Piwnica

W kategorii Piwnica znajdziesz informację dotyczące budowy i izolacji piwnic. Dowiesz się, czy budowa piwnicy się opłaca, a także z jakich materiałów najlepiej wykonać ściany piwnic. Poznasz również technologie izolacji piwnic oraz sposoby, aby zapobiec zawilgoceniu piwnicy: system drenażowy, izolację obwodową, czy opaskę betonową. Sprawdź, z czego wykonać hydroizolację poziomą i pionową w piwnicy.

Piwnica

Piwnica w domu to konstrukcyjnie dość trudny element do wykonania, a także kosztowny. Wyjaśniamy, kiedy warto zbudować dom podpiwniczony. Decydując się na budowę piwnicy zyskamy więcej miejsca na zaplecze domu, szczególnie jeśli dom jest mały i mamy wąską działkę. Warto wiedzieć, że budowa piwnicy zwiększa koszt inwestycji o ok. 20-30%, wydłuża czas budowy, a także podnosi później koszty utrzymania domu.

Piwnica w domu

Piwnica w domu to praktyczna przestrzeń. Może się tu znaleźć spiżarnia, kotłownia, pralnia, garaż, warsztat, siłownia, a nawet sauna. Piwnica spełnia funkcję zaplecza technicznego, ulokujesz tu kocioł, wstawisz pralkę, czy system odkurzania centralnego. Jednak jej budowa wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Zrezygnuj z piwnicy, jeśli masz działkę o wysokim poziomie wód gruntowych. Wtedy mogą pojawić się problemy z wilgocią, czy zalewaniem piwnicy. Piwnica prawidłowo wykonana, odpowiednio zaizolowana, wykończona, ogrzewana, wyposażona w praktyczne regały piwniczne, doświetlona przez okna do piwnicy na pewno będzie funkcjonalnym rozwiązaniem.

Izolacja piwnicy: stop wilgoci

W domu z piwnicą wykop robi się pod całą powierzchnią zabudowy. Jeśli dom będzie posadowiony na ławach i stopach można zrobić wykop do poziomu posadzki poziomu piwnicy, a następnie w jego dnie wykonać mniejsze wykopy pod ławy i stopy fundamentowe.

Innym wyjściem jest wykonanie wykopu do głębokości posadowienia i ustawienie deskowania pod ławy i stopy na jego dnie. Przestrzeń pomiędzy ławami wypełnia się potem piaskiem i zagęszcza go. Postępuje się tak, gdy wokół domu ma być ułożony drenaż. Wtedy ściana wykopu musi być odsunięta o około 0,5 m od boku ławy fundamentowej. 

Żeby ściany piwnicy nie chłonęły wilgoci trzeba zastosować hydroizolację pionową. Osłoni ona zewnętrzną stronę ścian piwnicy. W piwnicy konieczna jest też hydroizolacja pozioma, którą stosuje się na wierzchu ław fundamentowych i na szczycie ścian piwnicznych.

Okna do piwnicy

Piwniczne okno zapewni dopływ światła dziennego i ułatwi wietrzenie. Okna do piwnicy są produkowane w stalowej ramie, którą osadza się podczas murowania ścian i mają mniejsze wymiary od standardowych. Jeżeli piwnica jest ogrzewana, to okna, które wstawiamy, muszą mieć odpowiednią izolacyjność. Według obowiązujących przepisów współczynnik przenikania ciepła U przez okno nie może być wyższy niż 0,9 W/(m2.K). Ten wymóg dotyczy sytuacji, gdy piwnica jest ogrzewana tak, żeby temperatura w niej panująca była nie mniejsza niż 16oC. Należy wtedy zainstalować w niej okna piwniczne z pakietem dwukomorowym i ciepłymi ramkami dystansowymi.

Piwnica betonowa

Można kupić gotową piwnicę betonową. Taka piwnica jest droższa niż tradycyjnie wybudowana, ale nie musimy jej samodzielnie budować. Ściany i strop piwnicy są przywożone na działkę, dźwig ustawia je w wykopie na przygotowane wcześniej płycie fundamentowe. Betonowa piwnica jest wodoodporna, hydroizolacja nie jest już potrzebna. Taka piwnicę trzeba tylko ocieplić od zewnątrz i wykończyć w środku. Montaż betonowe piwnicy jest szybki, zajmie tylko jeden dzień.

Piwnica ogrodowa

Piwnica ogrodowa, inaczej ziemianka, to dobry sposób na spiżarnię. Wiele firm oferuje gotowe piwnice, które montuje się na działce. W piwnicy zagłębionej w ziemi i obsypanej nią ze wszystkich stron panuje zawsze niska temperatura, która sprzyja przechowywaniu żywności i płodów rolnych. Nawet w największe upały w ziemiance panować będzie temperatura poniżej 10 st. C, zwykle na poziomie 4-8 st. C. W takim chłodzie możemy bezpiecznie przechowywać przetwory domowe, owoce i warzywa zebrane w ogrodzie, cebulki i karpy roślin, które trzeba wykopać przed zimą.

Piwnica na wino

Piwnica na wino może się znajdować w części piwnicy. Takie pomieszczenie nie powinno mieć okien. Piwnica na wino musi być dobrze wentylowana. Trzeba tu zainstalować klimatyzator, który utrzyma stałą temperaturę. Piwnica na wino musi być też dobrze zaizolowana, np. płytami z poliuretanu PIR, co uchroni przed wahaniami temperatury. Trzeba tu umieścić regały na wino – stabilne, przeznaczone do przechowywania butelek w pozycji leżącej. Na ścianie warto też powiesić termometr i higrometr, które pozwolą kontrolować temperaturę i odpowiednią wilgotność do przechowywania wina.