Zasady urządzania małego ogrodu
Jak urządzić mały ogród? Czy jest możliwe urządzenie ładnego, kameralnego i funkcjonalnego ogrodu na małej powierzchni? Zasady urządzania małego ogrodu - poradnik.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Piękny ogród można założyć nawet na małej powierzchni
W małym ogrodzie dominującym elementem jest często ogrodzenie. Masywne i wysokie optycznie zmniejsza działkę. Można temu zapobiec, ukrywając je na przykład za roślinami. Po pierwsze, nie będzie przytłaczało, po drugie, brak wyraźnej granicy sprawi, że ogród rozrośnie się, bo nie będzie wiadomo, gdzie tak naprawdę się kończy. Jeżeli otoczenie działki jest atrakcyjne (na przykład las, łąka), można postawić ażurowy płot, żeby przyroda z zewnątrz "weszła" na posesję.
Ogrodzenie czy budynek sąsiada można też potraktować jako ramy ogrodu, podobnie jak ściany w pokoju. Umiejętnie zagospodarowane, zsynchronizowane kolorystycznie z resztą działki staną się dobrym tłem kompozycji. Dobrze, jeśli dom i ogród tworzą całość. Połączenie strefy wewnętrznej i zewnętrznej budynku, na przykład przez użycie podobnych materiałów czy zastosowanie tych samych barw (szczególnie nawierzchni), daje złudzenie jednej rozległej przestrzeni.
W małym ogrodzie maksymalnie wykorzystajmy przestrzeń
Mały ogród możemy potraktować jak salon na świeżym powietrzu i urządzić go podobnie, jak pokój w domu, meblując elementami małej architektury oraz roślinami. Ważna jest konsekwencja działania.Nie należy stosować zbyt wielu elementów i kolorów, bo może powstać wrażenie zagracenia. Na małej przestrzeni istotny jest każdy skrawek terenu i przemyślane działanie, dlatego murek oporowy warto potraktować jako siedzisko, a ustronny zakamarek między boczną ścianą domu a ogrodzeniem przeznaczyć na miejsce wypoczynku. Ważna jest dbałość o detale - w małych ogrodach, gdzie wszystko jest oglądane z bliska, wszelkie niedociągnięcia są bardzo widoczne. Dotyczy to między innymi roślin, które muszą być zadbane i zdrowe. Czasami warto zrezygnować z trawnika. Jeżeli mamy dzieci, które bawią się w ogrodzie, utrzymanie trawy w dobrej formie jest trudne, a często niemożliwe. Zamiast darni można położyć nawierzchnię, która będzie pasowała do wystroju działki.
>>Przeczytaj też: Jak urządzić miejsce wypoczynku w małym ogrodzie [WIDEO]
W małym ogrodzie tworzymy złudzenia
Trawnik czy dróżka lekko zwężająca się od strony domu w kierunku granicy działki tworzą wrażenie głębi. Jednak ten zabieg zda egzamin tylko wówczas, jeżeli ogród będzie oglądany z jednej strony. Wrażenie oddalenia dają także skarpy usypane w kierunku ogrodzenia i obsadzone piętrowo roślinami. Przestrzeń dynamizuje i powiększa różnicowanie wysokości - zagłębienie terenu czy murek obsadzony roślinami. Skutecznym trikiem jest podzielenie ogrodu na wnętrza, na przykład poprzez kulisowanie go grupami krzewów i wysokich bylin lub kratami obrośniętymi pnączami. Ponieważ nie można objąć wzrokiem całej przestrzeni, wydaje się ona większa. By uniknąć wrażenia klaustrofobii, kolejne plany powinny się wyłaniać płynnie jeden zza drugiego.
Perspektywę można wydłużyć, ustawiając na krańcu działki przyciągający wzrok element: rzeźbę, zegar słoneczny, fontannę, roślinę o oryginalnym kształcie. Lustro zawieszone na ogrodzeniu stworzy iluzję przejścia do dalszych zakątków. Należy je zamontować tak, by zwielokrotniało najbardziej atrakcyjny fragment ogrodu. Ustawione pod odpowiednim kątem będzie też łapało promienie słońca i kierowało je do ocienionej części. Powierzchnię optycznie powiększy sadzawka, w której odbijają się rośliny i niebo.Polecane są jasne kolory, ponieważ rozświetlają i powiększają przestrzeń. Szczególne właściwości mają barwy zimne: szary, niebieski, fioletowy, które dają wrażenie oddalenia. Warto je zastosować w tle kompozycji. Z kolei pomarańcz, róż i czerwień umieszczone na granicy działki przybliżają ją.
>>Przeczytaj też: 5 propozycji zagospodarowania małego ogrodu
Wybieramy rośliny do małego ogrodu
Jakie rośliny najlepiej nadają się do małego ogrodu? Pielęgnacja małego ogrodu nie wymaga dużo czasu, można się więc pokusić o stworzenie wyrafinowanych i wymagających troskliwej opieki kompozycji kwietnych. Panuje w nim specyficzny mikroklimat - nie hulają tu mroźne wiatry, a zimą temperatura jest zwykle nieco wyższa niż na zewnątrz. To często wystarcza, żeby uprawiać wrażliwe rośliny. Na małej działce sprawdzają się przede wszystkim te o drobnym ulistnieniu oraz niewielkich, ale licznych kwiatach. Zabiegiem, który powiększa optycznie przestrzeń, jest umieszczenie roślin o większych liściach w pobliżu domu, a mniejszych na zamknięciu perspektywy. Godne polecenia są gatunki o liściach różniących się odcieniem i fakturą, z których można stworzyć subtelne kompozycje.
Rośliny architektoniczne (zwane też strukturalnymi, na przykład małe drzewa: klony palmowe i japońskie, niskie odmiany magnolii, ozdobne wiśnie, a także rośliny formowane i w dużych ozdobnych donicach) warto potraktować jako skupiający uwagę punkt aranżacji. Niezastąpione są pnącza. Zajmują mało miejsca i tworzą kipiące zielenią ściany, niektóre pięknie kwitną.