Naparstnica purpurowa – wymagania, pielęgnacja, zastosowanie w ogrodzie, najciekawsze odmiany

2016-06-27 11:53

Naparstnica purpurowa jest chętnie wykorzystywana do tworzenia rabat, w szczególności w ogrodach angielskich i wiejskich. Roślina ma nieduże wymagania i można ją polecić nawet osobom początkującym. Poznaj wymagania naparstnicy i dowiedz się, jak ją pielęgnować. Najciekawsze odmiany naparstnicy.

Naparstnica purpurowa (łac. Digitalis purpurea) należy do roślin dwuletnich, dorasta do 80-120 cm wysokości. Tworzy efektowne długie kwiatostany (grona), złożone z dzwonkowatych, purpurowych kwiatów. Najpierw rozwijają się najniższe kwiaty, następnie te położone coraz wyżej. Naparstnica kwitnie od czerwca do września.

Oprócz standardowego gatunku warto uprawiać także odmiany naparstnicy. Na szczególną uwagę zasługują:

  • 'Alba' – naparstnica o kwiatach białych,
  • 'Lavender Camelot' – naparstnica o kwiatach różowych,
  • 'Camelot Rose' - naparstnica  o kwiatach różowych z czerwonymi plamami.

Naparstnica purpurowa: wymagania i uprawa

Naparstnice najlepiej uprawiać w miejscach słonecznych lub częściowo zacienionych, wtedy najobficiej kwitną. Lubią podłoża żyzne, przepuszczalne o szerokim zakresie pH. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, ale nie ustawicznie zalewana. Nasiona zaleca się siać w maju lub czerwcu. Młode siewki wymagają regularnego podlewania. Starsze okazy naparstnicy są dość odporne na suszę. Naparstnica purpurowa dobrze reaguje na nawożenie organiczne (np. obornikiem). Rabaty warto ściółkować, aby ograniczyć zachwaszczenie i wyparowywanie wody z gleby. Czasem naparstnica jest atakowana przez mszyce i porażana przez choroby grzybowe roślin. Profilaktycznie można opryskiwać ją ekologicznymi gnojówkami (pokrzywa, skrzyp, wrotycz, czosnek). Czasem naparstnica – np. posadzona na terenie otwartym – wymaga palikowania. Dobrze znosi mróz i często rozmnaża się z samosiewu.

Naparstnica purpurowa: zastosowanie w ogrodzie

Naparstnicę warto wykorzystać to tworzenia średnich i wysokich rabat kwiatowych. Ponadto naparstnica dobrze wygląda uprawiana na tle muru, ogrodzenia lub ściany. To gatunek w szczególności zalecany do ogrodów wiejskich oraz ogrodów angielskich. Nadaje się na kwiat cięty. Jest szeroko wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym. Działa m.in. na serce. Jest zbyt silna (naparstnicę traktuje się jako gatunek trujący), dlatego leków nie można sporządzać samemu.

Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE