządzonych w wiejskim stylu.

Wodopój
Autor: Katarzyna Józefowicz Wodopój, czyli źródełko przy ścianie

Źródełko przy ścianie

Rodzajem źródełka ogrodowego jest umieszczony przy ścianie wodopój. Pozwala zaaranżować wnętrze ogrodowe w specyficznym, nostalgicznym klimacie. Obudowę wodopojów można bez trudu kupić w wielu centrach ogrodniczych, w odlewniach żeliwa, a nawet – jeśli ceni się przedmioty zabytkowe – wyszperać na targu staroci albo w składnicy złomu. Także te współcześnie produkowane nawiązują do tradycyjnych wzorów.

Konstrukcja wodopoju jest dość prosta. Woda krąży w obiegu zamkniętym podnoszona ze zbiornika pompą. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na parametr zwany wysokością tłoczenia (podnoszenia wody). Wartość ta powinna być o 30-50% większa niż wymagana. Woda płynie do otworu wylotowego w ozdobnym elemencie przewodami z tworzywa sztucznego o średnicy 0,5 cala i przelewając się z misy, wraca do zbiornika. Poziome odcinki przewodu wodnego oraz instalacja elektryczna są poprowadzone w spoinach muru, natomiast odcinek pionowy ukryto pod kratą na murze.

Przeczytaj też: Pnącza na ściany. Czy warto pnączami pokryć elewację budynku? >>>

Źródełko w ogrodzie
Autor: GettyImages Źródełko w ogrodzie urządzonym w stylu japońskim

Źródełko w ogrodzie japońskim

Źródełko z wodą sączącą się z bambusowych tyczek wprost do kamiennej misy i spływającą łagodnie po jej ściankach można bardzo często zobaczyć w japońskich ogrodach. Małe, bezpretensjonalne i naturalne – świetnie wpisuje się także w przestrzeń rodzimych ogrodów. Jeśli chcesz mieć ogród w stylu japońskim, takie źródełko doskonale nadaje się na niewielkie działki, gdzie nie ma miejsca na stawy, sadzawki i inne skomplikowane układy wodne.

Woda w źródełku krąży w układzie zamkniętym. Tłoczona jest pompą z ukrytego w ziemi zbiornika (może to być beczka z metalu lub tworzywa sztucznego) do bambusowej tyczki, której koniec zakopany jest w ziemi. Wybierając pompę, należy dostosować jej wydajność (mierzoną w litrach wody tłoczonej przez pompę w ciągu godziny) do wielkości układu wodnego. Jeśli w źródełku krąży nie więcej niż 2000 l wody, pompa powinna mieć wydajność co najmniej 1500 l na godzinę. Przy wyborze pompy bardzo istotna jest również wysokość, na jaką ma być tłoczona woda (tak zwana maksymalna wysokość podnoszenia wody, podawana jest ona w metrach). Wokół misy formuje się zagłębienie, wykłada je folią i przykrywa kamieniami. Dzięki temu woda nie wsiąka w grunt, lecz spływa do zakopanego w nim zbiornika. Jest on z góry przykryty mocną metalową kratą mogącą wytrzymać ciężar człowieka i zasłonięty kamieniami.

W sąsiedztwie źródełka w ogrodzie w stylu japońskim warto posadzić „japońskie” rośliny. Powstanie w ten sposób kameralny zakątek ogrodowy w orientalnym stylu. Będą tu pasowały np. azalie, bukszpany, forsycje, klony palmowe, magnolie, miłorzęby, różaneczniki, śliwy ozdobne, wiśnie ozdobne, kosaćce syberyjskie, liliowce, języczki, miskanty, naparstnice, paprocie i tawułki.

Przeczytaj też: Ogród w cieniu: jak urządzić ogród w zacienionych miejscach >>>

  Dobre rady

  Gdy budujesz źródełko w ogrodzie...

  • zamiast dyszy fontannowej do pompy można podłączyć rurkę z tworzywa sztucznego i poprowadzić ją przez przewiercony kamień, rzeźbę fontannową czy ceramiczną kulę,
  • średnica ozdobnego elementu, po którym spływa woda, musi być mniejsza niż średnica pojemnika. Dzięki temu woda nie będzie się wychlapywała poza jego krawędzie,
  • przewód elektryczny pompy należy osłonić peszlem. Można go zamaskować pod warstwą żwiru i kamieni,
  • latem trzeba regularnie dolewać wody, bo dość szybko paruje, i co jakiś czas (zgodnie z zaleceniami producenta) czyścić filtr. Zależnie od tego, jakiego typu jest pompa, można ją zostawić na zimę w zbiorniku lub nie.
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE