Doprowadzenie instalacji do baterii łazienkowych naściennych i podtynkowych

2021-06-23 15:07
Baterie naścienne
Autor: Michał Mutor Baterie naścienne lub podtynkowe montuje się zwykle nad wannami i w kabinach prysznicowych, rzadziej nad umywalkami

Jak doprowadzić wodę do baterii łazienkowych, aby zapewnić ich szczelność i bezawaryjną pracę przez długie lata? Doprowadzenie instalacji i montaż baterii: poradnik.

Baterie łazienkowe naścienne najczęściej montuje się nad wannami (w wersji z wylewką) i w kabinach prysznicowych (bez wylewki). Dawniej były też popularne w wersji umywalkowej, ale w nowych łazienkach instaluje się je rzadko.

Baterie ścienne łączy się bezpośrednio z przewodami z ciepłą i zimną wodą wyprowadzonymi ze ściany na odpowiednią wysokość – inną w przypadku umywalki, inną dla wanny, a jeszcze inną w kabinie prysznicowej. Miejsce połączenia z instalacją osłania się rozetami maskującymi, najczęściej w kolorze baterii, albo ukrywa pod korpusem, który jest tak ukształtowany, aby zakrywał to połączenie.

Baterie ścienne są najczęściej oferowane jako jednouchwytowe o nowoczesnym wzornictwie, choć dostępne są również stylizowane na klasyczne, dwuuchwytowe, z ozdobnymi pokrętłami. Jednouchwytowe baterie pozwalają szybko ustawić żądaną temperaturę i intensywność strumienia, co sprzyja oszczędzaniu wody.

Baterie łazienkowe podtynkowe cechuje wyjątkowa estetyka montażu – wszystkie podłączenia ukryte są w ścianie (element podtynkowy), a po wykończeniu łazienki widoczne są jedynie część natynkowa z uchwytem do uruchamiania baterii oraz inne elementy w zależności od konfiguracji - wylewka, słuchawka prysznicowa, deszczownica lub główka natrysku, a w najbardziej rozbudowanej formie dysze do hydromasażu.

Element podtynkowy może być samą obudową z przyłączami (wersja uniwersalna) albo od razu z mieszaczem – zwykłym lub termostatycznym. W najprostszym układzie – z jednym tylko punktem odbioru - nie jest potrzebny przełącznik ciśnieniowy. W bardziej rozbudowanych może być jeden kilkustopniowy przełącznik albo przyciski osobne do każdego z punktów poboru – słuchawki prysznicowej, deszczownicy.

Bateria podtynkowa może współpracować z systemem napełniająco-przelewowo-odpływowym, który zastępują wylewkę przy wannie.

baterie
Autor: Wiktor Greg Instalację układa się na etapie stanu surowego zamkniętego. Rury z ciepłą i zimną wodą prowadzi się równolegle obok siebie

Instalacja do baterii naściennych: doprowadzenie wody

W przypadku baterii naściennych bardzo ważne jest precyzyjne doprowadzenie instalacji w wyznaczone miejsca, a także staranne wypoziomowanie końcówek rur. Tym bardziej że baterie montuje się już po wykończeniu ścian i podłogi, a wtedy korekta ustawienia rur jest mocno ograniczona.

Wysokość, na którą należy doprowadzić instalację wodną, zależy od urządzenia sanitarnego, które ma zasilać bateria.

Galeria: najmodniejsze czarne baterie

Bateria naścienna wannowa powinna po zamontowaniu znajdować się 10-18 cm nad krawędzią wanny. Podczas wyznaczania miejsca montażu należy uwzględnić wysokość samej wanny oraz nóżek, stelaża montażowego lub obudowy, na których zostanie ustawiona.

Przeczytaj też:

Obudowa wanny: porady i inspiracje >>>

Bateria umywalkowa - powinna wisieć 25-35 cm nad krawędzią umywalki (po jej zamontowaniu).

Baterię naścienną w kabinie prysznicowej umieszcza się standardowo 100-110 cm nad zamontowanym brodzikiem lub – w przypadku płaszczyzn prysznicowych – tyleż centymetrów nad poziomem podłogi wykończonej wybrana okładziną.

Przeczytaj też:

Jaką wybrać kabinę prysznicową >>>

Położenie deszczownicy będącej w zestawie z baterią można zwykle wyregulować w zakresie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu centymetrów.

Podane wartości nie są obligatoryjne, lecz zalecane, ponieważ zapewniają wygodę większości użytkownikom.

baterie
Autor: Marcin Czechowicz Gwintowane łącznikizamontowane na końcu przewodów umożliwiają skorygowanie rozstawu podłączeń w zakresie mniej więcej 2 cm

Podłączenie wody do baterii: ważne detale

W korpusie baterii naściennej są dwa króćce podłączeniowe:

  • do jednego podłącza się przewód doprowadzający wodę zimną,
  • do drugiego – wodę ciepłą.

Odległość między króćcami wynosi 150 mm i dokładnie w takiej odległości od siebie powinny się znajdować rury dostarczające wodę. Po prawej stronie zawsze powinna biec rura z zimną wodą, po lewej – ta z ciepłą.

Do stabilizowania końcówek przewodów stosuje się metalowe płytki z otworami o odpowiednim rozstawie, takim, że po zamocowaniu między rurami jest dystans 15 cm.

Aby przewody wodociągowe dało się połączyć z baterią ścienną, muszą być one zakończone kolankami montażowymi oraz gwintowanymi dwustronnie łącznikami (śrubunkami - zwykłymi lub mimośrodowymi - albo nyplami). Jeden koniec łącznika wkręca się w kolano montażowe, a z drugiej mocuje baterię, wykorzystując będące jej elementem nakrętki.

baterie
Autor: Marcin Grabowiecki, projekt: Agnieszka Cichecka/DEVANGARI DESIGN Najprostszy model baterii umywalkowej naściennej. Połączenie z instalacją maskują rozety

Doprowadzenie wody do baterii podtynkowych

Instalację wodną do baterii trzeba połączyć z elementem podtynkowym. W baterii umywalkowej ma on dwa króćce podłączeniowe: w dolnej części doprowadza się wodę zimną, z boku – ciepłą. Umieszcza się go około 20 cm nad krawędzią umywalki. Mieszacz i króciec, na którym będzie osadzona wylewka, osłania się maskownicami na czas przeprowadzenia prac wykończeniowych w łazience.

Elementy podtynkowe do wanny i prysznica mają zwykle cztery króćce. Z prawej strony doprowadza się zimną wodę, z lewej – ciepłą, od dołu – króciec, którym woda popłynie strumieniem do wylewki lub deszczownicy, od góry – do słuchawki prysznicowej. Do bardziej rozbudowanych systemów prysznicowych mogą być jeszcze dodatkowe króćce podłączeniowe. Przewody od elementu podtynkowego do pozostałych prowadzi się prostopadle i równolegle do krawędzi ścian.

Słuchawki prysznicowe mocuje się przez specjalny element mocujący, a deszczownica może być zawieszona na ramieniu wychodzącym ze ściany albo wprost z sufitu. W kabinach deszczownice umieszcza się tak, aby strumień wody padał centralnie na środek, nad wanną - częściej lokuje się ją bliżej jednego z krótszych boków (można wtedy tę część wanny osłonić parawanem).

Przeczytaj też jak to zrobić:

Na czas prowadzenia prac wykończeniowych wszystkie zamontowane elementy osłania się, aby nie uległy uszkodzeniu. Później zostaną na nich umieszczone dekoracyjne elementy natynkowe.

Baterie łazienkowe podtynkowe można - podobnie jak WC – montować na stelażu. Stelaż jest samonośną, stabilną konstrukcją, którą mocuje się do ścian i podłogi. Do jego ramy są przymocowane elementy montażowe do zamocowania końcówek rur doprowadzających wodę i samej baterii. Dzięki temu można zamontować baterię podtynkową bez kucia ścian, a wszystkie podłączenia ukryć za obudową stelaża. Po zabudowaniu i wykończeniu ścian uzyskuje się proste powierzchnie, bez zakamarków.

Montaż panelu natryskowego w kabinie prysznicowej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE