Nie wszystkie okna w domu muszą mieć takie same parametry. Wszystkie powinny być spójne stylistycznie. Zwykle wszystkie mają takie same profile i kolor, żeby ładnie komponować się na elewacji. Dobieramy wielkość okien do rodzaju pomieszczenia i ich funkcji w nim. Tak samo można zróżnicować inne parametry okien zależnie od tego, w jakim pomieszczeniu będą one zainstalowane. W tak zwanych pomieszczeniach technicznych czasem wystarczą okna gospodarcze.
Od 2021 r. w nowo wznoszonych domach okna powinny mieć znacznie lepsze parametry termiczne, żeby zdecydowanie ograniczyć straty ciepła przez ściany zewnętrzne i dach. Jednak nie musimy kupować wszystkich okien o wyśrubowanych parametrach. W wielu sytuacjach mogą wystarczyć okna z pakietami jednokomorowymi (dwie szyby z ramką dystansową), a nawet jednoszybowe albo starego typu okna skrzynkowe.
Okna gospodarcze: gdzie zastosować
Okna gospodarcze możemy przeznaczyć do pomieszczeń stanowiących zaplecze techniczne domu, np. garażu, kotłowni, pralni, warsztatu, spiżarni. Jeśli chcemy doświetlić piwnicę, z której nie korzystamy na co dzień, nie ma potrzeby wstawiać tam ciepłych okien, wystarczą gospodarcze. Również poddasze nieużytkowe i nieplanowane do przyszłej adaptacji można wyposażyć w okna zimniejsze. Okna gospodarcze wystarczy wstawić także w nieogrzewanym budynku gospodarczym lub garażu.
Do pomieszczeń technicznych, nieogrzewanego garażu, budynku gospodarczego wystarczą okna z pakietami jednokomorowymi, a nawet jednoszybowe. Taka oferta to mniej niż 10% rynku.

i
Okna gospodarcze zgodne z WT2021: pomieszczenia ogrzewane i nieogrzewane
O tym, jakie okna możemy wybrać do pomieszczeń niemieszkalnych i technicznych w domu oraz do wolnostojącego garażu lub budynku gospodarczego decyduje to, czy są one ogrzewane, czy nie.
Od 2021 r. w pomieszczeniach ogrzewanych o temperaturze nie mniejszej niż 16oC okna powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,9 W/(m2.K) (do końca 2020 r. - 1,1). Jeśli w pomieszczeniu utrzymuje się temperaturę mniejszą niż 16oC, współczynnik U dla okien elewacyjnych może wynosić nie więcej niż 1,4.
Na posesji można też zbudować wolno stojący garaż lub budynek gospodarczy, które nie będą ogrzewane. W takiej sytuacji nie stawia się wymagań co do izolacyjności termicznej zastosowanych w nich okien.

i
Okna zgodne z WT2021: nieużytkowe poddasze
W wielu budynkach znajdują się nieużytkowe poddasza. Jeśli projekt zakłada montaż okien pionowych w ścianach szczytowych, powinny one odpowiadać wyżej opisanym wymogom. Nieco inne wartości zostały przyjęte w Warunkach technicznych dla okien połaciowych. Nie ma potrzeby instalować tam dobrze izolowanych termicznie okien dachowych. Wystarczą takie o współczynniku U nie większym niż 1,4 W/(m2.K) (do końca 2020 r. - 1,1). Żeby obniżyć koszt okien na takim poddaszu, można zainstalować tam wyłazy dachowe, które mają bardzo prostą konstrukcję, otwierają się na bok lub do góry i są tańsze od okien połaciowych. Najtańsza wersja może mieć tylko pojedynczą szybę hartowaną. Jeśli proste okno obrotowe kosztuje ponad 1000 zł, to za wyłaz możemy zapłacić 300-400 zł.

i
Okna zgodne z WT2021
- Okna elewacyjne
Pomieszczenia o temperaturze ≥16oC - U ≤ 0,9 W/(m2.K)
Pomieszczenia o temperaturze <16oC - U ≤ 1,4 W/(m2.K)
- Okna dachowe
Pomieszczenia o temperaturze ≥16oC - U ≤ 1,1 W/(m2.K)
Pomieszczenia o temperaturze <16oC - U ≤ 1,4 W/(m2.K)
- Pomieszczenia nieogrzewane - bez wymagań

i
Okna elewacyjne a gospodarcze
Niewielu producentów okien elewacyjnych ma w swojej ofercie okna o niskich parametrach termoizolacyjnych. W ostatnich latach trend jest zdecydowanie odwrotny - każda firma z branży stolarki otworowej wprowadza innowacje, żeby ich okna były jak najcieplejsze. Często producenci nie informują, że można u nich zamówić okna zimniejsze, bo jest małe na nie zapotrzebowanie. Jednak możliwość skorzystania z takiej oferty pozwoli dopasować okna gospodarcze zimniejsze do pozostałej stolarki. Wszystkie okna mogą mieć taki sam kształt profili oraz kolor. Dlatego warto dopytać, czy producent ma w ofercie starego typu wąskie profile przystosowane do montażu w nich jednokomorowych pakietów szybowych.
Okna inwentarskie
Na rynku są również firmy specjalizujące się w produkcji okien gospodarczych czy okien inwentarskich przeznaczonych do budynków produkcyjnych, gospodarczych, obór, stodół itp.
Przeczytaj też:
Okna piwniczne. Pomysł na oświetlenie piwnicy >>>
Okna gospodarcze są wykonywane z profili z PCW, w których nie ma wzmocnień ani wkładek termicznych jak w oknach elewacyjnych. To proste konstrukcje kilkukomorowe. Montuje się w nich pakiety dwuszybowe lub pojedyncze szyby. Znajdziemy tu okna o współczynniku U mniejszym niż 1,4 W/(m2.K), jak i takie o U większym niż 2, a nawet większym niż 4 W/(m2.K). Okna inwentarskie mają nieduże wymiary. Najczęściej występujące to: 60 x 40, 80 x 50, 80 x 60, 100 x 50, 100 x 60, 100 x 80, 120 x 80, 120 x 100 cm. Są zwykle otwierane przez uchylanie, czyli mają zamontowaną u góry ramy klamkę oraz dwie prowadnice po bokach. W szerszych modelach u góry mogą być 2 klamki.
Okna gospodarcze są zdecydowanie tańsze niż te przeznaczone na elewacje domów mieszkalnych. Estetyką często nie ustępują tym ostatnim. Mogą być białe oraz okleinowane w kilku kolorach (zwykle jest to paleta brązów). Warto jednak zwrócić uwagę na budowę i zastosowane komponenty. W oknach gospodarczych mogą być zainstalowane tanie plastikowe klamki lub prowadnice do uchylania, które prawdopodobnie przy częstym używaniu dość szybko mogą się zepsuć. Warto zwrócić uwagę na grubość i sztywność profili oraz upewnić się, czy producent zbadał, jaką szczelność i odporność na wiatr mają okna.
Kupowanie okien do jednego domu w różnych firmach może być niewygodne. Czasem może wystąpić problem z dopasowaniem wszystkich produktów na elewacji. Jeśli w grę wchodzi zakup tylko 1 czy 2 sztuk, nakład pracy może przewyższać oszczędności. Ale gdy chcemy kupić więcej okien typu gospodarczego, warto rozejrzeć się na rynku.