Doprowadzenie instalacji do baterii łazienkowych naściennych i podtynkowych

2021-06-23 15:07

Jak doprowadzić wodę do baterii łazienkowych, aby zapewnić ich szczelność i bezawaryjną pracę przez długie lata? Doprowadzenie instalacji i montaż baterii: poradnik.

Baterie naścienne
Autor: Michał Mutor Baterie naścienne lub podtynkowe montuje się zwykle nad wannami i w kabinach prysznicowych, rzadziej nad umywalkami

Baterie łazienkowe naścienne najczęściej montuje się nad wannami (w wersji z wylewką) i w kabinach prysznicowych (bez wylewki). Dawniej były też popularne w wersji umywalkowej, ale w nowych łazienkach instaluje się je rzadko.

Baterie ścienne łączy się bezpośrednio z przewodami z ciepłą i zimną wodą wyprowadzonymi ze ściany na odpowiednią wysokość – inną w przypadku umywalki, inną dla wanny, a jeszcze inną w kabinie prysznicowej. Miejsce połączenia z instalacją osłania się rozetami maskującymi, najczęściej w kolorze baterii, albo ukrywa pod korpusem, który jest tak ukształtowany, aby zakrywał to połączenie.

Baterie ścienne są najczęściej oferowane jako jednouchwytowe o nowoczesnym wzornictwie, choć dostępne są również stylizowane na klasyczne, dwuuchwytowe, z ozdobnymi pokrętłami. Jednouchwytowe baterie pozwalają szybko ustawić żądaną temperaturę i intensywność strumienia, co sprzyja oszczędzaniu wody.

Baterie łazienkowe podtynkowe cechuje wyjątkowa estetyka montażu – wszystkie podłączenia ukryte są w ścianie (element podtynkowy), a po wykończeniu łazienki widoczne są jedynie część natynkowa z uchwytem do uruchamiania baterii oraz inne elementy w zależności od konfiguracji - wylewka, słuchawka prysznicowa, deszczownica lub główka natrysku, a w najbardziej rozbudowanej formie dysze do hydromasażu.

Element podtynkowy może być samą obudową z przyłączami (wersja uniwersalna) albo od razu z mieszaczem – zwykłym lub termostatycznym. W najprostszym układzie – z jednym tylko punktem odbioru - nie jest potrzebny przełącznik ciśnieniowy. W bardziej rozbudowanych może być jeden kilkustopniowy przełącznik albo przyciski osobne do każdego z punktów poboru – słuchawki prysznicowej, deszczownicy.

Bateria podtynkowa może współpracować z systemem napełniająco-przelewowo-odpływowym, który zastępują wylewkę przy wannie.

baterie
Autor: Wiktor Greg Instalację układa się na etapie stanu surowego zamkniętego. Rury z ciepłą i zimną wodą prowadzi się równolegle obok siebie

Instalacja do baterii naściennych: doprowadzenie wody

W przypadku baterii naściennych bardzo ważne jest precyzyjne doprowadzenie instalacji w wyznaczone miejsca, a także staranne wypoziomowanie końcówek rur. Tym bardziej że baterie montuje się już po wykończeniu ścian i podłogi, a wtedy korekta ustawienia rur jest mocno ograniczona.

Wysokość, na którą należy doprowadzić instalację wodną, zależy od urządzenia sanitarnego, które ma zasilać bateria.

Galeria: najmodniejsze czarne baterie

Bateria naścienna wannowa powinna po zamontowaniu znajdować się 10-18 cm nad krawędzią wanny. Podczas wyznaczania miejsca montażu należy uwzględnić wysokość samej wanny oraz nóżek, stelaża montażowego lub obudowy, na których zostanie ustawiona.

Przeczytaj też:

Obudowa wanny: porady i inspiracje >>>

Bateria umywalkowa - powinna wisieć 25-35 cm nad krawędzią umywalki (po jej zamontowaniu).

Baterię naścienną w kabinie prysznicowej umieszcza się standardowo 100-110 cm nad zamontowanym brodzikiem lub – w przypadku płaszczyzn prysznicowych – tyleż centymetrów nad poziomem podłogi wykończonej wybrana okładziną.

Przeczytaj też:

Jaką wybrać kabinę prysznicową >>>

Położenie deszczownicy będącej w zestawie z baterią można zwykle wyregulować w zakresie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu centymetrów.

Podane wartości nie są obligatoryjne, lecz zalecane, ponieważ zapewniają wygodę większości użytkownikom.

baterie
Autor: Marcin Czechowicz Gwintowane łącznikizamontowane na końcu przewodów umożliwiają skorygowanie rozstawu podłączeń w zakresie mniej więcej 2 cm

Podłączenie wody do baterii: ważne detale

W korpusie baterii naściennej są dwa króćce podłączeniowe:

  • do jednego podłącza się przewód doprowadzający wodę zimną,
  • do drugiego – wodę ciepłą.

Odległość między króćcami wynosi 150 mm i dokładnie w takiej odległości od siebie powinny się znajdować rury dostarczające wodę. Po prawej stronie zawsze powinna biec rura z zimną wodą, po lewej – ta z ciepłą.

Do stabilizowania końcówek przewodów stosuje się metalowe płytki z otworami o odpowiednim rozstawie, takim, że po zamocowaniu między rurami jest dystans 15 cm.

Aby przewody wodociągowe dało się połączyć z baterią ścienną, muszą być one zakończone kolankami montażowymi oraz gwintowanymi dwustronnie łącznikami (śrubunkami - zwykłymi lub mimośrodowymi - albo nyplami). Jeden koniec łącznika wkręca się w kolano montażowe, a z drugiej mocuje baterię, wykorzystując będące jej elementem nakrętki.

baterie
Autor: Marcin Grabowiecki, projekt: Agnieszka Cichecka/DEVANGARI DESIGN Najprostszy model baterii umywalkowej naściennej. Połączenie z instalacją maskują rozety

Doprowadzenie wody do baterii podtynkowych

Instalację wodną do baterii trzeba połączyć z elementem podtynkowym. W baterii umywalkowej ma on dwa króćce podłączeniowe: w dolnej części doprowadza się wodę zimną, z boku – ciepłą. Umieszcza się go około 20 cm nad krawędzią umywalki. Mieszacz i króciec, na którym będzie osadzona wylewka, osłania się maskownicami na czas przeprowadzenia prac wykończeniowych w łazience.

Elementy podtynkowe do wanny i prysznica mają zwykle cztery króćce. Z prawej strony doprowadza się zimną wodę, z lewej – ciepłą, od dołu – króciec, którym woda popłynie strumieniem do wylewki lub deszczownicy, od góry – do słuchawki prysznicowej. Do bardziej rozbudowanych systemów prysznicowych mogą być jeszcze dodatkowe króćce podłączeniowe. Przewody od elementu podtynkowego do pozostałych prowadzi się prostopadle i równolegle do krawędzi ścian.

Słuchawki prysznicowe mocuje się przez specjalny element mocujący, a deszczownica może być zawieszona na ramieniu wychodzącym ze ściany albo wprost z sufitu. W kabinach deszczownice umieszcza się tak, aby strumień wody padał centralnie na środek, nad wanną - częściej lokuje się ją bliżej jednego z krótszych boków (można wtedy tę część wanny osłonić parawanem).

Przeczytaj też jak to zrobić:

Na czas prowadzenia prac wykończeniowych wszystkie zamontowane elementy osłania się, aby nie uległy uszkodzeniu. Później zostaną na nich umieszczone dekoracyjne elementy natynkowe.

Baterie łazienkowe podtynkowe można - podobnie jak WC – montować na stelażu. Stelaż jest samonośną, stabilną konstrukcją, którą mocuje się do ścian i podłogi. Do jego ramy są przymocowane elementy montażowe do zamocowania końcówek rur doprowadzających wodę i samej baterii. Dzięki temu można zamontować baterię podtynkową bez kucia ścian, a wszystkie podłączenia ukryć za obudową stelaża. Po zabudowaniu i wykończeniu ścian uzyskuje się proste powierzchnie, bez zakamarków.

Montaż panelu natryskowego w kabinie prysznicowej
Nasi Partnerzy polecają