Membrana samoprzylepna: nowoczesny materiał bitumiczny do błyskawicznych hydroizolacji

2019-11-25 13:36
Membrany samoprzylepne
Autor: Koester Membrany samoprzylepne są unowocześnioną wersją pap termozgrzewalnych o porównywalnych właściwościach

Membrany samoprzylepne to materiał hydroizolacyjny o bardzo dobrych właściwościach użytkowych dzięki zawartości modyfikowanego bitumu. Są sprzedawane w rolkach tak jak papa, ale do ich układania nie potrzeba lepiku ani palnika. Są samoprzylepne.

Membrany samoprzylepne to rolowy materiał do wykonywania hydroizolacji fundamentów, piwnic, łazienek, pralni, tarasów, balkonów, ścian oporowych itp. Ma postać długich pasów folii polietylenowej o wysokiej gęstości (HDPE) pokrytej warstwą bitumiczną z asfaltu modyfikowanego elastomerem SBS. Folia, zwykle dwie warstwy, pełni funkcję zbrojenia membrany. Grubość membrany wynosi 1,5 mm.

Membrana jest przygotowana w wersji samoprzylepnej – pod spodem ma arkusz papieru albo folii rozdzielającej, który należy stopniowo odklejać podczas jej układania. Membrany są zwijane w rolki o szerokości 1 m (czasem 105 lub 110 cm) i długości 15 albo 20 m. Jedna rolka o powierzchni 15 lub 21 m2 może zostać użyta do wykonania odpowiednio mniej więcej 14 i 18 m2 hydroizolacji.

Membrany samoprzylepne to:

  • błyskawiczne wykonanie hydroizolacji,
  • hydroizolacja jest gotowa od razu po jej ułożeniu - nie trzeba czekać aż wyschnie,
  • ochrona fundamentów i piwnicy przed wilgocią lub napierającą wodą,
  • dobra izolacja podposadzkowa łazienki,
  • skuteczna izolacja tarasów i balkonów.
Membrany samoprzylepne
Autor: Koester Membrana samoprzylepna to bitumiczny materiał rolowy do wykonywania hydroizolacji

Membrana samoprzylepna: właściwości

Membrany samoprzylepne są materiałem wykonywanym z masy asfaltowej modyfikowanej SBS, dzięki czemu zachowują elastyczność w temperaturze do -30oC. To ważna cecha, dzięki której można z nich bezpiecznie wykonywać uszczelnienia narożników, bez ryzyka, że hydroizolacja popęka w bardzo niskiej temperaturze. Mają dużą grubość i trwałość. Ich parametry użytkowe są dużo wyższe niż pap na lepiku. Muszą spełnić podobne wymogi, jak stawiane papom termozgrzewalnym. Można ich używać do wykonywania hydroizolacji poziomych i pionowych w wersji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej. Mogą to być izolacje grubowarstwowe. Znając grubość membrany, wiemy, jak grubą warstwę hydroizolacyjną z niej stworzymy.

Wielką zaletą membran samoprzylepnych jest to, że wykonana z nich hydroizolacja jest od razu gotowa. Niestraszny jej deszcz, który jest destrukcyjny dla mas asfaltowych. Membrany samoprzylepne są odporne na substancje aktywne chemicznie, które mogą znajdować się w wodzie i gruncie. Nie sa odporne na promieniowanie UV. Gotowe hydroizolacje fundamentów najlepiej od razu osłonić warstwą ochronną i zasypać ziemią.

Membrany samoprzylepne
Autor: Bituthene Z membran samoprzylepnych można wykonywać izolacje poziome i pionowe

Membrany samoprzylepne: liczba warstw

To, ile warstw membrany należy zastosować, zależy od stopnia zabezpieczenia, jaki chcemy uzyskać. Do ochrony przed wilgocią wystarczy jedna szczelna warstwa samoprzylepnej membrany bitumicznej. Żeby stworzyć barierę przed wodą, trzeba ułożyć minimum dwie warstwy.

Zobacz także:

Szybki czas i prostota wykonania hydroizolacji:

  • ochrona przeciwwilgociowa - 1 warstwa,
  • ochrona przeciwwodna - 2 warstwy.
Membrany samoprzylepne
Autor: Atlas Membrana samoprzylepna Atlas SMB. Cena 485 zł/15 m

Membrany samoprzylepne: podłoże

Powłokę hydroizolacyjną z membran samoprzylepnych można układać na ścianach z elementów murowych, betonie, żelbetonie. Podłoże powinno być równe i gładkie, więc w przypadku muru może być konieczne jego wyrównanie tynkiem. W podłożu nie powinno być ubytków – należy je wypełnić. Wszelkie wystające fragmenty, które mogłyby przebić membranę, trzeba skuć, a podłoże wyrównać. W podłożu mogą być drobne rysy, ponieważ samoprzylepne membrany bitumiczne mają zdolność ich mostkowania. Ponadto podłoże powinno być czyste i suche lub lekko wilgotne. Nie powinno być na nim substancji zmniejszających przyczepność. Może być konieczne zagruntowanie powierzchni preparatem zalecanym przez producenta membrany.

Membrany samoprzylepne
Autor: Sopro Membrana samoprzylepna Soprothene BA 878. Cena 653 zł/15 m

Układanie membrany samoprzylepnej

Możliwość szybkiego wykonania hydroizolacji i niemal natychmiastowego zasypania wykopów to duża zaleta membran oraz powód, dla którego warto po nie sięgnąć. Prace najlepiej jest prowadzić w temperaturze powyżej zera, choć niektórzy producenci dopuszczają je nawet w temperaturze -5oC. Membranę układa się, odwijając stopniowo spodnią warstwę rozdzielającą i mocno przyciskając odwinięty fragment do podłoża. Podobnie jak w przypadku tapet trzeba sprawić, żeby membrana dobrze przylegała do całej powierzchni, a pod spodem nie zostało powietrze. Dlatego w miarę rozkładania trzeba ją dociskać wałkiem, kłębem szmat, szczotką. Narzędzie trzeba prowadzić od środka pasa membrany ku krawędziom. Szczególnie mocno należy docisnąć zakłady. W tym celu stosuje się twarde wałki silikonowe lub gumowe. Po ułożeniu całego fragmentu membrany, trzeba go jeszcze raz docisnąć.

Zakład przy układaniu membrany powinien mieć szerokość nie mniejszą niż 5-10 cm. Łącząc dwie kolejne rolki na długości trzeba wykonać zakład o szerokości około 10 cm. Niektóre produkty mają pod spodem na boku kilkucentymetrowe paski wulkanizowanego bitumu, które dobrze połączone zapewniają szczelność zakładów

W narożnikach wewnętrznych należy wykonać wyoblenia z zaprawy naprawczej, zewnętrzne po skuciu ostrych krawędzi można zabezpieczyć taśmą. Membranę bitumiczną można docinać nożyczkami. Pasy membrany przydadzą się do uszczelnienia detali, np. przejść rurowych.

Membrany samoprzylepne
Autor: Koester Membrana samoprzylepna Koester KSK SY 5. Cena 953 zł/21 m2
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie