Jakie okna do piwnicy? Pomysł na oświetlenie piwnicy, czyli okna piwniczne

2023-09-27 12:11

Czasami podstawowa przeszkoda w adaptacji piwnicy to światło. Sprawdź, jakie okna piwniczne zamontować. Jakie okna najlepiej sprawdzą się w piwnicy domu. Jakie parametry techniczne powinny spełniać okna piwniczne?

Okno do piwnicy
Autor: Zuzanna Podwysocka Okno do piwnicy wraz z odpowiednio ukształtowanymi ścianami i skosami zagłebienia może być ciekawym elementem architektonicznym. Usytuowane w narożniku piwnicy wpuszcza swiatło z dwóch stron

Spis treści

  1. Okna piwniczne w dawnym garażu
  2. Okna do piwnicy wyniesionej ponad grunt
  3. Nowe nadproże
  4. Jak ciepłe okna do piwnicy?
  5. Jak ciepłe drzwi zewnętrzne do piwnicy?
  6. Okna do piwnicy w obniżeniu terenu a odwodnienie
  7. Budowa studzienki chłonnej
  8. Konstrukcja studzienki wokół okna

Możliwość popatrzenia na błękit nieba i zieleń oraz uchylenia okna i wpuszczenia świeżego powietrza zupełnie zmienia charakter pomieszczenia w piwnicy. Szerszy dostęp do światła zwiększy możliwości wykorzystania piwnicy jako pokoju gościnnego, przestrzeni do pracy lub uprawiania hobby i sprawi, że będziesz się tam czuł zdecydowanie lepiej, niż gdybyś był otoczony szczelnymi murami.

Okna piwniczne w dawnym garażu

Wpuszczenie światła do piwnicy częściowo wyniesionej ponad poziom terenu nie jest trudne. Najłatwiej jest ją doświetlić, gdy adaptujesz pomieszczenie po garażu. Zamiast bramy wstawisz wówczas okno. Do takiego wnętrza dużo światła wpadnie też przez długie i szerokie obniżenie w miejscu dawnego zjazdu do garażu.

Okna do piwnicy wyniesionej ponad grunt

Jeżeli w piwnicy są już okna, ale ich powierzchnia jest mała lub tuż przed nimi znajduje się ściana zasłaniająca światło, można je łatwo powiększyć, wyburzając fragment ściany bezpośrednio pod nimi. Wiąże się to ze zrobieniem lub pogłębieniem studzienki. Dużo da też zmiana kształtu zagłębienia wokół okna. Jeśli pomimo tych zabiegów uznasz, że do piwnicy wpada zbyt mało światła, musisz zwiększyć nie tylko wysokość okna, ale także jego szerokość. W tej sytuacji trzeba powiększyć nadproże nad oknem. Wnętrze lepiej doświetli kilka okien niż jedno duże, czasami więc, zamiast powiększać okno znajdujące się od północy, warto wybić dodatkowe od wschodu.

Nowe nadproże

Wstawianie nowego nadproża i wykucie otworu z przeznaczeniem na nowe okno to ingerencja w konstrukcję budynku, dlatego należy sporządzić projekt takiej przebudowy. Podlega on normalnej procedurze uzyskania pozwolenia na budowę.

Jak ciepłe okna do piwnicy?

Jeżeli piwnica jest ogrzewana, to okna, które wstawiamy, muszą mieć odpowiednią izolacyjność. Według obowiązujących przepisów współczynnik przenikania ciepła U przez okno nie może być wyższy niż 0,9 W/(m²·K). Ten wymóg dotyczy sytuacji, gdy piwnica jest ogrzewana tak, żeby temperatura w niej panująca była nie mniejsza niż 16ºC. Należy wtedy zainstalować w niej okna w pakietem dwukomorowym i ciepłymi ramkami dystansowymi.

Takie zasady należy również stosować, gdybyśmy chcieli w miejscu dawnego wjazdu do garażu chcieli wstawić drzwi balkonowe prowadzące na obniżony taras utworzony w tym miejscu.

Jeśli piwnica jest przeznaczona na cele techniczne, np. magazyn płodów z ogrodu albo skład wina, będzie się w niej utrzymywać znacznie niższą temperaturę. Zgodnie z przepisami WT2021 okna w pomieszczeniach o temperaturze mniejszej niż 16ºC mogą mieć współczynnik U nie większy niż 1,4 W/(m²·K). Wystarczy więc kupić zwykłe okno z pakietem jednokomorowym, które wciąż są na rynku.

Pamiętaj, że

Jak ciepłe drzwi zewnętrzne do piwnicy?

Jeśli w miejscu dawnego wjazdu do garażu chcielibyśmy wstawić tradycyjne drzwi wejściowe, należy przestrzegać 2 zasad. Jeśli piwnica jest ogrzewana, współczynnik U nowych drzwi zewnętrznych powinien być nie większy niż 1,3 W/(m²·K). Gdy piwnica będzie nieogrzewana, nie ma wymagań cieplnych wobec drzwi.

Okno piwniczne w zagłębieniu gruntu
Autor: Andrzej Szandomirski Najwięcej światła wpadnie do piwnicy, gdy ściany zagłębienia przy oknie zostaną ukształtowane skośnie lub tarasowo

Okna do piwnicy w obniżeniu terenu a odwodnienie

Najwięcej światła zyskasz, gdy obniżenie terenu uda się zrobić od południa, południowego wschodu lub południowego zachodu. Aby nie zbierała się w tym miejscu woda, która spływa tam w naturalny sposób, trzeba umożliwić jej swobodny odpływ. Jeżeli dno zagłębienia ma małą powierzchnię, wystarczy je wypełnić gruntem przepuszczalnym, na przykład piaskiem lub żwirem, kształtując lekki spadek od budynku. Aby odwodnienie dobrze działało i woda nie powodowała zawilgocenia piwnicy, warstwa przepuszczalna powinna sięgać poniżej spodu ław fundamentowych. Gdy dno zagłębienia ma większą powierzchnię, trzeba zadbać o jeszcze skuteczniejsze jego odwodnienie. Wodę można skierować do odpływu połączonego bezpośrednio z kanalizacją deszczową.

Budowa studzienki chłonnej

Jeżeli nie możesz odprowadzić wody do kanalizacji deszczowej lub jest ona położona za wysoko, możesz odwodnić zagłębienie, odprowadzając wodę do studzienki chłonnej. Wykonuje się ją najczęściej z kilku betonowych kręgów wypełnionych piaskiem lub innym przepuszczalnym gruntem. Woda szybko wnika w piasek i w ten sposób jest odprowadzana do niższych warstw ziemi. Gdy wokół ścian piwnicy jest ułożony drenaż, studzienkę łączy się z nim rurą drenarską. Na dnie zagłębienia w zimie oprócz wody może też zalegać śnieg.

Jak zabezpieczyłem okna piwnicy przed deszczem?

Konstrukcja studzienki wokół okna

Ściany tworzące mur oporowy wokół okna piwnicy muszą być na tyle mocne, aby wytrzymały napór gruntu. Najlepiej wykonać je w konstrukcji żelbetowej betonowanej na budowie. Zbrojenie powinno być dobrane przez projektanta, a jego gęstość zależy od wielkości elementu. Układa się je w ściance po przeciwnej stronie, niż znajdzie się napierający grunt. Ze względu na przemarzanie ściankę zagłębia się co najmniej 50 cm poniżej poziomu posadzki studzienki. Głębokość posadowienia zależy też od kształtu ścianki i siły napierającego gruntu. Ścianka musi być na tyle stabilna, aby się nie przewróciła.