Wiśnia piłkowana – kwitnące drzewo. Jak uprawiać wiśnię piłkowaną w ogrodzie

2019-05-16 13:48
Wiśnia piłkowana
Autor: GettyImages Wiśnia piłkowana wiosną jest dosłownie obsypana kwiatami

Wiśnia piłkowana, znana też jako wiśnia japońska, to niewielkie drzewo uprawiane głównie ze względu na obfite, wręcz spektakularne, wiosenne kwitnienie. Aby uprawiać wiśnię piłkowaną w ogrodzie trzeba spełnić jej wymagania dotyczące stanowiska, podłoża i zabiegów pielęgnacyjnych. Dowiedz się jak uprawiać wiśnię piłkowaną w ogrodzie.

Wiśnia piłkowana (łac. Prunus serrulata) należy do rodziny różowatych (Rosacae). Pochodzi z Dalekiego Wschodu – spotyka się ją m.in. w Japonii (nie bez powodu Japonia jest nazywana Krajem Kwitnącej Wiśni) i Chinach. Drzewo osiąga do 10 m wysokości (zależy od odmiany), ma eliptyczne liście o piłkowanych brzegach.

Wiśnia piłkowana kwitnie w kwietniu i maju (rzadziej w czerwcu), jeszcze przed pełnym rozwojem liści. Kwiaty są pełne, różowe, pomponowate, średnicy 3-4 cm, zebrane po kilka w kwiatostanie. Większość odmian wiśni piłkowanej nie zawiązuje owoców. Te nieliczne tworzą niewielkie pestkowce, trujące dla ludzi, za to jadalne dla ptaków (są ich przysmakiem).

>>Przeczytaj też:

Ciekawe odmiany wiśni piłkowanej

 • 'Kanzan'- to odmiana silnie rosnąca o szerokiej, odwrotnie stożkowanej koronie. Osiąga 6-8 m wysokości. Ma efektowne ciemnoróżowe kwiaty.
 • 'Kiku-shidare-zakura' – odmiana o parasolowatej koronie i przewieszających się pędach, świetnie pasująca do ogrodów orientalnych. Osiąga 4-6 m wysokości. Kwiaty są ciemnoróżowe o postrzępionych płatkach.
 • 'Royal Burgundy' – odmiana wysoka o wyprostowanym pokroju dorastająca do 10 m. Kwiaty są duże, pełne różowe. Ozdobą są także purpurowe liście.
 • 'Amanogawa'– odmiana dość wysoka (6-7 m), ale wolno rosnąca. Ma jasnoróżowe kwiaty. Liście są początkowo brązowoczerwone, z czasem zielenieją.
 • 'Taihaku' – odmiana o kolumnowym pokroju, osiągająca 6-8 m wysokości. Ma kwiaty białe lub jasnoróżowe.
 • 'Shirofugen' – to jedna z niższych odmian osiągająca 4-5 m wysokości. Korona jest szeroka, rozłożysta. Kwiaty są białe lub jasnoróżowe.
 • 'Shimidsu Sakura' – osiąga do 5 m wysokości, kwitnie na białoróżowo. Liście jesienią przebarwiają się na żółto.

Wiśnia piłkowana - wymagania, uprawa i pielęgnacja

 • Stanowisko dla wiśni piłkowanej. Wiśnię piłkowaną zaleca się uprawiać w miejscach osłoniętych, ciepłych, wolnych od silnego wiatru. To roślina pochodząca z rejonów o cieplejszym klimacie, dlatego w najzimniejszych obszarach Polski lepiej zrezygnować z uprawy. Warto wybierać stanowiska słoneczne – dla obfitego kwitnienia. Młode drzewka przed nadejściem zimy zaleca się osłaniać.
 • Podłoże dla wiśni piłkowanej. Optymalne są żyzne, próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotne podłoża o odczynie obojętnym do zasadowego.
 • Sadzenie wiśni piłkowanej. Drzewka najlepiej sadzić wiosną, ewentualnie na początku jesieni. Młode okazy powinno się regularnie podlewać. Zaleca się je palikować dla stabilizacji i ochrony przed wiatrem.

>>Nie przegap: Najważniejsze błędy popełniane przy sadzeniu drzew – tego nie wolno robić sadząc drzewo!

 • Nawożenie wiśni piłkowanej. Wiśnie piłkowane są wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza i zasolenie gleby. O ile na to pierwsze nie mamy duży wpływu, drugi niekorzystny czynnik można ograniczyć przez zrównoważone i niezbyt obfite nawożenie. Do dokarmiania najlepsze są nawozy organiczne. Wczesną wiosną można także podać z umiarem nawozy mineralne z azotem, latem nawozy potasowo-fosforowe. W przypadku gleb kwaśnym konieczne może być przeprowadzenie jesiennego wapnowania (nie łączyć z innymi nawozami).
 • Cięcie wiśni piłkowanej. Drzewka źle reagują na cięcie. Nie ma większego sensu korygować ich pokroju. Praktycznie wykonuje się jedynie konieczne cięcie sanitarne (usuwanie pędów przemarzniętych, uszkodzonych, porażonych przez choroby). Ponadto usuwa się dzikie pędy (tzw. wilki). Czasem wiśnię piłkowaną formuje się na bonsai, do tego potrzeba jednak sporej wiedzy i doświadczenia. Miejsca cięcia w każdym z powyższych przypadków powinny być dezynfekowane i chronione (np. maścią ogrodniczą i preparatem grzybobójczym). Wiśni bardzo łatwo można zaszkodzić, m.in. otwierając furtkę dla chorób i szkodników (podobne gatunki jak u innych pestkowych).
Wiśnia piłkowana
Autor: GettyImages Wiśnię piłkowaną najlepiej uprawiać w miejscach osłoniętych, ciepłych, wolnych od silnego wiatru

Zastosowanie wiśni piłkowanej

Wiśnia piłkowana to jedna z najpiękniejszych wiosennych dekoracji w ogrodzie. Z tego względu zaleca się ją sadzić w wyeksponowanym miejscu. Może być uprawiana pojedynczo, np. jako soliter w małym ogrodzie lub w grupie, np. wzdłuż drogi na posesję. Drzewo kwitnie dość krótko, dlatego warto je łączyć z innymi drzewami lub krzewami (np. migdałkami trójklapowymi).

Wiśnie piłkowaną można uprawiać w pojemnikach jako ozdobę balkonów i tarasów, chociaż w takim wypadku pielęgnacja jest bardziej uciążliwa. Pasuje do ogrodów niezależnie od stylu urządzania, szczególnie do ogrodów japońskich oraz ogrodów wiejskich.

O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE