Jak zbudować własny schron lub wykorzystać w tym celu piwnicę?
Każdy będzie mógł zbudować sobie schron na przydomowej działce. Będzie to możliwe za sprawą zmiany przepisów budowlanych. Po wybuchu wojny w Ukrainie w Warszawie i wielu innych miastach przeprowadzono “przegląd bezpiecznych miejsc”. Straż pożarna skontrolowała liczbę i stan schronów w Polsce. Po krótkim sprawdzeniu wiemy, że stan schronów jest opłakany, a obrona cywilna to fikcja. Już wkrótce będzie można zbudować własny schron. Zobacz, jak robią to Finowie.
Jak podaje TVN24 prace nad rządowym projektem regulującym budowę przydomowych schronów są już na końcowym etapie konsultacji. Projekt ustawy zakłada, że budowa przydomowych schronów będzie wymagać jedynie zgłoszenia. – Projektowane przepisy wprowadzają definicję przydomowych schronów oraz ukryć doraźnych, rozumianych jako wolnostojące budowle o powierzchni użytkowej do 35 metrów kwadratowych służące ochronie mieszkańców budynków mieszkalnych jednorodzinnych na wypadek np. ataku zbrojnego albo ekstremalnych zjawisk pogodowych – wyjaśnił stacji przedstawiciel resortu rozwoju i technologii.
„Zamiast projektu budowlanego będzie można dołączyć dokumentację techniczną, która będzie zawierała rozwiązania zapewniające nośność i stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz bezpieczeństwo pożarowe” – precyzuje resort rozwoju u technologii
Schrony do kontroli
Straż Pożarna przeprowadza inwentaryzację i sprawdzanie schronów w Polsce. Polecenie wydał Maciej Wąsik, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych I Administracji. Mają sprawdzić, który schron jest zdolny do użytku. Tę wiadomość tak skomentował 13 października podczas Porannej Rozmowy Gazeta.pl generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO: “Pamiętamy raport NIK-u sprzed dwóch lat, w którym stwierdzono bardzo dużą liczbę nieprawidłowości i braków w obronie cywilnej i ochronie ludności”. (....) Obrona cywilna jest w bardzo złym stanie”. Jednocześnie generał Bieniek przypomniał, że prowadzone są rozmowy dotyczące przygotowania nowej ustawy o ochronie ludności i zarządzaniu kryzysowym.
Spis treści
- Schrony do kontroli
- Schron w systemie prawnym
- Schrony i ukrycia – co to jest?
- Schrony w Polsce
- Schron domowy
- Schrony w Finlandii: podziemne Helsinki
Schron w systemie prawnym
Od 1 lipca 2004 r. nie ma w naszym prawie pojęcia schronu, budowli ochronnej. W ostatniej nowelizacji prawa budowlanego (projekt jeszcze w trakcie procesu legislacyjnego) pojawiły się pojęcia “przydomowy schron”, “przydomowe ukrycie doraźne”. Budowa schronu ma być zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.
Nie ma również standardów dotyczących wyposażenia schronów ani regulacji dotyczących wymagań technicznych co do tych budowli. W rzeczywistości pomieszczenia, które można by wykorzystać jako schron są w bardzo złym stanie i bez wyposażenia.
Schrony i ukrycia – co to jest?
W Polsce znajduje się ok. 62 tys. schronów i ukryć. W tym celu można wykorzystać pomieszczenia znajdujące się poniżej gruntu. Z punktu widzenia użytkowości schrony powinny być wyposażone w środki łączności, wodę, środki sanitarne, system odkażania i filtrowania. Ważne jest także bezpieczne wyjście ewakuacyjne w razie zawalenia się budowli ponad schronem. Ukrycia służą krótkotrwałej ochronie ludności, są to piwnice i podpiwniczenia.
Schrony w Polsce
W naszym kraju znajdują się schrony wojskowe będące reliktem zabezpieczeń wojennych. Wiele schronów cywilnych budowano w latach 50. i 60. XX w. Znajdują się one pod budynkami administracji państwowej, ważnymi strategicznie obiektami przemysłowymi, kulturalnymi, transportowymi. Schrony budowano także pod blokami mieszkalnymi. Te obiekty mają jednak ograniczoną powierzchnię, nie zapewniały ochrony dużym grupom ludności. Od bardzo wielu lat nikt się nie zajmował ich stanem technicznym. Wiele schronów wyburzono podczas prac budowlanych, np. wznoszenia nowych domów lub rozbiórek starych obiektów.
Po wybuchu wojny w Ukrainie z inicjatywy samorządów w wielu miastach przeprowadzono inwentaryzację takich miejsc. Według informacji z ratusza w Warszawie jest 2100 obiektów, które w razie zagrożenia mogą posłużyć jako schrony. Są to budowle z infrastrukturą podziemną, przede wszystkim sieć metra, Stadion Narodowy, parkingi podziemne. Michał Domaradzki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ratusza, podczas konferencji prasowej 18 października uspokoił, że w Warszawie miejsc schronienia wystarczy dla całej ludności stolicy. “To co najmniej 7 mln m kw. powierzchni, która może służyć jako miejsca ukrycia. […] Zmierzyliśmy, ile osób zmieści się w pociągach na całej długości metra, na stacjach metra i w innych podziemnych przestrzeniach. Przyjęliśmy minimalną powierzchnię 2 m kw. na osobę. Miejsc wystarczy dla całej ludności”.
Lista schronów powinna być powszechnie dostępna. Lublin zamieścił w internecie listę schronów i miejsc ukrycia, jest ich ponad 100. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że na terenie Lublina znajduje się 12 schronów, które mogą dać schronienie dla ok. 3200 osób. Ponadto wyznaczono 89 obiektów ukrycia, w których może pomieścić się ponad 10 tys. osób.
Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta Lublin, w wypowiedzi dla Rzeczpospolitej wyjaśnił, że: “Obiekty takie administrowane są m.in. przez dyrektorów szkół, rektorów uczelni, prezesów spółdzielni mieszkaniowych oraz dyrektorów zakładów pracy i instytucji”. Kontrolę schronów przeprowadziły także samorządy Poznania, Gdańska, Krakowa.
Istnieją też grupy pasjonatów historii, którzy obiektem swego zainteresowania uczynili m.in. schrony. Opracowują oni trasy wycieczek historycznych, militarnych obejmujące także schrony. Schrony można zwiedzać w Krakowie, najwięcej jest ich w Krowodrzy i Nowej Hucie. Na stronie internetowej schronywlodzi.pl można znaleźć wiele informacji oraz zdjęć i filmów pokazujących lokalizację schronów oraz ich bardzo zły stan techniczny.
Schron domowy
Schronem może być każde pomieszczenie poniżej gruntu, w przypadku domów jednorodzinnych jest to na przykład piwnica czy garaż, które można przystosować do tego celu, gromadząc tam żywność, wodę, środki higieniczne, odzież, zabezpieczenia.
Architekci mówią, że jest zwiększone zainteresowanie osób prywatnych budową schronów. Wiele firm deweloperskich oferuje budowę schronów o różnym stopniu zabezpieczenia i standardzie wyposażenia.
Schronem może być pojedyncze pomieszczenie pod domem lub w ogrodzie, w którym można przetrwać kilka dni. Może być to też zespół pomieszczeń z kompletnym profesjonalnym systemem zabezpieczeń i zaopatrzeniem, w którym kilkuosobowa rodzina może spędzić dłuższy czas.
Schrony w Finlandii: podziemne Helsinki
Finlandia ma doświadczenie w kontaktach z Rosją. Dlatego jest przygotowana na wypadek napaści. W okolicy Helsinek znajduje się system schronów tworzący całe podziemne miasto, ze sklepami, kawiarniami, miejscami zabaw dla dzieci, halami sportowymi, siłowniami. Podobne schrony znajdują się na terenie całego kraju. Wg danych thenationalnews.com od 1945 roku w całej Finlandii zbudowano schrony, które mogą pomieścić 4,4 mln osób (ludność Finlandii to 5,5 mln osób).
Przeczytaj też:
- Jak się przygotować na blackout? Te rzeczy musisz mieć w domu!
- Będzie ciemno na ulicach? Ceny prądu zmuszają miasta i gminy do zdecydowanych cięć!
- Budowa domu bez pozwolenia? W 2023 to możliwe! Co jeszcze zmieni się w prawie budowlanym?
- Grill w ogrodzie i letnia kuchnia sposobem na blackout