Okna gospodarcze. Jakie okna wybrać do garażu, warsztatu, piwnicy

2020-02-25 11:20
Okna gospodarcze
Autor: Andrzej Szandomirski Nie wszystkie okna w domu muszą być bardzo ciepłe. W garażu albo na strychu można zainstalować okna o gorszym współczynniku przenikania ciepła U. Projekt domu: arch. Dariusz Bodzioch

Wybieramy okna gospodarcze: jakie parametry są ważne? Zamawiając okna do domu, można różnicować ich parametry zależnie od potrzeb. Zobacz, jak zaoszczędzić na kupnie okien do pomieszczeń gospodarczych, technicznych, garażu, czy piwnicy.

Nie wszystkie okna w domu muszą mieć takie same parametry. Wszystkie powinny być spójne stylistycznie. Zwykle wszystkie mają takie same profile i kolor, żeby ładnie komponować się na elewacji. Dobieramy wielkość okien do rodzaju pomieszczenia i ich funkcji w nim. Tak samo można zróżnicować inne parametry okien zależnie od tego, w jakim pomieszczeniu będą one zainstalowane. W tak zwanych pomieszczeniach technicznych czasem wystarczą okna gospodarcze.

Od 2021 r. w nowo wznoszonych domach okna powinny mieć znacznie lepsze parametry termiczne, żeby zdecydowanie ograniczyć straty ciepła przez ściany zewnętrzne i dach. Jednak nie musimy kupować wszystkich okien o wyśrubowanych parametrach. W wielu sytuacjach mogą wystarczyć okna z pakietami jednokomorowymi (dwie szyby z ramką dystansową), a nawet jednoszybowe albo starego typu okna skrzynkowe.

Okna gospodarcze: gdzie zastosować

Okna gospodarcze możemy przeznaczyć do pomieszczeń stanowiących zaplecze techniczne domu, np. garażu, kotłowni, pralni, warsztatu, spiżarni. Jeśli chcemy doświetlić piwnicę, z której nie korzystamy na co dzień, nie ma potrzeby wstawiać tam ciepłych okien, wystarczą gospodarcze. Również poddasze nieużytkowe i nieplanowane do przyszłej adaptacji można wyposażyć w okna zimniejsze. Okna gospodarcze wystarczy wstawić także w nieogrzewanym budynku gospodarczym lub garażu.

Do pomieszczeń technicznych, nieogrzewanego garażu, budynku gospodarczego wystarczą okna z pakietami jednokomorowymi, a nawet jednoszybowe. Taka oferta to mniej niż 10% rynku.

Okna gospodarcze
Autor: Foris Okno gospodarcze z PCW uchylne

Okna gospodarcze zgodne z WT2021: pomieszczenia ogrzewane i nieogrzewane

O tym, jakie okna możemy wybrać do pomieszczeń niemieszkalnych i technicznych w domu oraz do wolnostojącego garażu lub budynku gospodarczego decyduje to, czy są one ogrzewane, czy nie.

Od 2021 r. w pomieszczeniach ogrzewanych o temperaturze nie mniejszej niż 16oC okna powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,9 W/(m2.K) (do końca 2020 r. - 1,1). Jeśli w pomieszczeniu utrzymuje się temperaturę mniejszą niż 16oC, współczynnik U dla okien elewacyjnych może wynosić nie więcej niż 1,4.

Na posesji można też zbudować wolno stojący garaż lub budynek gospodarczy, które nie będą ogrzewane. W takiej sytuacji nie stawia się wymagań co do izolacyjności termicznej zastosowanych w nich okien.

Okna gospodarcze
Autor: Andrzej T. Papliński Jeśli często pracujemy w przydomowym warsztacie i go ogrzewamy, okna powinny być cieplejsze

Okna zgodne z WT2021: nieużytkowe poddasze

W wielu budynkach znajdują się nieużytkowe poddasza. Jeśli projekt zakłada montaż okien pionowych w ścianach szczytowych, powinny one odpowiadać wyżej opisanym wymogom. Nieco inne wartości zostały przyjęte w Warunkach technicznych dla okien połaciowych. Nie ma potrzeby instalować tam dobrze izolowanych termicznie okien dachowych. Wystarczą takie o współczynniku U nie większym niż 1,4 W/(m2.K) (do końca 2020 r. - 1,1). Żeby obniżyć koszt okien na takim poddaszu, można zainstalować tam wyłazy dachowe, które mają bardzo prostą konstrukcję, otwierają się na bok lub do góry i są tańsze od okien połaciowych. Najtańsza wersja może mieć tylko pojedynczą szybę hartowaną. Jeśli proste okno obrotowe kosztuje ponad 1000 zł, to za wyłaz możemy zapłacić 300-400 zł. 

Okna gospodarcze
Autor: Piotr Mastalerz Na nieużytkowym poddaszu okna elewacyjne mogą mieć współczynnik U nie wiekszy niż 1,4 W/(m2.K)
Pamiętaj, że

Okna zgodne z WT2021

  • Okna elewacyjne

Pomieszczenia o temperaturze ≥16oC - U ≤ 0,9 W/(m2.K)

Pomieszczenia o temperaturze <16oC - U ≤ 1,4 W/(m2.K)

  • Okna dachowe

Pomieszczenia o temperaturze ≥16oC - U ≤ 1,1 W/(m2.K)

Pomieszczenia o temperaturze <16oC - U ≤ 1,4 W/(m2.K)

  • Pomieszczenia nieogrzewane - bez wymagań
Okna gospodarcze
Autor: Piotr Mastalerz W garażu mozna też zastosować fiksy, czyli okna nieotwierane bez okuć, które są tańsze od tradycyjnych

Okna elewacyjne a gospodarcze

Niewielu producentów okien elewacyjnych ma w swojej ofercie okna o niskich parametrach termoizolacyjnych. W ostatnich latach trend jest zdecydowanie odwrotny - każda firma z branży stolarki otworowej wprowadza innowacje, żeby ich okna były jak najcieplejsze. Często producenci nie informują, że można u nich zamówić okna zimniejsze, bo jest małe na nie zapotrzebowanie. Jednak możliwość skorzystania z takiej oferty pozwoli dopasować okna gospodarcze zimniejsze do pozostałej stolarki. Wszystkie okna mogą mieć taki sam kształt profili oraz kolor. Dlatego warto dopytać, czy producent ma w ofercie starego typu wąskie profile przystosowane do montażu w nich jednokomorowych pakietów szybowych.

Okna inwentarskie

Na rynku są również firmy specjalizujące się w produkcji okien gospodarczych czy okien inwentarskich przeznaczonych do budynków produkcyjnych, gospodarczych, obór, stodół itp.

Przeczytaj też:

Okna piwniczne. Pomysł na oświetlenie piwnicy >>>

Okna gospodarcze są wykonywane z profili z PCW, w których nie ma wzmocnień ani wkładek termicznych jak w oknach elewacyjnych. To proste konstrukcje kilkukomorowe. Montuje się w nich pakiety dwuszybowe lub pojedyncze szyby. Znajdziemy tu okna o współczynniku U mniejszym niż 1,4 W/(m2.K), jak i takie o U większym niż 2, a nawet większym niż 4 W/(m2.K). Okna inwentarskie mają nieduże wymiary. Najczęściej występujące to: 60 x 40, 80 x 50, 80 x 60, 100 x 50, 100 x 60, 100 x 80, 120 x 80, 120 x 100 cm. Są zwykle otwierane przez uchylanie, czyli mają zamontowaną u góry ramy klamkę oraz dwie prowadnice po bokach. W szerszych modelach u góry mogą być 2 klamki.

Jak zabezpieczyłem okna piwnicy przed deszczem?

Okna gospodarcze są zdecydowanie tańsze niż te przeznaczone na elewacje domów mieszkalnych. Estetyką często nie ustępują tym ostatnim. Mogą być białe oraz okleinowane w kilku kolorach (zwykle jest to paleta brązów). Warto jednak zwrócić uwagę na budowę i zastosowane komponenty. W oknach gospodarczych mogą być zainstalowane tanie plastikowe klamki lub prowadnice do uchylania, które prawdopodobnie przy częstym używaniu dość szybko mogą się zepsuć. Warto zwrócić uwagę na grubość i sztywność profili oraz upewnić się, czy producent zbadał, jaką szczelność i odporność na wiatr mają okna.

Kupowanie okien do jednego domu w różnych firmach może być niewygodne. Czasem może wystąpić problem z dopasowaniem wszystkich produktów na elewacji. Jeśli w grę wchodzi zakup tylko 1 czy 2 sztuk, nakład pracy może przewyższać oszczędności. Ale gdy chcemy kupić więcej okien typu gospodarczego, warto rozejrzeć się na rynku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie