Schron jak dom jednorodzinny - wkrótce w sprzedaży! Za ile możesz kupić sobie schron?
Schron jak mały domek jednorodzinny, przeznaczony dla klientów indywidualnych, zaprojektowano w Wojskowej Akademii Technicznej. Wkrótce rusza jego produkcja. Będzie można go kupić i postawić na posesji. Jakie jest wyposażenie przydomowego schronu? Jak wygląda prywatny schron i ile kosztuje?
Spis treści
- Schron jak dom
- Wygodne wnętrze, ale bezpieczeństwo przede wszystkim
- Schron niebawem do kupienia
- Ile ma kosztować schron?
Schron jak dom
Schron skonstruowano na wzór domku jednorodzinnego, ale z możliwością wkopania go w ziemię. Może być posadowiony przy uwzględnieniu większości warunków gruntowych występujących na terenie całego kraju. Ma niecałe 40 m² powierzchni. Wnętrze schronu urządzono jak funkcjonalne mieszkanie. Zaplanowano w nim salon, kuchnię, sypialnię i łazienkę. Ponieważ ma budowę modułową (powstaje w zakładzie prefabrykacji), można w razie potrzeby go powiększyć.
Schron można będzie zamówić w kilku wariantach wyposażenia. Powierzchnia schronu i jego dowolne funkcjonalności od początku do końca konfiguruje przyszły właściciel, zamawiając np. komorę do chromo- i aromaterapii czy salon audiowizualny o maksymalnym stopniu wyciszenia.
Wygodne wnętrze, ale bezpieczeństwo przede wszystkim
Schron zbudowany jest z żelbetonu. Obiekt jest wyjątkowo dobrze zaizolowany, wyposażony w zawory przeciwwybuchowe oraz instalację wentylacyjną, która w razie skażenie środowiska zewnętrznego, przekształca go w komorę normobaryczną. Ważne w schronie jest też specjalnie zaizolowane wejście z przedsionkiem zamykanym hermetycznie, a także wyjście ewakuacyjne. W obiekcie przewidziano miejsca na zapas wody czy żywności.
Jak wyjaśnia dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak, prof. WAT z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, także współtwórca Polskiej Szkoły Fortyfikacji Współczesnej, oryginalny polski schron jednorodzinny uwzględnia zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, w tym opad promieniotwórczy. Jest odporny na powietrzną falę uderzeniową, zagruzowanie, odłamki różnego pochodzenia i długotrwałe pożary zewnętrzne. Może również chronić przed działaniami balistycznymi.
Schron zapewnia najlepsze warunki dla zbiorowego przetrwania w dłuższym czasie w różnych sytuacjach wywoływanych katastrofami naturalnymi, awariami przemysłowymi, zaostrzeniem konfliktów społecznych i międzynarodowych, działaniami terrorystycznymi, a także wojennymi – mówi prof. Szcześniak, któremu Warszawa zawdzięcza przystosowanie I linii metra do potrzeb ochrony ludności i obrony cywilnej.
Podkreśla, że czas wykonania obiektu jest minimalny, ponieważ poszczególne segmenty wykonuje się w zakładzie prefabrykacji, a następnie przewozi typowymi środkami transportu lądowego i montuje w miejscu budowy.
Schron niebawem do kupienia
Schron, który trafia do produkcji to projekt Polskiego Schronu Modułowego rozwijanego przez naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz pana Michała Lorka, właściciela firmy Mahton Schrony, która realizowała prace budowlane oraz instalacyjne dla sektora cywilnego i wojskowego.
Po pięciu latach od rozpoczęcia prac nad modułowym schronem, w grudniu 2022, WAT podpisała umowę z firmą Mahton Schrony, która kupiła od uczelni licencję na wprowadzenie produktu na rynek. Produkcja schronu ma ruszyć niebawem.
Ile ma kosztować schron?
Bezpieczeństwo i nowoczesne technologie są w cenie. Za modułowy schron trzeba będzie zapłacić około 700 tys. zł i to w wersji podstawowej.
Źródło: Wojskowa Akademia Techniczna