Schron jak dom jednorodzinny - wkrótce w sprzedaży! Za ile możesz kupić sobie schron?

2023-01-24 16:10

Schron jak mały domek jednorodzinny, przeznaczony dla klientów indywidualnych, zaprojektowano w Wojskowej Akademii Technicznej. Wkrótce rusza jego produkcja. Będzie można go kupić i postawić na posesji. Jakie jest wyposażenie przydomowego schronu? Jak wygląda prywatny schron i ile kosztuje?

salon w schronie
Autor: Mahton Schrony Tak może być urządzony salon w schronie, którego produkcja rusza niebawem

Spis treści

  1. Schron jak dom
  2. Wygodne wnętrze, ale bezpieczeństwo przede wszystkim
  3. Schron niebawem do kupienia
  4. Ile ma kosztować schron?

Schron jak dom

Schron skonstruowano na wzór domku jednorodzinnego, ale z możliwością wkopania go w ziemię. Może być posadowiony przy uwzględnieniu większości warunków gruntowych występujących na terenie całego kraju. Ma niecałe 40 m² powierzchni. Wnętrze schronu urządzono jak funkcjonalne mieszkanie. Zaplanowano w nim salon, kuchnię, sypialnię i łazienkę. Ponieważ ma budowę modułową (powstaje w zakładzie prefabrykacji), można w razie potrzeby go powiększyć.

Schron można będzie zamówić w kilku wariantach wyposażenia. Powierzchnia schronu i jego dowolne funkcjonalności od początku do końca konfiguruje przyszły właściciel, zamawiając np. komorę do chromo- i aromaterapii czy salon audiowizualny o maksymalnym stopniu wyciszenia. 

Wygodne wnętrze, ale bezpieczeństwo przede wszystkim

Schron zbudowany jest z żelbetonu. Obiekt jest wyjątkowo dobrze zaizolowany, wyposażony w zawory przeciwwybuchowe oraz instalację wentylacyjną, która w razie skażenie środowiska zewnętrznego, przekształca go w komorę normobaryczną. Ważne w schronie jest też specjalnie zaizolowane wejście z przedsionkiem zamykanym hermetycznie, a także wyjście ewakuacyjne. W obiekcie przewidziano miejsca na zapas wody czy żywności.

Jak wyjaśnia dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak, prof. WAT z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, także współtwórca Polskiej Szkoły Fortyfikacji Współczesnej, oryginalny polski schron jednorodzinny uwzględnia zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, w tym opad promieniotwórczy. Jest odporny na powietrzną falę uderzeniową, zagruzowanie, odłamki różnego pochodzenia i długotrwałe pożary zewnętrzne. Może również chronić przed działaniami balistycznymi.

pomieszczenie techniczne schronu
Autor: Mahton Schrony Pomieszczenie techniczne schronu

Schron zapewnia najlepsze warunki dla zbiorowego przetrwania w dłuższym czasie w różnych sytuacjach wywoływanych katastrofami naturalnymi, awariami przemysłowymi, zaostrzeniem konfliktów społecznych i międzynarodowych, działaniami terrorystycznymi, a także wojennymi – mówi prof. Szcześniak, któremu Warszawa zawdzięcza przystosowanie I linii metra do potrzeb ochrony ludności i obrony cywilnej.

Podkreśla, że czas wykonania obiektu jest minimalny, ponieważ poszczególne segmenty wykonuje się w zakładzie prefabrykacji, a następnie przewozi typowymi środkami transportu lądowego i montuje w miejscu budowy.

kuchnia w schronie
Autor: Mahton Schrony Kuchnia w schronie

Schron niebawem do kupienia

Schron, który trafia do produkcji to projekt Polskiego Schronu Modułowego rozwijanego przez naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz pana Michała Lorka, właściciela firmy Mahton Schrony, która realizowała prace budowlane oraz instalacyjne dla sektora cywilnego i wojskowego.

Po pięciu latach od rozpoczęcia prac nad modułowym schronem, w grudniu 2022, WAT podpisała umowę z firmą Mahton Schrony, która kupiła od uczelni licencję na wprowadzenie produktu na rynek. Produkcja schronu ma ruszyć niebawem.

Ile ma kosztować schron?

Bezpieczeństwo i nowoczesne technologie są w cenie. Za modułowy schron trzeba będzie zapłacić około 700 tys. zł i to w wersji podstawowej.

Źródło: Wojskowa Akademia Techniczna

Nasi Partnerzy polecają