Bateria prysznicowa: jaką wybrać? Bateria ścienna czy podtynkowa, z wylewką czy bez?

2020-08-19 15:13

Nowoczesne baterie prysznicowe mają ciekawą formę i wykończenie, są wygodne w obsłudze i oszczędne. Zwykle w jednej serii jest do wyboru kilka wariantów baterii prysznicowych o odmiennym sposobie montażu i różnych funkcjach. Jakimi kryteriami kierować się przy ich wyborze?

baterie prysznicowe
Autor: KOŁO Zestaw prysznicowy zamontowany nad wanną sprawia, że jest ona doskonałym miejscem zarówno do długich kąpieli, jak i szybkiego natrysku

Jeśli łazienka jest w fazie projektu lub budowy, zwykle możemy wybrać dowolny rodzaj baterii i odpowiednio przygotować instalację wodną.

Podczas remontu mamy dwie opcje. Jeśli byliśmy zadowoleni ze starej baterii, poszukiwanie nowej możemy zawęzić do armatury takiego samego rodzaju. Możemy też przerobić instalację (rozkuć ściany, usunąć stare rury, rozprowadzić je po nowemu) i wówczas nie tylko zmienić lokalizację baterii, ale też jej rodzaj.

Jeżeli w łazience są i prysznic, i wanna, baterie zamontowane przy nich mogą być wyspecjalizowane, gdy jest tylko wanna – jej bateria powinna pełnić obie funkcje, czyli baterii wannowej i natryskowej.

Bateria ścienna czy podtynkowa

Baterie ścienne montuje się po wykończeniu ścian łazienki bezpośrednio do instalacji wodnej wyprowadzonej na określoną wysokość. Do baterii w kabinie prysznicowej rury z ciepłą i zimną wodą wyprowadza się mniej więcej 100-110 cm nad wykończoną podłogą, do wannowej - 10-18 cm nad krawędź wanny (należy uwzględnić wysokość wanny, grubość warstw podłogi oraz wysokość nóżek lub stelaża wanny). Miejsce połączenia baterii z instalacją wodną jest zamaskowane dekoracyjnymi rozetami albo ukryte w jej korpusie.

Ten rodzaj baterii zazwyczaj kupuje się jako kompletny zestaw gotowy do zamontowania, choć można też spotkać baterie, do których trzeba dokupić wąż i słuchawkę prysznicową.

Bateria podtynkowa składa się z modułu podtynkowego z mieszaczem i natynkowego umożliwiającego sterowanie strumieniem wody, oraz elementów uzupełniających, którymi mogą być: słuchawka prysznicowa, główka natryskowa, deszczownica, dysze do hydromasażu. Można je dobierać rozmieszczać według uznania.

Przewody instalacji wody ciepłej i zimnej doprowadza się do miejsca montażu modułu z mieszaczem. Dalej, do miejsc zamocowania pozostałych elementów baterii podtynkowej, prowadzi się pojedyncze przewody (woda jest już zmieszana i ma ustaloną temperaturę). Wszystkie elementy baterii można umieścić na jednej ścianie, ale mogą też zostać zamontowane na dwóch ścianach (sąsiednich lub przeciwległych) albo nawet trzech, gdy prysznic jest we wnęce. Instalacje rozprowadza się przed wykończeniem ścian łazienki. Po zakończeniu prac wykończeniowych mocuje się już tylko elementy natynkowe.

baterie prysznicowe
Autor: Monika Filipiuk-Obałek, projekt Dariusz Grabowski Komfortowy prysznic w kabinie zapewni zestaw z deszczownicą i słuchawką z różnymi rodzajami strumienia

Baterie prysznicowe z wylewką czy bez wylewki

Zarówno baterie ścienne, jak i podtynkowe są dostępne w wersji z wylewką lub bez niej. Baterie z wylewką zwykle montuje się nad wanną. Długość wylewki powinna być tak dobrana, aby strumień wody trafiał w dno wanny, a nie w jej ścianki, przez co mógłby się rozchlapywać.

Do niewielkich kabin prysznicowych można wybrać baterie z ruchomą wylewką, która składa się na bok i chowa pod korpusem baterii. Inną opcją jest bateria bez wylewki, jedynie ze słuchawką prysznicową połączoną z nią elastycznym wężem. Modele baterii prysznicowych bez wylewki zwykle instaluje się w kabinach prysznicowych, w których wylewka tylko by przeszkadzała podczas kąpieli.

Montaż panelu natryskowego w kabinie prysznicowej

Przełącznik strumienia wody w baterii

Każda bateria umożliwiająca pobór wody więcej niż jedną drogą, na przykład przez wylewkę i słuchawkę prysznicową, musi mieć przełącznik strumienia wody.

Przełącznik mechaniczny może mieć postać dźwigni, suwaka lub uchwytu. W jednym ustawieniu woda wypływa przez wylewkę, w drugim – przez słuchawkę prysznicową. Ustawienie nie zmienia się po zamknięciu wypływu wody i ponownym jej uruchomieniu.

baterie prysznicowe
Autor: LAVEO Obrotowa wylewka chowa się w korpusie baterii, więc doskonale nadaje się do kabin prysznicowych i nad wannę, gdzie jest mało miejsca

Inaczej jest w przypadku przełączników ciśnieniowych (automatycznych). Te po uruchomieniu wypływu wody zawsze kierują strumień najpierw do wylewki, niezależnie od tego, którędy woda wypływała poprzednio. Do funkcjonowania przełącznika automatycznego konieczne jest odpowiednie ciśnienie wody. Jeśli będzie zbyt małe – przełącznik nie zadziała.

Najnowszy trend w bateriach to przełączniki w formie przycisków oznaczonych odpowiednimi ikonkami. Ich naciśnięcie powoduje przekierowanie strumienia wody do wylewki wannowej, natrysku lub deszczownicy.

W bateriach ściennych przełączniki znajdują się najczęściej na korpusie baterii, w podtynkowych mogą być połączone z uchwytem do regulacji strumienia wody albo stanowić osobny element do montażu natynkowego.

baterie prysznicowe
Autor: VILLEROY & BOCH Przełącznik na baterii jest konieczny, jeśli chcemy przekierowywać strumień wody z wylewki na słuchawkę prysznicową czy deszczownicę

Słuchawki prysznicowe

Słuchawka prysznicowa powinna być lekka i poręczna, a jednocześnie trwała i wygodna w obsłudze. Dwie modne tendencje to słuchawki prysznicowe o kształcie przypominającym deszczownice, tylko o mniejszej średnicy, oraz słuchawki typu slim – wąskie i podłużne. Warto, aby miały co najmniej dwa-trzy różne rodzaje strumienia, choć mogą mieć nawet siedem do wyboru. Przełącza się je przyciskiem na rączce albo bardziej tradycyjnie – obracając uchwyt ulokowany przy krawędzi główki.

Układ i wielkość otworów w słuchawce prysznicowej, przez które wypływa woda, jest sprawą indywidualną każdego producenta. Ich konstrukcja często umożliwia mieszanie się wody z powietrzem, co zwiększa intensywność strumienia i ogranicza zużycie wody.

Przydatną funkcją – w słuchawkach prysznicowych, deszczownicach i główkach natrysku – jest ochrona przed tworzeniem się kamienia. Taki system może mieć postać silikonowych, elastycznych wypustek przy otworach, które wystarczy lekko poruszyć, aby wykruszył się osad, albo plastikowych bolców, które wsuwają się w otwory i wypychają z nich krople wody wraz z osadem. Słuchawka może być umieszczona na drążku, w uchwycie punktowo przymocowanym do ściany albo po prostu w korpusie baterii prysznicowej.

Zanim kupisz baterię prysznicową

Kiedy wybiera się baterie prysznicowe, warto zwrócić uwagę na długość gwarancji udzielanej przez producenta i jej zakres (które elementy obejmuje). Gwarancja może być udzielana na trwałość korpusu oraz powłoki wykończeniowej, czasem również ceramicznego mieszacza. Jest to szczególnie ważne w przypadku baterii prysznicowej podtynkowej, do której w razie potrzeby naprawy trudniej będzie się dostać. Długoletnia gwarancja to sygnał, że bateria prysznicowa jest zrobiona z materiałów najwyższej jakości, a producent zapewnia jej niezawodne działanie. Ważne są też dostępność części zamiennych (przez ile lat można będzie dokupić elementy, które najczęściej się psują, na przykład dźwignię przełącznika wanna/natrysk) oraz serwis. Koniecznie też dowiedzmy się, jakie wymagania montażowe określił producent. Mogą one dotyczyć na przykład parametrów pracy instalacji wodnej (minimalnego ciśnienia).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.