Baterie podtynkowe: czy warto zamontować baterie schowane w ścianie?

2011-01-05 11:50 Piotr Laskowski
Udana zamiana: baterie podtynkowe zamiast tradycyjnych
Autor: Norbert Banaszyk/DADA Baterie podtynkowe w łazience zwykle stają się jej dodatkową atrakcją

Do nowoczesnej łazienki często wybierane są baterie ukryte w ścianie. Czy warto wybrać baterie podtynkowe? Czy warto wymienić stare baterie w łazience na nowe, schowane w ścianie?

Baterie podtynkowe wymagają wykucia w murowanej ścianie bruzd, w których będą umieszczone nie tylko ich elementy, ale i wszelkie rury łączące je ze sobą. To znaczy, że ich montaż jest związany z poważniejszymi pracami budowlanymi i ma sens jedynie wtedy, gdy urządzamy łazienkę od nowa lub ją remontujemy. Takie baterie nie przysporzą większego kłopotu, jeśli zamierzamy je schować w lekkiej ścianie działowej z płyt gipsowo-kartonowych na stalowym stelażu. Dlatego jeżeli akurat jesteśmy w podobnej sytuacji, naprawdę warto rozważyć zastosowanie tego nowoczesnego i atrakcyjnego wizualnie rozwiązania.

Jakie zalety mają baterie podtynkowe?

  • Elegancki, schludny wygląd to najważniejsza cecha odróżniająca baterie podtynkowe od zwykłych. Nie rzucają się w oczy, bo widoczne są jedynie elementy niezbędne do sterowania baterią i wypływu wody. Reszta jest ukryta pod glazurą lub inną okładziną. To cecha pożądana szczególnie w pomieszczeniu o minimalistycznym wystroju.
  • W niektórych przypadkach zaletą jest możliwość oddalenia elementów sterujących od miejsca zamontowania wylewki. Korzystanie z baterii może być dzięki temu zdecydowanie wygodniejsze.
  • Za zaletę można też uznać nieco mniejszą ilość miejsca zajmowanego przez elementy natynkowe w porównaniu z miejscem potrzebnym na zwykłą baterię mocowaną do ściany, umywalki czy wanny.

Jaką baterię podtynkową wybrać?

Baterie podtynkowe coraz częściej stosuje się do umywalek, wanien i natrysków. Baterie takie składają się z elementów podtynkowych, wyposażonych w głowice do regulacji przepływu wody, i ozdobnych natynkowych, wyposażonych w elementy sterujące – wylewki, uchwyty, pokrętła, przyciski.

Te części, które będą widoczne, są oferowane w rozmaitych kształtach i wzorach. Jeżeli więc znudzi się nam wygląd kranu, prawdopodobnie wystarczy, że wymienimy tylko element natynkowy.

Podobnie jak w przypadku zwykłych baterii do wyboru mamy jednouchwytowe (tzw. mieszające) oraz wyposażone w niezależne pokrętła od ciepłej i zimnej wody, a także baterie termostatyczne, w których jednym pokrętłem regulujemy temperaturę, a drugim intensywność strumienia wody. Każde z tych rozwiązań wymaga jednak dopasowania innego rodzaju elementów natynkowych i podtynkowych.

Wylewka czy prysznic nie muszą być częścią tego samego systemu co reszta baterii, teoretycznie nie muszą być nawet wyprodukowane przez tę samą firmę. Ale łączenie ze sobą przypadkowych elementów może być przyczyną niewłaściwego działania całości, dlatego producenci radzą, by tego nie robić i stosować sprawdzone przez nich rozwiązania.

Ważne

Podtynkowe elementy baterii trudniej serwisować niż znajdujące się na wierzchu zwykłe baterie, do których jest wygodny dostęp. Niektóre rozwiązania umożliwiają dostęp do korpusu baterii po zdemontowaniu zasłaniającej go ozdobnej rozety, czasami jednak wymiana lub naprawa popsutych elementów może wymagać rozkucia ściany. Z tego względu decydując się na baterię podtynkową, trzeba zwrócić uwagę na jej jakość, o czym może świadczyć dobra marka, znana z typowych rozwiązań. Niestety większość tego typu produktów jest droższa niż ich odpowiedniki montowane na ścianie lub w umywalce, co zazwyczaj wynika z dbałości producentów o jakość i trwałość urządzeń.

Mimo że ceny baterii podtynkowych nie są już tak wysokie jak jeszcze kilka lat temu, a sprzedawcy coraz częściej kuszą nas okazyjnymi ofertami, trzeba sprawdzić, czy wybrane urządzenie nie wymaga dokupienia dodatkowych elementów. Zwłaszcza w przypadku baterii natryskowych konieczne jest skompletowanie wielu akcesoriów, często sprzedawanych osobno. Ostateczna cena kompletnego zestawu prysznicowego zwykle przekracza 2000 zł.

Prawidłowa instalacja baterii podtynkowych

Elementy podtynkowe mają różne kształty i w związku z tym różne mogą być sposoby doprowadzenia do nich rur z ciepłą i zimną wodą. Jeśli do tej pory korzystaliśmy ze zwykłych baterii, zapewne konieczne będą drobne zmiany w instalacji, ale raczej nie powinny one w znaczący sposób wpłynąć na koszt inwestycji.

Elementy, z których wypływa woda, czyli wylewki, montuje się niezależnie od pozostałych części baterii, łącząc je z nimi zwykłymi rurami. Kształt wylewki musi pasować do przyboru sanitarnego – wanny, umywalki, brodzika. Dokonując wyboru, trzeba zwrócić uwagę na jej długość, zwłaszcza jeśli nasza umywalka czy wanna nie będzie dosunięta do samej ściany, bo wylewka ścienna może się wtedy okazać za krótka.

Do natrysków są przewidziane specjalne głowice natryskowe górne (do montażu pod sufitem) albo boczne dysze (mocowane do ściany). Te o szczególnie dużych rozmiarach są nazywane deszczownicami. W systemie podtynkowym można połączyć kilka głowic, np. dwie-sześć dysz w ścianie i deszczownicę sufitową. Można zastosować przełączniki pozwalające uruchamiać niezależnie każdą z nich albo ich grupę (tylko ścienne albo tylko sufitową), ewentualnie wszystkie naraz.

Z baterią podtynkową może współpracować tradycyjna słuchawka z elastycznym wężem. Ponieważ wąż i tak jest podłączony do elementu sterującego ukrytego w ścianie, warto wybrać wersję, w której będzie niewidoczny, gdy nie korzystamy z prysznica. Można też wtedy zastosować automatyczny zwijacz węża.

Montaż baterii umywalkowej polega na wykuciu w ścianie zagłębienia o wymiarach umożliwiających umieszczenie w nim korpusu (elementu podtynkowego z głowicą ceramiczną lub termostatem) – zwykle o głębokości 5-12 cm – oraz doprowadzeniu do niego rur z ciepłą i zimną wodą i ewentualnie rury doprowadzającej wodę z korpusu do wylewki. Bateria może mieć puszkę, którą mocuje się w zagłębieniu w ścianie, a dopiero w niej umieszcza elementy do sterowania przepływem wody. Po sprawdzeniu szczelności połączeń baterii z rurami układa się glazurę i na koniec – do wyprowadzonych przyłączy – montuje elementy natynkowe.

Montując baterię wannową lub natryskową, dodatkowo prowadzi się rury od korpusu baterii do jednej bądź kilku głowic natryskowych. Do uruchamiania natrysku może służyć przełącznik zintegrowany z elementem sterującym wypływem wody. Wówczas całość montuje się pod jedną rozetą zasłaniającą korpus baterii. Są też rozwiązania, w których przełącznik (zawór) montuje się niezależnie od baterii. Wówczas na drodze rury od korpusu do miejsca podłączenia głowicy natrysku robi się w ścianie zagłębienie, w którym umieszcza się specjalny zawór podtynkowy. Ozdobny przycisk lub dźwignię sterującą przełącznikiem montuje się po ułożeniu okładziny na ścianie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Marek
|

Opłacalne jest mieć ekologiczne odbiorniki wody, rachunki od razu spadają jak się dokona wymiany wyposażenia na oszczędniejsze. Dużo takiego sprzętu produkuje Roca, takie podstawowe modele z systemami oszczędzania nawet nie kosztują o wiele więcej niż zwykłe.