Montaż podtynkowej baterii prysznicowej. Jak to zrobić? O czym pamiętać?
Chcąc być w zgodzie z łazienkowymi trendami planujesz montaż podtynkowej baterii prysznicowej. Zastanawiasz się zapewne, jak ją podłączyć? Czy to dużo trudniejsze zadanie niż podłączenie baterii w tradycyjny sposób? Podpowiadamy, jak to prawidłowo zrobić.
Podtynkowa bateria prysznicowa idealnie prezentuje się w nowoczesnych pomieszczeniach. Łazienka dzięki niej wydaje się większa i przestronniejsza. Baterie podtynkowe to nowoczesne i atrakcyjne wizualnie rozwiązanie.
Sprawdź, jakich zasad należy się trzymać przy montażu baterii podtynkowej do prysznica.
Doprowadzenie wody do natrysku
Doprowadzenie wody do natrysku powinno być wykonane na sztywno (bez użycia wężyków w oplocie) i wyposażone w zawory odcinające umożliwiające odcięcie dopływu wody do baterii prysznicowej bez konieczności zamykania jej przepływu w całym budynku. Zawory należy umieścić w dostępnym miejscu lub za drzwiczkami rewizyjnymi.
Przeczytaj też:
Doprowadzenie instalacji do baterii łazienkowych naściennych i podtynkowych >>>
Nominalny przepływ wody powinien wynosić 15-20 l/min (chyba że instrukcja obsługi dla konkretnego prysznica mówi inaczej), nominalne ciśnienie robocze 0,2-0,4 MPa, a temperatura ciepłej wody mniej więcej 40°C. Zwykle wystarczająca jest średnica podejścia wodociągowego DN15, a w przypadku natrysku z dyszami – DN20.
Zwyczajowo doprowadzenie wody do baterii prysznicowej umieszcza się 80-90 cm nad brodzikiem, chyba że instrukcja montażu mówi inaczej. W przypadku baterii podtynkowych widoczne są jedynie wylewka i pokrętła do regulowania przepływu wody. Elementy mieszające wodę do wymaganej temperatury i kierujące ją dalej do deszczownicy lub wylewki prysznicowej są umieszczone w puszce pod tynkiem.
GALERIA: baterie podtynkowe prysznicowe i umywalkowe
Autor: archiwum
Baterie podtynkowe to rozwiązanie, które doskonale wpisuje się do każdego wnętrza, w którym duży nacisk stawia się na prostotę i elegancję
Poprawa komfortu kąpieli
Komfort kąpieli podwyższa zastosowanie baterii termostatycznej, która umożliwia ustawienie pokrętłem temperatury wody i utrzymywanie jej automatycznie na zadanym poziomie, niezależnie od zmian ciśnienia i temperatury wody w instalacji.
Jeśli w instalacji jest twarda woda, należy ją uzdatniać, a przynajmniej użyć filtrów węglowych i poddać zmiękczaniu, ponieważ wszelkie urządzenia prysznicowe, a zwłaszcza dysze masujące, są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia i zarastanie kamieniem kotłowym. Zaniedbanie tego prowadzi do skrócenia ich żywotności i sprawia, że korzystanie z nich w krótkim czasie przestaje być komfortowe.
Montaż puszki oraz rur z ciepłą i zimną wodą trzeba przeprowadzić przed położeniem glazury lub wykończeniem ścian kabiny
Montaż podtynkowej baterii prysznicowej krok po kroku
Najpierw do miejsca wyznaczonego na baterię doprowadza się instalację wodną: przewód wody zimnej po prawej, ciepłej – po lewej stronie na tej samej wysokości. W ścianie należy wykuć wnękę o głębokości od mniej więcej 6 do prawie 11 cm, w której zmieści się element podtynkowy (mocuje się go śrubami), i bruzdy na przewody doprowadzające wodę do wylewki, łącznika do węża ze słuchawką prysznicową lub deszczownicy.
Przeczytaj też:
Montaż deszczownicy z baterią prysznicową. Instrukcja montażu krok po kroku >>>
Po zamontowaniu wszystkich elementów trzeba wyrównać bruzdy i wykończyć powierzchnię ściany, a następnie przymocować element natynkowy, podłączyć wylewkę, deszczownicę i/lub wąż prysznicowy.
Stelaż instalacyjny do baterii podtynkowych
Element podtynkowy można zamontować także na stelażu instalacyjnym. Producenci mają w swojej ofercie stelaże specjalnie przeznaczone do baterii podtynkowych. Można się wtedy obejść bez kucia. Stelaż obudowuje się wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi i wykańcza je podobnie jak ścianę – najczęściej płytkami ceramicznymi.
Usytuowanie prysznica – wymagania
- wysokość pomieszczenia co najmniej 2,3 m;
- możliwość odprowadzenia ścieków (kanalizacja bezpośrednio pod brodzikiem lub w pobliżu);
- instalacja elektryczna w bezpiecznej odległości (zgodnie z normą);
- zasilanie kablem elektrycznym trójżyłowym przynajmniej o przekroju 2,5 mm2 z odpowiednimi zabezpieczeniami przed porażeniem.