Montaż deszczownicy z baterią prysznicową. Instrukcja montażu krok po kroku

2021-05-12 21:42

Montaż deszczownicy podtynkowej wymaga sporego zamieszania i prac murarskich. Co zrobić, aby uniknąć remontu, ale mieć w łazience prysznic z deszczownicą? Wybrać zestaw natryskowy z deszczownicą podłączoną do zwykłej baterii prysznicowej. Zobacz instrukcję montażu krok po kroku.

Deszczownica w kabinie prysznicowej
Autor: GettyImages Deszczownica w kabinie prysznicowej zapewnia wygodną i komfortową kąpiel, dlatego chętnie wybierana jest do nowych łazienek, coraz częściej sięga się po nią także podczas wymiany baterii w już użytkowanej łazience

Każda, nawet najlepsza bateria po dłuższym użytkowaniu może stać się nieszczelna. Kapanie z wylewki czy słuchawki prysznicowej powoduje straty w zużyciu wody i jest bardzo irytujące zwłaszcza w nocy, gdy wszelkie hałasy najbardziej słychać. Najtańszym rozwiązaniem jest w tym przypadku wymiana głowicy odcinającej w baterii. Jednak możemy wykorzystać tę sytuację i wymienić starą baterię na nową – z deszczownicą. A jeśli wybierzemy baterię termostatyczną, dodatkowo będziemy mogli na stałe ustawić odpowiadającą nam temperaturę wody. Niektóre modele mają też specjalny przycisk zmniejszający wypływający strumień, więc przy okazji będziemy oszczędzać wodę.

Przeczytaj także:

Jak oszczędzać wodę pod prysznicem. Rozwiązania produktowe, które warto zastosować >>>

Montaż deszczownicy z baterią termostatyczną - instrukcja krok po kroku 

Dostępne rodzaje deszczownic

Najprostszym rozwiązaniem stosowanym w kabinach prysznicowych jest zwykła bateria naścienna ze słuchawką prysznicową zamocowaną zazwyczaj na drążku w uchwycie suwakowym, który umożliwia regulację wysokości mocowania. W tym wypadku mamy tylko jedno miejsce wypływu wody. W zależności od modelu słuchawki możemy uzyskać jeden lub więcej rodzajów strumienia wypływającej wody. 

Zestaw prysznicowy z deszczownicą ma dwa miejsca wypływu wody: jeden z tradycyjnej słuchawki prysznicowej i drugi z deszczownicy. Deszczownica to nic innego jak trochę większa słuchawka prysznicowa skierowana do dołu, zamontowana na stałe w górnej części kabiny. Korzystając z prysznica, specjalnym przełącznikiem wybieramy kierunek natrysku pomiędzy deszczownicą lub słuchawką.

Zestawy prysznicowe składające się z baterii, deszczownicy i dodatkowej słuchawki mogą się znacznie różnić. Najprostsze i najtańsze są deszczownice, które można podłączyć wężykiem do dowolnej baterii prysznicowej. W tym rozwiązaniu dodatkowa słuchawka wraz z przełącznikiem montowana jest na pionowej rurce deszczownicy. Droższym rozwiązaniem jest kompletny zestaw wraz z baterią prysznicową. W tym przypadku rurka pionowa deszczownicy montowana jest bezpośrednio do baterii, natomiast dodatkowa słuchawka może być podłączana także do baterii lub pionowej rurki. W takich zestawach występują przeważnie baterie z głowicą termostatyczną. W zależności od konstrukcji pozioma rurka deszczownicy może być ruchoma – możliwe jest wtedy przekręcanie całej deszczownicy o kilka stopni w lewo lub w prawo. Sama deszczownica może mieć przegub kulowy, który dodatkowo będzie umożliwiał ustawienie kierunku wypływu wody innego niż pionowy. Słuchawki prysznicowe w takich zestawach przeważnie mają przynajmniej regulację strumienia wody.

Innym rozwiązaniem jest zestaw prysznicowy z baterią podtynkową. O takim zestawie trzeba jednak pomyśleć na etapie projektowania natrysku lub przy okazji gruntownego remontu. Baterię, wszystkie przełączniki sterujące oraz pionową rurę deszczownicy umieszcza się w ścianie pod glazurą. Widoczne są tylko pokrętła baterii, przyłącze węża i uchwyt słuchawki prysznicowej. Pozioma rurka deszczownicy jest wyprowadzona ze ściany. Takie rozwiązanie jest bardziej estetyczne i zajmuje mniej miejsca w kabinie, ale jest najdroższe.

Deszczownica w kabinie prysznicowej
Autor: Małgorzata Góra Deszczownicę można dopasować do indywidualnych potrzeb i aranżacji łazienki. Zestaw prysznicowy składający się z baterii, deszczownicy i dodatkowej słuchawki z wężem i drążkiem, umożliwiającym zmianę jej położenia
Deszczownica w kabinie prysznicowej
Autor: Marcin Grabowiecki Deszczownica stanowi funkcjonalną ozdobę strefy prysznicowej. Decydując się na montaż deszczownicy, mamy do wyboru kilka rodzajów, które różnią się sposobem montażu. Jednym z nich jest deszczownica podtynkowa - najbardziej estetyczna, ponieważ wszystkie elementy doprowadzające wodę do deszczownicy są ukryte pod płytkami
Mała zmiana, duży efekt

Zestaw natryskowy z deszczownicą 

Nie trzeba robić dużego remontu łazienki, by podwyższyć komfort korzystania z niej. Nawet zmiana jednego elementu wyposażenia wpływa na jego poprawę. Jeśli marzymy o deszczownicy, ale nie chcemy robić przy tym remontu łazienki i wydawać zbyt dużo pieniędzy, wybierzmy najprostsze rozwiązanie – sam zestaw natryskowy z deszczownicą. Nie trzeba wtedy wymieniać baterii, tylko zdemontować stary wąż ze słuchawką prysznicową. Większość takich zestawów jest dostosowana do standardowych baterii natryskowych i wannowych (czyli z przyłączem górnym i dolnym), niektóre tylko do natryskowych (z przyłączem górnym). Dostępne są modele w różnym stylu, więc każdy znajdzie dla siebie odpowiedni.

Montaż panelu natryskowego w kabinie prysznicowej

Galeria zdjęć: pomysły na prysznic w łazience

Sonda
Jaką baterię prysznicową wybrałbyś do swojej łazienki?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie