Czarne baterie do kuchni i do łazienki: hity w wykończeniu

2021-05-20 16:59

Kolor czarny jest mocny, więc wydawać by się mogło, że nie znajdzie się wielu zwolenników baterii w takim wykończeniu. Tymczasem czarne baterie od jakiegoś czasu są hitem zarówno w kuchniach, jak i łazienkach, a ich oferta jest coraz bogatsza i bardziej zróżnicowana.

Czarna bateria wannowa
Autor: materiały prasowe TRES GRIFERIA Przy wannie można zamontować czarną baterię wielootworową. Trzeba jednak przewidzieć miejsce pod obudową wanny na przewody łączące poszczególne jej elementy oraz wąż prysznicowych

Baterie w czarnym wykończeniu pojawiają się w ofercie wielu renomowanych producentów armatury łazienkowej i kuchennej, w marketach budowlanych i w hurtowniach instalacyjnych. Skąd wzięła się ich popularność? Czarne baterie umywalkowe czy kuchenne pasują do wnętrz w różnych stylach. Czarne wykończenie pozwala pokreślić kształt korpusu i formę wylewki. Czarna bateria dobrze wygląda na każdym tle – zarówno jasnym, jak ciemnym, gładkim i wzorzystym, matowym czy błyszczącym.

Jednocześnie czarne baterie sprawiają, że wnętrze nabiera nowoczesności. W łazienkach i kuchniach, w których przywiązujemy dużą uwagę do detali, pozwala spełnić oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów.

Czarne wykończenie baterii

Korpus czarnych baterii może być wykończony na różne sposoby. Najważniejsze, aby powłoka ta była trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i środki czystości, nie pozostawały na niej odciski palców, nie odpryskiwała, trudno byłoby ją zarysować, a także była łatwa w czyszczeniu.

Dostępne są różne wersje wykończenia. Powierzchnia czarnej baterii może być lakierowana, malowana proszkowo, pokryta trwałą powłoką z tworzywa sztucznego lub ceramiczną.

Popularne jest wykończenie baterii czarny mat, ale dostępne są też baterie czarne błyszczące. Niektóre modele produkowane są z czarnej stali szlachetnej. Ciekawe efekty daje również zestawienie dwóch kolorów wykończenia - czerni i chromu. Przykładowo korpus i wylewka jest czarna, ale jedynie detale – przeguby, zakończenie wylewki itd. w kolorze chromu.

Osobną grupą, zwykle wśród modeli kuchennych, są baterie, których powierzchnia wykończona jest specjalnym tworzywem z dużą zawartością granitu (na przykład to fragranit). Można je idealnie dopasować do zlewozmywaków z konglomeratów w kolorze czarnym.

Ekspert radzi: jak wybrać zlewozmywak i baterię kuchenną?

Czarne baterie łazienkowe

Do łazienki zwykle potrzeba kilku różnych baterii – do każdego urządzenia łazienkowego dobiera się inną. W zależności od programu funkcjonalnego łazienki mogą to być baterie umywalkowe, wannowe, prysznicowe, bidetowe. W każdej grupie baterii do wyboru jest jeszcze kilka modeli różniących się sposobem montażu lub dodatkowymi funkcjami. Możemy wybierać spośród baterii naściennych, podtynkowych, sztorcowych, czy baterii termostatycznych. Wszystkie te rodzaje baterii bez trudu znajdziemy w czarnym wykończeniu.

Zwykle producenci oferują serie czarnych baterii łazienkowych utrzymanych w jednorodnej stylistyce, pozwalających skompletować wyposażenie łazienki nawet o bardzo bogatym programie funkcjonalnym. Znajdziemy zarówno czarne baterie o geometrycznych kształtach, prostej formie wylewki i uchwytu, doskonale nadające się do minimalistycznych łazienek, jak i czarne baterie o subtelnych zaobleniach nadających im bardziej klasyczny charakter i pasujący do stylowych łazienek czy pokoi kąpielowych. Industrialne formy czarnych baterii znajdą zwolenników wśród osób lubiących styl loftowy, a baterie z dwoma kurkami i ozdobną wylewką – styl retro.

Czarna bateria umywalkowa

Czarne baterie umywalkowe pasują zarówno do białej ceramiki, jak i czarnej lub innej - w dowolnym kolorze. Baterie najczęściej mają jeden uchwyt do sterowania natężeniem strumienia wody oraz jej temperaturą, dzięki czemu łatwo ją regulować i można to zrobić w krótkim czasie. Wbudowane blokady ograniczające zużycie wody pozwalają oszczędnie nią gospodarować.

Popularne są czarne baterie umywalkowe sztorcowe, zwane też stojącymi, które montuje się na ich obrzeżu i łączy z instalacją za pomocą elastycznych wężyków schowanych pod umywalką (zwykle w szafce podumywalkowej).

Przeczytaj też:

Montaż baterii termostatycznej - poradnik z instrukcją i galerią zdjęć >>>

Bateria umywalkowa może być zamontowana również na blacie przy umywalce, a nie bezpośrednio na niej. To rozwiązanie chętnie stosowane w przypadku dekoracyjnych umywalek nablatowych. Wysokość tego rodzaju baterii oraz długość wylewki muszą być tak dobrane, aby strumień wody trafiał mniej więcej na środek umywalki. Zwykle są wyższe niż baterie sztorcowe.

Inną grupę stanowią czarne baterie montowane w ścianie nad umywalką. Mogą to być modele ścienne lub podtynkowe. Dawniej baterie ścienne były wyposażone w dwa pokrętła do ustawiania strumienia wody. Teraz taki sposób sterowania spotyka się w bateriach w stylu retro. Nowoczesne wersje baterii naściennych są zwykle jednouchwytowe.

Wśród czarnych baterii umywalkowych znajdziemy również baterie podtynkowe. Składają się z dwóch lub więcej elementów – jeden montuje się we wnęce ściennej, a na niego – po wykończeniu ściany – nakłada się element lub elementy natynkowe. Wylewka i uchwyt regulacyjny baterii umywalkowej może być jednym elementem albo osobnymi częściami.

Czarna bateria prysznicowa

W kabinie prysznicowej można zamontować czarną baterię naścienną albo podtynkową. Naścienna może być w wersji z wylewką lub bez, z uchwytem do regulacji temperatury pośrodku korpusu lub z boku. Słuchawka prysznicowa może być umieszczana na uchwycie punktowym zmocowanym do ściany lub drążku, wtedy można regulować wysokość jej położenia. Czarne baterie prysznicowe dostępne są również w zestawach z deszczownicą. W popularnych wersjach jest to bateria plus deszczownica umieszczona na drążku oraz słuchawka prysznicowa, dodatkowo czasem półeczka na kosmetyki. Wszystkie elementy mogą być w czarnym wykończeniu.

Przeczytaj też:

Deszczownica i tradycyjny natrysk, czyli nowoczesny zestaw prysznicowy >>>

Do kabin prysznicowych chętnie wybierane są również baterie podtynkowe. Po wykończeniu ścian widoczne są tylko czarne elementy natynkowe, nie widać podłączeń ani żadnych elementów instalacyjnych, bo wszystkie ona ukryte są w ścianie. Dzięki temu nie tylko wyglądają bardzo estetycznie, ale też łatwo utrzymać je w czystości.

Przeczytaj też:

Bateria prysznicowa: jaką wybrać? Ścienna czy podtynkowa, z wylewką czy bez?

Do najbardziej komfortowych można zaliczyć czarne baterie termostatyczne. Pozwalają zablokować temperaturę wody na poziomie – zazwyczaj - około 38oC. Nawet jeśli występują wahania temperatury i ciśnienia wody w instalacji, strumień ma określoną temperaturę. Nie popłynie z nich nagle na przykład zimna woda. Aby z baterii popłynęła woda cieplejsza niż 38oC, konieczne jest pokonanie blokady. Jeśli decydujemy się na baterię termostatyczną, również mamy do wyboru modele naścienne oraz podtynkowe.

Czarna bateria wannowa

Nad wanną można zamontować czarną baterię naścienną lub podtynkową, o funkcjach i cechach analogicznych jak w przypadku baterii prysznicowych. Ale oferta czarnych baterii wannowych jest zdecydowanie bogatsza.

Ciekawą opcją są czarne baterie wannowe podłogowe. To wolno stojące baterie, do których instalację wodną doprowadza się od dołu, z wykorzystaniem rur prowadzonych w podłodze. Ich wysokość dobiera się do wielkości wanny, a wylewka może być stała lub ruchoma. Często na korpusie mają uchwyt umożliwiający zawieszenie słuchawki prysznicowej, która jest z nimi w komplecie. Szczególnie efektownie wyglądają baterie podłogowe ustawione przy wannie wolno stojącej.

Przeczytaj też:

Bateria podtynkowa do prysznica - sposób podłączenia >>>

Z kolei do wanny, wokół której jest szeroki rant lub obudowa, można zamontować czarną baterię wannową wielootworową. W osobnych otworach zamontowane są wylewka, uchwyty regulacyjne i słuchawka prysznicowa, a łączące je wężyki ukryte są pod obudową wanny.

Czarna bateria kuchenna

Nie mniej popularne niż w łazienkach są czarne baterie w kuchniach. Wykończenie czarnych powierzchni może być matowe lub z połyskiem. Można je zestawić ze zlewozmywakiem w czarnym wykończeniu, ale dobrze będą też wyglądać z modelami stalowymi w różnych wariantach wykończenia – błyszczącym, szczotkowanym, matowym. Gdy mamy zlewozmywak z konglomeratu, możemy dobrać prawie identycznie wykończoną baterię, np. z powłoką z imitacji granitu. Ciekawie prezentują się baterie dwukolorowe, gdzie czarne powierzchnie zestawiane są z elementami chromu lub złota.

Czarne baterie kuchenne mogą mieć proste lub zaokrąglone wylewki, stałe lub ruchome, albo elastyczne – pozwalające dowolnie je kształtować w zależności od potrzeb.

Znajdziemy też czarne baterie rodem z profesjonalnych kuchni, z wylewkami sprężynowymi, umieszczanymi w specjalnych magnetycznych uchwytach.

Czarna bateria kuchenna
Autor: materiały prasowe FRANKE Do zlewozmywaków w kolorze czarnego granitu można dobrać idealnie pasującą baterię

Czarna bateria z wyciąganą wylewką

Popularne wśród baterii kuchennych są modele z wyciąganą wylewką. Zapewniają wygodę i pozwalają na dużą swobodę w kuchni. Można bez trudu napełnić wysoki garnek, albo miskę ustawioną na blacie czy nawet podłodze, dokładnie spłukać każdą powierzchnię. Elastyczny wąż chowa się w zabudowie kuchennej. Czarna bateria z wyciąganą wylewką może mieć też funkcję prysznica – po naciśnięciu przycisku woda wypływa intensywnym strumieniem, zapewniając dokładniejsze płukanie czy mycie od ciśnieniem.

Czarna bateria dobrej jakości

Dobrej jakości czarne baterie mają głowice ceramiczne, które zapewniają trwałość i szczelność przez wiele lat użytkowania. Ich powierzchnie są wykończone wysokiej jakości powłokami, dzięki czemu nie ulegają zniszczeniu i nie pogarsza się ich wygląd nawet przy intensywnym, codziennym użytkowaniu.

Przed wyborem konkretnego modelu czarnej baterii warto sprawdzić na jak długo i na jakie elementy udzielana jest gwarancja. Może być inna długość gwarancji na szczelność korpusu, bezawaryjną pracę głowic, powłoki w różnych wykończeniach.

Myśląc o oszczędzaniu wody, warto sprawdzić czy baterie wyposażone są w rozwiązania pozwalające na zmniejszenie zużycia wody bez pogarszania komfortu, jak wbudowane blokady czy perlatory na końcu wylewki.

Co ma wpływ na cenę czarnej baterii

To, ile trzeba będzie zapłacić za czarną baterię, zależy przede wszystkim od jej jakości, a także renomy producenta i funkcji, jakie będzie miała. Warto wybrać modele z długą gwarancją, szczególnie wtedy, gdy zdecydowaliśmy się na baterie podtynkowe. Dobrze, aby w takim przypadku producent gwarantował długi czas dostępności części zamiennych i szybki serwis.

Porównując różne czarne baterie, warto wziąć też pod uwagę, co jest wliczone w cenę. Czy na przykład w przypadku baterii prysznicowej doliczony jest już wąż prysznicowy i słuchawka/deszczownica, czy trzeba będzie za nie dopłacić. W przypadku baterii podtynkowych trzeba zsumować koszt poszczególnych elementów – nie tylko części podtynkowe i natynkowego, ale również element o montażu węża prysznicowego czy ramię deszczownicy.

Pozostałe podkategorie